Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kurtuluş Savaşı'nda öğrencilerin rolü ne olmuştur?

Gösterim: 2862 | Cevap: 3
Misafir
Cevaplanmamış   |    2 Ocak 2011 22:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kurtuluş Savaşı'nda öğrencilerin rolü ne olmuştur?

offffffffff ne olur çıksın artık.. :/
Misafir
28 Şubat 2011 15:32   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kurtuluş Savaşı'nda öğrencilerin rolü ne olmuştur?

kurtuluş savaşının kazanılmasındaöğretmenlerin rolü
Misafir
11 Nisan 2011 16:32   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Kurtuluş Savaşı'nda öğrencilerin rolü ne olmuştur?

ben kurtuluş savaşı sırasında öğrencilerin rolünü istiyorum
Misafir
1 Aralık 2012 09:29   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

kurtuluş savaşında öğrencilerin rolü

İşgale Karşı Öğrenci Gösterileri
İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali üzerine İstanbul Üniversite’sinde toplantı yapan öğrenci gençlik, işgali protesto etmek üzere okulları tatil kararı alarak, işgalin ertesi günü Fatih’te miting düzenlediler. “Bu ülke bizim” içerikli manifestolarını Padişah’a götürmek üzere Halide Edip’i görevlendirdiler. 20 Mayıs’ta Üsküdar’da ve 23 Mayıs’ta ise Sultanahmet’te mitingler tekrarlandı. Bir hafta sonra yine Sultanahmet’te “Hak ve Adalet, Osmanlı Toprağı Yunanistan Olamaz” pankartı taşıyan öğrencilerin ağırlıklı katılımıyla bu kez daha büyük bir gösteri düzenlendi.
Sadece mitingler düzenlemekle kalınmadı. Gençler, Sivas Kongresi’ne, aralarında Askeri Tıbbiye öğrencisi Hikmet Kıvılcımlı’nın da olduğu delegeler yollayarak, Kongre’de o zaman moda olan Amerikan mandasına karşı tutum aldı, bu doğrultuda konuşmalar yaptılar. İstanbul’dan Anadolu’ya silah kaçırılmasında ve katıldıkları cephelerde Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenmesi ve sürdürülmesinde etkin rol oynadılar.
İşgal altındaki İstanbul’da da gençlerin işgal karşıtı çalışma ve eylemleri devam etti. Bunların en önemlilerinden biri ‘Darülfünun Grevi’dir.

İlk Boykot Eylemi
“Darülfünun Grevi” olarak bilinen bu boykot, 1922 Nisan’ı başında, Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği de yapan, İngiliz işbirlikçisi ve vatan haini Padişah Vahdeddin yanlısı yayın yapan Peyam-ı Sabah ve Alemdar gazeteleri yazarlarından Ali Kemal ve Cenap Şehabettin gibi kişileri ve Kurtuluşu Savaşı’nı karalayan propagandalarını hedef alarak başladı. Öğrenciler bağımsızlık ruhuyla doluydular ve “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla davranıyorlardı. Edebiyat Fakültesi Kongresi’nde kabul ettikleri bir bildiriyi dekana verip tramvay direklerine astılar. Ali Kemal gibi kişileri fakültelerinde görmekten utanç duyduklarını açıklayan gençler, bu işbirlikçilere karşı duydukları “nefret ve tiksinti”lerini bildiriyor, istifalarını istiyor ve “bir vatandaş sıfatıyla dahi kendileriyle ilişkide bulunmayacaklarını” duyuruyorlardı.
Fakülte profesörler kurulunun beş öğretim üyesi hakkındaki suçlamaları yersiz bulduğunu açıklaması üzerine gençler, bu kez hazırladıkları suçlama yazısını Üniversite Senatosu’na verdiler. Yazıları sansürlenerek basında yer aldı. İşbirlikçi gazetelerde yayınlanan karşı yazılar ise, gençlerin öfkelerini biliyordu.
Suçlamalarına yanıt alamayan Edebiyat Fakültesi öğrencileri, yanlarına Fen, Tıp ve Hukuk fakültesi öğrencilerini de alarak, Türkiye üniversiteleri tarihinin ilk boykotunu gerçekleştirdiler. 4 öğrenci derneğinin aldığı boykot kararının yürütülmesi için dört fakülteden birer temsilcinin oluşturduğu bir boykot komitesi kuruldu.
Başlayan boykota, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Orman, Siyasal Bilgiler, Veteriner fakülteleriyle, Ziraat, Eczacılık ve Dişçilik ve Deniz Ticaret yüksek okulları da katıldı. 12 Nisan 1922’de, bu eylemli birliğe dayanan Üniversite ve Yüksek Okullar Öğrenci Birliği kuruldu.
Boykot genelleşmişti ve Eğitim Bakanlığı, yapacak başka şey bulamayarak üniversiteyi kapatmak zorunda kaldı. Eğitim bir aydan fazla bir süre durdu. Bakanlığın kararıyla üniversite 20 Mayıs’ta açıldığında, gençler Sultanahmet’te toplanıp, müdahale ederek talepleri karşılanıncaya kadar boykotun devamına karar aldılar.
Sonradan, özellikle ’60’lı yıllarda, öğrencilerin sık sık karşılaşacakları, boykot, işgal ve hemen her tür eylemlerine gerici, işbirlikçi besleme grupların saldırısının ilk örneğine de, bu boykot sırasında tanık oldular. Eczacılık ve Dişçilik öğrencileri Kadırga’da saldırıya uğradılar. Hukuk’ta da bir grup boykotu kırmaya çalıştı. Haydarpaşa’dan yardıma gelen Tıbbiyelilerin katılımıyla önce Kadırga’daki saldırı püskürtüldü ve ardından Üniversite’ye yürüyüş düzenlendi. Hukuk’ta boykot kırıcıları da püskürtülerek derse giren iki hocanın kendiliklerinden derse ara vermeleri sağlandı. Üniversite’de öğrencilerin müdahalesiyle boykot sürdürüldü. Ali Kemal ve arkadaşları çürük yumurta yağmuruna tutuldu. Boykot, Haziran ayında da devam etti ve sonunda, Üniversite’nin yönetmelikte değişiklik yapmaya zorlanmasının ardından, Üniversite Senatosu, işbirlikçi hainlere süresiz izin verilmesi kararını açıkladı ve ilk üniversite boykotu başarıyla sona erdi. Öğrenciler, birkaç ay sonra, önce 30 Ağustos Zaferi’ni, sonra da Yunanlıların İzmir’i boşaltmak zorunda kalmalarını, kendi katkılarının da gururuyla sevinçle izlediler.
Bu dönemde, ilk kez, gençler sosyalist örgütler içinde birleşmeye de yöneldiler. Mustafa Suphi önderliğinde örgütlenen TKP’nin yol göstericiliğinde kurulan Türkiye Komünist Gençler Birliği, özellikle Askeri Tıbbiye ve Sanayi Mektebi’nde ve genç işçiler arasında, gençliğin ileri kesimleri içinde örgütlenme çalışması yürüttü.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kurtuluş Savaşı'nda öğrencilerin rolü ne olmuştur? benzer konular

Kurtuluş Savaşı'nda kadınların rolü ne olmuştur?
Kurtuluş Savaşı'nda kadınların rolü ne olmuştur?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 4 Kasım 2014 18:24
Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda karşılaştığı güçlükler ne olmuştur?
atatürk'ün kurtuluş savaşında karşılaştığı güçlükler nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 12
Son Mesaj: 3 Kasım 2014 13:08
Ali Saip Ursavaş'ın Kurtuluş Savaşı'nda ne gibi faaliyetleri olmuştur?
Ali Saip Ursavaş'ın Kurtuluş Savaşı'nda ne gibi faaliyetleri olmuştur?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Ocak 2014 14:10
Atatürk Kurtuluş Savaşı'nda neler yapmıştır?
atatürk kurtuluş savaşında yaptıkları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 25 Nisan 2012 21:26
Kurtuluş Savaşı'nda padişah ve halifenin rolü nedir?
padişah ve halifeliğin savaşı baltalamk için yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmaların amaçları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 12 Aralık 2009 22:50
 
Sayfa 0.201 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu