Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk düşünce sistemini oluştururken hangi düşüncelerden etkilenmiştir?

Gösterim: 1.446 | Cevap: 1
Misafir
Cevaplanmamış   |    17 Ocak 2011 17:57   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atatürk düşünce sistemini oluştururken hangi düşüncelerden etkilenmiştir?

ödev lütfen cevap verin
ece gül
29 Mart 2011 21:37   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Atatürk düşünce sistemini oluştururken hangi düşüncelerden etkilenmiştir?

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin oluşumunda Osmanlı Devleti’nin son dönemindeki olaylar, Atatürk’ün yetiştiği ortam, bazı düşünürlerin fikirleri ve dünyadaki demokratikleşme hareketleri gibi faktörler rol oynamıştır.
Türklerin tarih boyunca kurdukları en büyük devletlerden biri olan Osmanlı Devleti’nin çöküşü yapılan ıslahatlara rağmen durdurulamamıştı. Fransız İhtilâli ile yayılmaya başlayan milliyetçilik fikri bu parçalanmayı hızlandırdı. Türkleri, Avrupa’dan ve Anadolu’dan çıkarmak isteyen İngiltere, Fransa, Avusturya ve Rusya milliyetçilik fikrini Osmanlı Devleti’ni yıkmak için kullandılar. Önce, Balkanlar’da Yunanlılar ve Sırplar ayaklanıp Osmanlı Devleti’nden ayrıldılar. Rusların kışkırtmalarıyla Ermeniler de Doğu Anadolu’da ayaklanmaya başladılar. Diğer taraftan, İngilizler Doğu Akdeniz’de söz sahibi olabilmek için 1882′de Mısır’ı işgal ettiler.

Devletin ekonomik durumu da perişan bir vaziyetteydi. Kapitülâsyonların etkisiyle ülke, Avrupa devletlerinin açık pazarı hâline gelmiş, yerli sanayi kurulamamıştı. Sık sık yapılan ve yenilgiyle sonuçlanan savaşlar, ekonomiyi çökerten bir başka sebepti. Dışarıdan alınan borçlar ödenemediği için alacaklı devletler, Osmanlı Devleti’nin gelirlerine el koymuşlardı.
Devletin hızla parçalanmaya doğru gittiğini gören aydınlar, padişahın yetkilerinin sınırlandırıldığı bir yönetim şekli kurulursa kurtulmanın mümkün olabileceğini ileri sürmeye başladılar. Aydınların zorlamasıyla 1876 yılında Birinci Meşrutiyet ilân edildi. Birinci Meşrutiyet Dönemi uzun sürmedi. 1878′de meşrutiyet yönetimine son verildi. 1908′de İkinci Meşrutiyet ilân edildi.

Mustafa Kemal Atatürk, işte bu olayların yaşandığı bir ortamda doğup büyüdü. Askerî okulda okuduğu sırada, pek çok kitap okuyup, dünyada meydana gelen siyasî, ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmeleri izledi. Ayrıca zamanın en önemli dili olan Fransızca’yı öğrendi. Osmanlı Devleti’nin karşı karşıya bulunduğu siyasî, ekonomik, sosyal, kültürel ve askerî sorunlarla yakından ilgilendi.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yıkılırken, Türk milletinin kurtuluşu için mantıklı bir yol bulunması gerekiyordu. Bu yol, Türk milletinin hür ve bağımsız bir şekilde yaşayabilmesi için, yeni bir devletin kurulması idi. Çünkü milletlerin bağımsız yaşamaları devlet kurmakla mümkündü. Başta, Ziya Gökalp olmak üzere, bazı aydınlar tarafından savunulan Türkçülük fikri, Mustafa Kemal’i büyük ölçüde etkiledi.

Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra, başlatılan ölüm kalım savaşı Türkçülük fikrinin ürünüdür. “Ya istiklâl ya ölüm.” parolasıyla başlatılan Millî Mücadele, millî egemenliğe dayalı bir devlet kurmayı amaçlıyordu. Tarih boyunca büyük devletler kuran Türk milletinin bağımsızlığına kavuşturulması onun en büyük ülküsü idi. Atatürk, gücünü tarih boyunca bağımsız yaşamayı ilke edinmiş olan Türk milletinden aldı.

Milletimizi benliğine ve egemenliğine kavuşturarak demokratik bir düzen içinde çağdaşlaşmasını sağlayan Atatürkçü Düşünce Sistemi; çeşitli olayların akıl yoluyla değerlendirilmesi ve tarih bilinciyle yorumlanmasıyla oluşmuştur
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk düşünce sistemini oluştururken hangi düşüncelerden etkilenmiştir? benzer konular

Bu düşünce ve ilkelerin bütününü hangi Atatürk ilkesi kapsar?
TÜRK TOPLUMUNU,ÇAĞDAŞ,LAİK,DEMOKRATİK,KATILIMCI,UYGARLIKÇI,ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR TOPLUM DURUMUNA GETİRMEYİ AMAÇLAYAN DÜŞÜNCE VE İLKELERİN BÜTÜNÜNE HANGİ İLKE KARŞILIK GELİR?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 4 Kasım 2013 13:08
Dan Brown romanlarını yazarken hangi yazarlardan etkilenmiştir?
dan brown romanlarını yazarken hangi yazarlardan etkilenmiştir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Kasım 2011 10:26
Hangi ses sistemini önerirsiniz?
Hangi ses sistemini önerirsiniz? Yeni ses sistemi alcamda.*-)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Temmuz 2011 11:09
Hangi işletim sistemini kullanmalıyım?
slm.arkdşlar öncelikle sorunum bu xp sp3 kullnıorm pc bna göre cok yavas hangi işletim sistemini kullanmalıyım bi yardımcı olursanz 10.sınıf bilişim teknolojisi öğrncsiym cevabınızı bekliorm... pc özellikleri: athlon (tm)II X4 630 2.80 ghz işlemci 4 gb ram 1 gb ekran kartı...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Ekim 2010 14:42
Atatürk düşünce sistemini oluştururken ülke ve dünya olaylarından etkilenmiş midir?
atatürk 'ün düşünce sistemini oluştururken ülkedeki ve dünyadaki olaylardan etkilenmesi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Şubat 2010 11:20
 
Sayfa 0.153 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu