Arama

İstek ve ihtiyaç nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Ocak 2016 Gösterim: 56.123 Cevap: 50
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istek ve ihtiyac nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
EN İYİ CEVABI GüNeSss verdi
İhtiyaç:İhtiyaç, karşılanmadığı zaman acı ve üzüntü, karşılandığında ise mutluluk (haz) veren bir duygudur. İnsanın hayatta kalabilmesi için mutlaka karşılanması gereken ihtiyaçlara (soluma, gıda, giyinme, barınma, savunma vb.) “hayati”; “biyolojik” veya zorunlu ihtiyaçlar, bu kapsama girmeyenlere ise kültürel ve sosyal ihtiyaçlar adı verilir. Bu süreç, İhtiyaçlar Hiyerarşisi veya İhtiyaçlar Piramidi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Piramidin tabanında, zorunlu, piramidin orta bölümünde kültürel ve piramidin tepesinde sosyal ihtiyaçlar yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
İstek:İstek çeşitli şekillerde olur. Birincisi bir şeye karşı duyulan eğilim ve arzudur. İkincisi bir şeyi yapacağına inandığımız kişiden taleptir. Bu talebemiz bir insana olabildiği gibi Allaha karşıda olabilir. İnsanlar en çok isteği Allah yöneltirler. İnsanların yapamayacağı bir çok işi ve işlerimizde ki hayrı Allahtan isteriz. Çünkü Allah vermek istemeseydi istemeyi vermezdi. Müslümanların en büyük isteği Allahın rızası ve cennettir. İstemek başarmanın yarısıdır. Ama her zaman istemek yetmez. İstediğimiz bir amaca ulaşmak için caba sarf etmek zorundayız. Emek olmadan yemek olmadığı gibi her istediğimiz her zaman olmayabilir.
efsane123 - avatarı
efsane123
Ziyaretçi
6 Şubat 2011       Mesaj #2
efsane123 - avatarı
Ziyaretçi
istek örnek veriyorum :sinamaya gitmek tiyatroya gitmek bilgisaya oynamak ihtiyaçlar ise :evimiz olmadan olmaz tuğalete çıkmazzsak olmaz yemek yani beslenmessek olmaz Msn EmbarrassedMsn Embarrassed
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana ihtiyaç ne demektir onu bulamıyorum yardım edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ihtiyaç duyulan şey,güçlü istek,
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İstek ve ihtiyaclar sozluk anlami ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum.
ssmelisss - avatarı
ssmelisss
Ziyaretçi
16 Şubat 2011       Mesaj #6
ssmelisss - avatarı
Ziyaretçi
yaşamımız için gerekli olan ve yokluğnda sıkıntı duyduğumuz şeylere ihtiyaç deriz
istek ise bir nesne çok dikkat çekerek onu almak isteriz istek budru iştee
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istek canım ister alırız ama ihtiyaç gerekli olandır....
Theni's - avatarı
Theni's
Ziyaretçi
18 Şubat 2011       Mesaj #8
Theni's - avatarı
Ziyaretçi
çok şey isteriz fakat onca şeyin içinde az bir kısmı gereklidir gider gerekli olana sahip oluruz örn; annemin bu ay bardak alma isteği var ve evde bardak yok gerekli fakat annem bunun yanı sıra tencere takımı çaydanlıkta istiyor vs...

iistekler sınırlı değildir fakat ihtiyaçlar alma yerina getirebilme gercekleştire bilme knsunda kısmen sınrlıdır ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yasamımız ıcın gereklı olan ama yoklugunda sıkıntı cektıgmız seylere ihtiyac denır. İhtiyaçlarımız 2 ye ayrılır
1. sosyal ıhtıyaclar
2. temel ıhtıyaclar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mart 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sosyal ihtiyaç nedirrrrrrrrr bulamıyorummmmm