Arama

Zihinsel engelliler öğretmenliği hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Temmuz 2015 Gösterim: 26.761 Cevap: 14
_AleMdaR_ - avatarı
_AleMdaR_
Ziyaretçi
10 Ekim 2008       Mesaj #1
_AleMdaR_ - avatarı
Ziyaretçi
ya bu bölumun mezunlarının iş sıkınıtısı cekme gibi bir durumları varmı bılgılı kısılerden bir cvp rica edebılırmıyım
EN İYİ CEVABI LadyöLüm verdi
Alıntı
_AleMdaR_ adlı kullanıcıdan alıntı

ya bu bölumun mezunlarının iş sıkınıtısı cekme gibi bir durumları varmı bılgılı kısılerden bir cvp rica edebılırmıyım

Bu bölümde çeşitli seviyelerde zekâ geriliği olan ve bu nedenle normal eğitim imkanlarından yararlanmayacak çocukların eğitimini gerçekleştirebilecek öğretmenler yetiştirmek için eğitim ve araştırma yapılır. Amaçlar zeka seviyesi bakımından çeşitli derecelerde normalin altında bulunan çocukları, kendi seviyelerinde üretken ve uyumlu kişiler yapmaktır. Mezunlar özel eğitim kurumlarında ve sınıflarında, normal ilkokulların bünyesinde açılan alt özel sınıflarda zeka özürlü çocuklara öğretmenlik yaparlar. İlköğretim çağında zihin yetersizliği yüzünden öğrenme güçlüğü olan çocukları eğitecek öğretmenleri yetiştirir.

Sponsorlu Bağlantılar
Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

MARMARA - ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ
ANKARA - EĞİTİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
ANADOLU - EĞİTİM FAKÜLTESİ
GAZİ - GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK - FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
SELÇUK - EĞİTİM FAKÜLTESİ
ABANT İZZET BAYSAL- EĞİTİM FAKÜLTESİ
ONDOKUZ MAYIS - EĞİTİM FAKÜLTESİ

TANIM
Çalıştığı eğitim kurumunda zihinsel özürlü öğrencilere çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak üzere eğitim veren kişidir.
GÖREVLER
Zihin engelliler sınıf öğretmeninin, zihin özürlü öğrencilere hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışları, hangi yöntemlerle kazandıracağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan öğretim programlarında (müfredat programı) belirtilmiştir.
Zihin engelliler sınıf öğretmeni bu program çerçevesinde;
- Çocuğa kişilik kazandırmak ve onu hayata hazırlamak için eğitim ve öğretim yöntemlerini sabırla, şefkatle ve bilhassa çocuğun kişisel özellik ve yeteneklerini dikkate alarak uygular,
- Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler, yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
- Yemekhanede, bahçede, spor faaliyetlerinde ve boş zamanlarını değerlendirme sırasında çocuklarla beraber olmak suretiyle onlara iyi alışkanlıklar kazandırmak, kötü davranışlara karşı önleyici tedbirler almak için rehberlik yapar,
- Nöbetçi olduğu günlerde okulda düzen ve disiplini sağlamak üzere görev yapar.
- Öğrenci velileri ile yakın ilişki kurarak, işbirliği ile eğitimi yürütür.
KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

- Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, ünite ve plan defterleri, bireyleştirilmiş eğitim programları, not defteri, yoklama defteri,
- Okul araç-gereçleri,
- Grup oyun araçları, bilişsel ve fiziksel becerileri geliştirmeye yönelik araç-gereçler.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Zihin engelliler sınıf öğretmeninin hem alanıyla hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
Zihin engelliler sınıf öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
- Sözel yeteneği gelişmiş,
- Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili,
- Zihin özürlü insanlara yardım etmeyi seven,
- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
- Dikkatli, işine özen gösteren,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
- Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Zihin engelliler sınıf öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bireysel ve grupla eğitim yapabilecek şekilde düzenlenmiş sınıf ortamında çalışır. Çalışma ortamı biraz temiz ve gürültülüdür. Uzun süre ayakta kalabilirler.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sınıf öğretmeni (zihin engelliler) olarak atanmakta, ayrıca branş derslerine girmemektedirler.
- Rehberlik araştırma merkezlerinde, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.
MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakülteleri ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinin “Zihin Engelliler Öğretmenliği”, “Özel Eğitim Öğretmenliği” ve “Özel Eğitim” bölümlerinde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gerekmektedir.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Eğitime Giriş, İnsan Biyolojisi, Psikolojiye Giriş, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Teknolojisi ve Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Zihin Engelliler, Eğitimde Yaratıcılık, Eğitim Yönetimi, Özel Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme Psikolojisi, Zihin Engellilerde Dil Gelişimi ve İletişimi, Okuma-Yazma Öğretimi, Hayat Bilgisi-Fen Bilgisi-Sosyal Bilgiler Öğretimi, Matematik Öğretimi, Aile ve Çevre Eğitimi, Davranış ve Sınıf Kontrolü, Özel Öğretimde Yasa ve Yönetmelikler, Ders Planı Hazırlama Teknikleri, Öğretim Materyalleri Hazırlama Teknikleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.
BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
- Bu programı ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir.
- Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
- Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim - öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
MESLEKTE İLERLEME
Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler.
Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler.
BENZER MESLEKLER: Görme engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Kaynak:Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni,Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni Hakkında,Mesleği
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
Ziyaretçi
13 Mart 2011       Mesaj #2
AndThe_BlackSky - avatarı
Ziyaretçi
ZİHİN ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENİ
GÖREVLER
Zihin engelliler sınıf öğretmeninin, zihin özürlü öğrencilere hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışları, hangi yöntemlerle kazandıracağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan öğretim programlarında (müfredat programı) belirtilmiştir.
Zihin engelliler sınıf öğretmeni bu program çerçevesinde;
- Çocuğa kişilik kazandırmak ve onu hayata hazırlamak için eğitim ve öğretim yöntemlerini sabırla, şefkatle ve bilhassa çocuğun kişisel özellik ve yeteneklerini dikkate alarak uygular,
- Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler, yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
- Yemekhanede, bahçede, spor faaliyetlerinde ve boş zamanlarını değerlendirme sırasında çocuklarla beraber olmak suretiyle onlara iyi alışkanlıklar kazandırmak, kötü davranışlara karşı önleyici tedbirler almak için rehberlik yapar,
- Nöbetçi olduğu günlerde okulda düzen ve disiplini sağlamak üzere görev yapar.
- Öğrenci velileri ile yakın ilişki kurarak, işbirliği ile eğitimi yürütür.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

- Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, ünite ve plan defterleri, bireyleştirilmiş eğitim programları, not defteri, yoklama defteri,
- Okul araç-gereçleri,
- Grup oyun araçları, bilişsel ve fiziksel becerileri geliştirmeye yönelik araç-gereçler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Zihin engelliler sınıf öğretmeninin hem alanıyla hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
Zihin engelliler sınıf öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
- Sözel yeteneği gelişmiş,
- Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili,
- Zihin özürlü insanlara yardım etmeyi seven,
- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
- Dikkatli, işine özen gösteren,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
- Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Zihin engelliler sınıf öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bireysel ve grupla eğitim yapabilecek şekilde düzenlenmiş sınıf ortamında çalışır. Çalışma ortamı biraz temiz ve gürültülüdür. Uzun süre ayakta kalabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda sınıf öğretmeni (zihin engelliler) olarak atanmakta, ayrıca branş derslerine girmemektedirler.
- Rehberlik araştırma merkezlerinde, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; çeşitli üniversitelere bağlı eğitim fakülteleri ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinin “Zihin Engelliler Öğretmenliği”, “Özel Eğitim Öğretmenliği” ve “Özel Eğitim” bölümlerinde verilmektedir.baktabul

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince, Eğitime Giriş, İnsan Biyolojisi, Psikolojiye Giriş, Gelişim Psikolojisi, Eğitim Teknolojisi ve Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Zihin Engelliler, Eğitimde Yaratıcılık, Eğitim Yönetimi, Özel Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme Psikolojisi, Zihin Engellilerde Dil Gelişimi ve İletişimi, Okuma-Yazma Öğretimi, Hayat Bilgisi-Fen Bilgisi-Sosyal Bilgiler Öğretimi, Matematik Öğretimi, Aile ve Çevre Eğitimi, Davranış ve Sınıf Kontrolü, Özel Öğretimde Yasa ve Yönetmelikler, Ders Planı Hazırlama Teknikleri, Öğretim Materyalleri Hazırlama Teknikleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

BURS, ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU

- Bu programı ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı’nca burs verilmektedir.
- Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler.
- Eğitim sonrasında, meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim - öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi, doçent ve profesör unvanını alabilirler.
Çalıştıkları okullarda idari görevlere yükselebilirler.

BENZER MESLEKLER: Görme engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Temmuz 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
okul puanımla beraber 2011 lys den toplam puanım 407 zihinsel engelliler bölümüne 1. veya 2. öğretime girebilirmiyim. teşekkürler
öğretmen olmak - avatarı
öğretmen olmak
Ziyaretçi
23 Temmuz 2011       Mesaj #4
öğretmen olmak - avatarı
Ziyaretçi
arkadasım işsizlık gıbı herjangı bır sıkıntısı yok suanda dırek atanıyorsun maaas mıkatarıda çok çok ıyı fakat bu meslek para için yapılabılecek bı meslek değil . karsındakı ınsan engellı ve bu engelın getırdığı sınırlsen problemlerı var ona karsı çok hassa olmalısın onu anlayabılmesın onun dunyasına gırebılmesın cok zor zamnlarda yaşamayı göze almasın. gercı eskısınden daha ıyı engllı okulları ama yınede kolay değil egerkı onların dunyasına gırebılır ve adapte olursan zevk alırsın. bu arada puana gore değilsıralamaya göre tercıh yapın...
OZGUR1905 - avatarı
OZGUR1905
Ziyaretçi
31 Temmuz 2011       Mesaj #5
OZGUR1905 - avatarı
Ziyaretçi
Ben zihinengelliler öğrtmnlignı dusunuyrm sıralamam 47.000 gelir mi? Acaba meslek cok mu zor cevabınızı alabilırmym tskrler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ağustos 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok mu zor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ağustos 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atanması iş bulması konusunda çok cazip bi bölüm ama bunların dışında pek bir şey bilmiyorum.mesela okullarda çalışma koşulları ders saatleri filen nasıl,haftanın beş günü gidilmiyo diyenlerde var sınıflar normal bir sınıf kadar kalabalık mı,ilköğretim gibi küçüklükten mi başlanıyo yoksa her yaştan çocuk gelebiliyo mu.ne tür konularda eğitim veriliyor. bunlar hakkında bilgisi olan ya da öğretmenliği yapan birisi yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler..
SuDoKu - avatarı
SuDoKu
VIP DersFobik
2 Ağustos 2011       Mesaj #8
SuDoKu - avatarı
VIP DersFobik
Alıntı
OZGUR1905 adlı kullanıcıdan alıntı

Ben zihinengelliler öğrtmnlignı dusunuyrm sıralamam 47.000 gelir mi? Acaba meslek cok mu zor cevabınızı alabilırmym tskrler

ÜNİVERSİTE ADI-----------------------------------TABAN Puanı------Başarı SIRASI
MARMARA ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ---461,676--30.300
ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ I---456,865--34.600
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ---452,194--39.100
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ-------- 451,793--39.500
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRET. (T.B.)------445,408--46.800
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ------443,843--48.700
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --443,298--49.400
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ ----439,246--54.700
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ ----438,980---55.000
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞ----436,534--58.500
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --435,752 --59.700
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --434,533-- 61.500
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --- 429,720-- 68.900
ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --- 428,820-- 70.400
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ (İÖ)---- 425,283-- 76.600
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ (İÖ)-- 424,131-- 78.700
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ (İÖ)--423,735--79.400
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ (İÖ)--421,462--83.600
ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRET. (İÖ)--418,327--89.600
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ (İÖ--417,506 --91.200
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞT. (Tam Burslu)---405,627--118.000
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞT. (%50 Burslu)--378,954--198.000
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ --329,171--418.000
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞT--241,804--850.000
Hayat mı dengesiz benim ruh halim mi....Çelişkideyim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi akşamlar .. ben işitme engelliler öğretmenlği yazmak istiyorum da acaba iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında bilgi alabilir miyim . şimdiden sağolun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zihinsel engelliler öğretmenliği manevi yönden insanı tatmin eden bir meslekmiş tamam bunu anladım . Peki biz işe manevi yönden gerekeni verdikten sonra bu iş bize maddi yönden istediğimizi verebilecek mi bizi tatmin edebilecek mi? Bu meslekte okuduğumuz okul önemli mi? Alacağım max. maaş min. maaş nedir ? Üniversiteyi bitirdikten sonra açıkta kalma ihtimalim çok mu? Özel mi devlet mi? Kpss zorluğu ne bu bölüm için .