PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Hz. Muhammed 20 yaşında hangi topluluğa üye olmuştur?
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
bekirr13:21, 26 Şubat 2013 
HILFU'L-FUDÛL CEMİYETİNDE ÜYELİĞİ

Uzun süren Ficâr savaşı esnâsında Mekke'de âsâyiş bozulmuş, can ve mal güvenliği kalmamıştı. Özellikle dışarıdan mal getiren yabancıların malları yağmalanıyordu.

Vâil oğlu Âs, Mekke'ye gelen Yemen'li bir tâcirin bütün malını gasbetmiş, haksız olarak elinden almıştı. Yemen'li, Ebû Kubeys dağına çıkarak uğradığı haksızlığa karşı, bütün kabîleleri yardıma çağırdı. Yemenlinin bu feryâdı üzerine Peygamberimiz (s.a.s.)'in amcası Zübeyr, Kureyşin bütün ileri gelenlerini çağırdı. Hâşimoğulları, Zühreoğulları, Esedoğulları, Temimoğulları, Abdülluzzaoğulları, Zübeyrin dâvetine icâbet ederek, Beni Temîm'den Cüd'ân oğlu Abdullah'ın evinde toplandılar."Mekke'de zulmü önlemeğe yerli-yabancı hiç kimseye karşı haksızlık ettirmemeğe" karar verdiler. Haksızlığa uğrayan kimselere yardım edeceklerine yemin ettiler. Yemenlinin hakkını Âs'tan alıp geri verdiler. Mekke'de âsâyişi yoluna koydular.

Vaktiyle, Cürhümîler zamanında Fadl b. Hâris,, Fudayl b. Vedâa ve Mufaddal b. Fedâle isimlerinde üç kabîle başkanı, kabîleleri ile toplanarak,"Mekke'de zulme meydan vermeyeceğiz, zayıfların hakkını adâlet üzere alacağız..." diye yemin etmişlerdi. Onların bu yeminlerine "Hılfu'l-fudûl" (Fadılllar yemini) denilmişti. Cüd'ân oğlu Abdullah'ın evinde aynı konuda yapılan yemine de bu sebeple "Hılfu'l-fudûl" denildi.

Peygamberimiz (s.a.s.) 20 yaşında iken bu toplantıda amcaları ile beraber üye olarak bulundu. Bu cemiyetin çalışmalarından son derece memnun kaldığını Peygamberliğinden sonra: "İslâm'da da böyle bir cemiyete çağrılsam, yine icâbet ederim", sözleriyle ifâde etmiştir.
[/COLOR]
Cevap
Misafir22:29, 30 Aralık 2013 
orada ne yapmışlar
Cevap
öye07:30, 8 Mayıs 2014 
peygamber efendimiz 20 yaşında ERDEMLİLER birliğine katıldı
Cevap
Misafir19:55, 28 Mayıs 2014 
[QUOTE=Misafir;2087689]neresinde hz muhammed'in 20 yaşında hangi yopluluğa üye olduğu yazıyor?Gören arkadaşlar tarif edebilirmi? çok acil!!!!!!!!!![
erdemliler topluluğu
Cevap
misafir08:46, 15 Mart 2015 
erdemliler topluluğu
Cevap
_AERYU_17:02, 16 Mart 2015 
Hilfu'l-fudul (Erdemliler Topluluğu)-Peygamberimiz (s.a.s.) 20 yaşında iken bu toplantıda amcaları ile beraber üye olarak bulundu. Bu cemiyetin çalışmalarından son derece memnun kaldığını Peygamberliğinden sonra: "İslâm'da da böyle bir cemiyete çağrılsam, yine kabul ederim", sözleriyle ifâde etmiştir.

Alıntıdır!
Cevap
Misafir20:55, 30 Mart 2015 
Bu mesaj _VICTORY_ tarafından silindi. Sebep: İçerik dışı.
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Hz. Muhammed hangi yılda ve kaç yaşında peygamber olarak görevlendirilmiştir?
Türkiye NATO'ya ne zaman ve nasıl üye olmuştur?
Hz. Muhammed'e ilk vahiy kaç yaşında inmiştir?
Hz. Muhammed döneminde müslümanlar hangi şehirlere hakim olmuştur?
Hz. Muhammed vefat ettikten sonra ne olmuştur?