Arama

Jeotermal enerji nerede bulunur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Mayıs 2013 Gösterim: 24.458 Cevap: 6
Saqo KoLiq - avatarı
Saqo KoLiq
Ziyaretçi
28 Şubat 2011       Mesaj #1
Saqo KoLiq - avatarı
Ziyaretçi
ArkadaşLar . JeotermaL enerJi Hangi iLLeRde BuLunur ? YaRdımcı oLur musunuz ?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Saqo KoLiq adlı kullanıcıdan alıntı

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

jeotermal hangi illerde çoıkrılır veya bulunur çok acil cevap isyiyorum arkadaşlar pazartesi ye yetişmesi gerekiyor bu ödevimin

Türkiye'de jeotermal enerji kaynakları ve kullanımı
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye'de jeotermal enerji tespitine ve bu enerjinin kullanımına dönük çalışmalar özellikle İzmir ve Ege Bölgesi'nin bazı diğer noktalarında ilerlemiştir. İzmir'in Balçova ve NarlıdereSeferihisar, Dikili, Bergama, Çeşme, Aliağa, Urla, Güzelbahçe, Bayındır, Menderes, Kemalpaşa ve Kozaklı ilçelerinde halen yaklaşık 15 bin konut jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. ilçelerinde de varlığı bilinen jeotermal kaynaklarının kullanılması halinde, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 220 bin konutu ısıtabilecek kapasiteye ulaşılabileceği hesaplanmaktadır. Ancak atılan adımlar (İzmir Jeotermal A.Ş. gibi) doğalgaz dağıtım çalışmalarına kıyasla daha yavaş yürümekte, resmi enerji politikalarının doğalgaza zorlayıcı etki yaratan düzenlemeleri de devreye girdiğinde, jeotermal enerji altyapı çalışmalarını caydırıcı unsurlar giderek belirginleşmektedir. Dış etkenlere bağımlılıkla eşdeğer doğalgaz kullanımını asgariye indirerek, teknolojisi ve insan kaynakları halihazırda mevcut yerli jeotermal enerjinin ön plana çıkarılmasına yönelik çabalar pek çok ilgili çevre tarafından ısrarla sürdürülmektedir. Bu bağlamda, yıllardır Jeotermal Yasası (Teklif) çıkarılmasına uğraşılmış ve bu yasa yönetmeliği ile birlikte 13.06.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Diğer ülkelere oranla daha şanslı bir konumda olan Türkiye'nin jeotermal potansiyeli gelişen jeofizik yöntemlerle ortaya çıkarılmış olacaktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız:

Jeotermal Enerji

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mart 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
jeotermal hangi illerde çoıkrılır veya bulunur çok acil cevap isyiyorum arkadaşlar pazartesi ye yetişmesi gerekiyor bu ödevimin
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
12 Mart 2011       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Saqo KoLiq adlı kullanıcıdan alıntı

Alıntı

Türkiye'de jeotermal enerji kaynakları ve kullanımı

Türkiye'de jeotermal enerji tespitine ve bu enerjinin kullanımına dönük çalışmalar özellikle İzmir ve Ege Bölgesi'nin bazı diğer noktalarında ilerlemiştir. İzmir'in Balçova ve NarlıdereSeferihisar, Dikili, Bergama, Çeşme, Aliağa, Urla, Güzelbahçe, Bayındır, Menderes, Kemalpaşa ve Kozaklı ilçelerinde halen yaklaşık 15 bin konut jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. ilçelerinde de varlığı bilinen jeotermal kaynaklarının kullanılması halinde, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 220 bin konutu ısıtabilecek kapasiteye ulaşılabileceği hesaplanmaktadır. Ancak atılan adımlar (İzmir Jeotermal A.Ş. gibi) doğalgaz dağıtım çalışmalarına kıyasla daha yavaş yürümekte, resmi enerji politikalarının doğalgaza zorlayıcı etki yaratan düzenlemeleri de devreye girdiğinde, jeotermal enerji altyapı çalışmalarını caydırıcı unsurlar giderek belirginleşmektedir. Dış etkenlere bağımlılıkla eşdeğer doğalgaz kullanımını asgariye indirerek, teknolojisi ve insan kaynakları halihazırda mevcut yerli jeotermal enerjinin ön plana çıkarılmasına yönelik çabalar pek çok ilgili çevre tarafından ısrarla sürdürülmektedir. Bu bağlamda, yıllardır Jeotermal Yasası (Teklif) çıkarılmasına uğraşılmış ve bu yasa yönetmeliği ile birlikte 13.06.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Diğer ülkelere oranla daha şanslı bir konumda olan Türkiye'nin jeotermal potansiyeli gelişen jeofizik yöntemlerle ortaya çıkarılmış olacaktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız:

Jeotermal Enerji
Misafir~ - avatarı
Misafir~
Ziyaretçi
19 Nisan 2011       Mesaj #4
Misafir~ - avatarı
Ziyaretçi
Jeotermal nerelde çıkarılır ?!!
Çok acil lütfeen yardım edin yaa !!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilmem siz bana söleyin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Mart 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye'de bilinen 1000 dolayında sıcak su ve mineralli su kaynağı ile jeotermal kuyu mevcuttur. Sıcaklığı 40°C'nin üzerinde olan jeotermal sahaların sayısı ise 170'dir. Bunların 11 tanesi yüksek sıcaklı saha olup konvansiyonel olarak elektrik üretimine uygundur (Aydın-Germencik (232 ° C), Manisa-Salihli-Göbekli (182 °C), Çanakkale-Tuzla (174 ° C), Aydın-Salavatlı (171 °C), Kütahya-Simav (162 °C), İzmir-Seferihisar (153 °C), Manisa-Salihli-Caferbey (150 °C), Aydın-Yılmazköy ( 142 °C) İzmir-Balçova (136 °C) İzmir-Dikili (130 °C)).
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2013       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Denizli sarayköy , İzmir Balçova