Arama

Nasr suresi ve anlamı nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Nisan 2014 Gösterim: 5.546 Cevap: 2
mikfa - avatarı
mikfa
Ziyaretçi
2 Mart 2011       Mesaj #1
mikfa - avatarı
Ziyaretçi
Nasr Sûresi ve Anlamı

Bismillahirrahmanirrahim.

Izâ câ'e nasrullahi vel'fethu ve re'eyten-nâse yedhulûne fi diniîlahi efvâcen fe-sebbih bi hamdi Rabbike vesîağfirhü innehü kâne tevvâbâ.

Nasr Sûresinin Anlamı (Manası)

« Vaktaki Allah (u Teâlâ'nın nusreti gelir, fetih erişir ve insanların akın akm Allah'ın dinine girdiklerini görürsün. Artık teşbih et, Rabbine hamdeyle ve mağfiretini dile. Muhakkak ki Allah (u Teâlâ) istiğfar edenlerin tevbelerini kabul edicidir. »

Msn Happy
EN İYİ CEVABI Mira verdi
110-en-NASR

Sponsorlu Bağlantılar
besmele

Nasr, yardım demektir. Sûrede Allah'ın Hz. Peygamber'e yardım ederek fetihlere kavuşturduğu ifade edildiği için bu adı almıştır. Bu sûre, Mekke'nin fethi sırasında inmiş olmakla beraber Medine devrinde yani hicretten sonra indiği için medenî (Medine'de inen) sûrelerdendir. 3 (üç) âyettir. İslâm zaferini haber verir. İbn Ömer'den gelen rivayete göre bu sûre indikten sonra Peygamberimiz seksen gün yaşamıştır.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.
1. Allah'ın yardımı ve zaferi geldiği,
2. Ve insanların bölük bölük Allah'ın dinine girmekte olduklarını gördüğün vakit ,
3. Rabbine hamdederek O'nu tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

Kaynak: Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Nasr Suresi
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
19 Şubat 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
110-en-NASR

Sponsorlu Bağlantılar
besmele
Nasr suresi ve anlamı nedir?

Nasr, yardım demektir. Sûrede Allah'ın Hz. Peygamber'e yardım ederek fetihlere kavuşturduğu ifade edildiği için bu adı almıştır. Bu sûre, Mekke'nin fethi sırasında inmiş olmakla beraber Medine devrinde yani hicretten sonra indiği için medenî (Medine'de inen) sûrelerdendir. 3 (üç) âyettir. İslâm zaferini haber verir. İbn Ömer'den gelen rivayete göre bu sûre indikten sonra Peygamberimiz seksen gün yaşamıştır.

2. Ve insanların bölük bölük Allah'ın dinine girmekte olduklarını gördüğün vakit ,
3. Rabbine hamdederek O'nu tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

Kaynak: Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Nasr Suresi
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Nisan 2014       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

nasr süresinin anlamı