PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Virüslerin özellikleri ve neden oldukları hastalıklar nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:39, 10 Mart 2011 
Virüslerin özellikleri ve neden oldukları hastalıklar nelerdir?
(Benim adım Dilek Dilan Arslan.Ben İzmir'de yasıyorum 6. sınıf ögrencisiyim.Hicbir internet sitesinde bu sorunun cevabını bulamadım ve bu sitede bulacağıma inanıyorum.)
Benzer Konular:
Etiketler:
  • viruslerin ozellikleri nelerdir
Cevap
Misafir21:32, 4 Nisan 2011 
çocuk felci,kızamık,su çiçeği
Cevap
Misafir15:14, 19 Nisan 2011 
aıds,grip,kızamık,sarılık,su çiçeği,çocuk felci
Cevap
Misafir15:38, 27 Nisan 2011 
bnde bulamadim ama az da olsa fen okulu.net te ver bi bak istersen dilek
Cevap
batu121315:51, 27 Nisan 2011 
canlı hücreleri enfekte edebilen mikroskopik taneciktir. Virüsler ancak bir konak hücreyi enfekte ederek çoğalabilirler. En temel haliyle bir virüs, kapsit adlı bir protein örtü içinde bulunan genetik malzemeden oluşur. Ökaryot (hayvan, mantar ve bitkiler) ve prokaryotlar (bakteri ve arkaeler) virüsler tarafından enfekte edilebilirler. Bakterileri enfekte eden virüsler bakteriofaj veya kısaltılmış olarak faj diye adlandırılırlar. Sözcük Latince virus (zehir) sözcüğünden türemiştir; sıfat hali viraldir. Virüslerin incelendiği bilim dalına viroloji denir; bu dalın bilim insanları da virologlardır. Virüsler birçok insan hastalığına neden olurlar; bunlara AIDS, grip ve kuduz örnek verilebilir. Bu tür hastalıkların tedavisi zordur, çünkü antibiyotikler virüslere etki etmezler ve az sayıda antiviral ilaç bilinmektedir. Viral hastalıkları engellemenin en iyi yolu, bağışıklık geliştirmeye yarayan aşıdır.
Virüslerin canlı olup olmadığı uzun süre tartışılmıştır. Yaşamın tanımının genel kabul görmüş olan tüm kıstaslarını karşılamadığı için çoğu virolog onları cansız sayar. Konak hücre dışında çoğalamadıklarından, zorunlu hücre içi parazitlerine benzerler ama parazitlerden farklı olarak virüsler gerçek organizma sayılmazlar. Diğer farklılıkların yanı sıra, virüslerin hücre zarı ve kendi metabolizmaları yoktur. Canlı sayılan bazı organizmalar da virüsler gibi hem canlı hem cansızların özelliklerine sahip olduklarından bu konuda kesin bir yanıt bulmak zordur. Virüsleri canlı sayanlara göre onlar Theodore Schwann tarafından öne sürülmüş hücre teorisinin bir istisnasıdırlar, çünkü virüsler hücre değildirler.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Çömlekçilik nedir, özellikleri nelerdir ve günümüzde neden yapılmıyor?
Virüslerin neden oldukları hastalıklar nelerdir?
Virüslerin bilgisayara zararları nelerdir?
Isı ve sıcaklık ilişkisi ve neden oldukları olaylar hakkında bilgi verir misiniz?
Çocukta İştahsızlığa Neden Olan Hastalıklar