PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Nükleer santrallerin çevreye zararları ve yararları nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir22:19, 14 Mart 2011 
nükleer santrallerin çevreye zararları ve yararları nelerdir?
Benzer Konular:
Cevap
Misafir17:55, 13 Nisan 2011 
nüükler santralinin çevreye yararları ve zararları nelerdir
Cevap
Misafir10:39, 24 Nisan 2011 
nükleer enerjinnin faydaları hakkında 26 nisan salı gününe kadar gerçek ve ayrıntılı bilgi istiyorum lütfen çok acil en kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden yardım ettiğiniz için teşekkürler
Cevap
Misafir20:05, 25 Nisan 2011 
nükleer enerjinin faydaları nelerdir?
Cevap
Misafir17:34, 5 Mayıs 2011 
Alıntı:
nukleer enerjinin faydalari ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

1934'de İtalyan bilim adamı Enrico FERMİ Roma'da yaptığı deneyler sonucu nötronların çoğu atom türünü bölebileceğini buldu.Uranyum nötronlarla bombalandığında beklediği elementler yerine uranyumdan daha fazla hafif atomlar buldu.

1938'de Almanya'da Otto HAHN ve Frittz STRASSMAN radyum ve berilyum içern bir kaynaktan uranyumu nötronlarla bombaladıklarında Baryum-56 gibi daha hafif elementler bulunca şaşırdılar.Bu çalışmalarını göstermek için Nazi Almanya'sından kaçmış Avustralya'lı bilim adamı Lisa MEITNER'e götürdüler. MEITNER o sıralarda Otto R.FRISCH'le çalışıyordu.Yaptıkları deneyler sonucunda oluşan baryum ve diğer yeni oluşan maddeleri uranyumun bölünmesi sonucu oluşan maddeler olduğunu düşündüler ,ama reaksiyona giren maddenin atomik kütlesiyle ürünlerin atomik kütlesiyle ürünlerin atomik kütleleri birbirini tutmuyordu. Sonra EINSTEN'in E=m.c.c formülünü kullanarak ortaya enerji çıkışını buldular, böylece hem fisyon hem de kütlenin enerjiye dönüşümü teorisini ispatladılar.

1939'da BOHR Amerika'ya geldi. HAHN-STRASSMAN-MEITNER'in araştırmalarıyla ilgilendi. Washington'da FERMI ile buluştu ve kontrollü bir ortamda kendini uzun bir süre canlı tutabilecek zincirleme reaksiyon olasılığını tartıştılar.Bu reaksiyon sonucu atom büyük bir enerji ortaya çıkararak bölünüyordu.

Tüm Dünya'da bilim adamları kendini uzun süre canlı tutabilecek zincirleme bir reaksiyonun olabileceğini açıkladılar.Yeterli miktarda uranyumun uygun koşullarda biraraya getirilmesi gerekiyordu.Gerekli olan bu uranyum miktarına kritik kütle adı verildi.
Cevap
Misafir18:48, 14 Mayıs 2011 
ya biriniz sööyleyin allah için yaa inSaffffffffffffffffffffffff
Cevap
Misafir12:32, 4 Mayıs 2014 
nükleer santralin çevreye zararları nelerdir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama