Arama

İzmir limanının dış ticaret açısından önemi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Nisan 2011 Gösterim: 7.756 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
izmir limanının dış ticaretimizdeki önemi nedir ne olur bulun
EN İYİ CEVABI batu1213 verdi
İzmir 8.500 yıllık tarihe sahip dünyanın en eski liman şehirlerinden biridir. Tarih boyunca bir liman kenti olarak Çanakkale'den Fethiye'ye kadar uzanan geniş bir hinterlandın merkezi olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
İzmir, deniz yolu ulaşımını etkin ve yaygın kullanan bir merkez olmakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin deniz yoluyla dışa açılan kapısı konumundadır.

Tarih öncesi çağlarda bile İzmir ve yakın çevresi geniş bir ticaret ağına sahip olmuştur. Bu durumun sonucunda, İzmir dünya ticaretinin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri ile yapılan ticarete bağlı olarak İzmir'de deniz ticareti de büyük gelişme kaydetmiştir.

Bugün ülkemizin en büyük konteynır limanları arasında olan İzmir Alsancak Limanı, hem İzmir'in hem bölgenin hem de ülkemizin önemli bir ticaret kaynağıdır.

Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatın yüzde 90'dan fazlası İzmir Alsancak Limanı'ndan yapılmaktadır. Bununla birlikte İzmir, Batı Anadolu'nun en uç noktasında olması sebebiyle lojistik merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Ulaşım ve ikliminin elverişli olması, dağların kıyıya dik uzanması, yetişmiş insan gücünün varlığı, geçmişten gelen zengin kültürel yapı ve İzmir Alsancak Limanı'nın varlığı gibi daha birçok neden İzmir'in dış ticaret olanaklarını zenginleştirmiştir.

Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan İzmir'in, dış ticaret potansiyeli ile ülkemizin kalkınmasındaki rolü göz ardı edilemez.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İzmir 8.500 yıllık tarihe sahip dünyanın en eski liman şehirlerinden biridir. Tarih boyunca bir liman kenti olarak Çanakkale'den Fethiye'ye kadar uzanan geniş bir hinterlandın merkezi olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
İzmir, deniz yolu ulaşımını etkin ve yaygın kullanan bir merkez olmakla beraber aynı zamanda Türkiye'nin deniz yoluyla dışa açılan kapısı konumundadır.

Tarih öncesi çağlarda bile İzmir ve yakın çevresi geniş bir ticaret ağına sahip olmuştur. Bu durumun sonucunda, İzmir dünya ticaretinin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Avrupa ülkeleri ile yapılan ticarete bağlı olarak İzmir'de deniz ticareti de büyük gelişme kaydetmiştir.

Bugün ülkemizin en büyük konteynır limanları arasında olan İzmir Alsancak Limanı, hem İzmir'in hem bölgenin hem de ülkemizin önemli bir ticaret kaynağıdır.

Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatın yüzde 90'dan fazlası İzmir Alsancak Limanı'ndan yapılmaktadır. Bununla birlikte İzmir, Batı Anadolu'nun en uç noktasında olması sebebiyle lojistik merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Ulaşım ve ikliminin elverişli olması, dağların kıyıya dik uzanması, yetişmiş insan gücünün varlığı, geçmişten gelen zengin kültürel yapı ve İzmir Alsancak Limanı'nın varlığı gibi daha birçok neden İzmir'in dış ticaret olanaklarını zenginleştirmiştir.

Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan İzmir'in, dış ticaret potansiyeli ile ülkemizin kalkınmasındaki rolü göz ardı edilemez.!!
ahmet hakan - avatarı
ahmet hakan
Ziyaretçi
13 Nisan 2011       Mesaj #3
ahmet hakan - avatarı
Ziyaretçi
daha kısa cvp yok mu yahuuuuuuuuuuuuuuuuu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok kısa olcak bir iki cümle bilemedin üç cümle yaaa
batu1213 - avatarı
batu1213
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #5
batu1213 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan İzmir'in, dış ticaret potansiyeli ile ülkemizin kalkınmasındaki rolü göz ardı edilemez.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yha arkadaşlar lütfen yha.Bu yazıya siz eğer uzun diyoriseniz inanın ben sizin insan olduğunuzdan şüphe duyarım.İnsanlarımız bu kadar mı üşengeç oldu yha?İnanın bugün bizim sosyal bilgiler hocamız ödev verdi.Zaten b ödevi özellikle ben istedim bir şeyler araştırıp bilgmize bilgi ekleyelim diye.Hemen girdim ve uzuluğuna bakmadım bile inanın.Hemen yazdım ve bunu en güzel yazımla yazmaya özen gösterdim.İnanın en yavaş yazdığımda bile sadece benim hayatımdan 6 dk. aldı.Eğer siz 6 dk.lık bir yazıya uzun diyoriseniz gerçekten acıyorum size.Ve ben daha 14 yaşındayım.