Arama

Böbrek vakfının görevleri nelerdir?

Güncelleme: 23 Haziran 2016 Gösterim: 11.976 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Böbrek vakfının görevleri nelerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
1. Böbrek hastalıklarının teşhis ve tedavisine ilişkin incelemeler, araştırmalar ve uygulamalar yapmak
2. Böbrek nakli ile tedavi olanaklarım geliştirmek üzere kamuoyu yaratarak halkı bağışa özendirmek
Sponsorlu Bağlantılar
3. Hemodiyaliz tedavisine ilişkin cihazlar sağlamak, gereksinme duyan hastanelere bağışlamak ve olanakları bulunduğunda poliklinik ve klinikler kurmak, işletmek ve yardımcı tesislerle tedavi yelpazesini genişletmek
4. Uyarıcı yayınlar ve toplantılarla böbrek hastalıklarında koruyucu hekimliğe yardımcı olmak
5. Tedavi amaçlı organ nakli merkezleri kurmak ve işletmek. Organ nakli yapabilmek için tam teşekküllü hastaneler kurmak ve işletmek. Bu ünitelerde diğer bütün branşlarda koruyucu hekimlik ve teşhis, tedavi ve ameliyatlar yapmak
6. Böbrek hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile gerekli görüntüleme merkezi, laboratuvarlar ve benzeri çağdaş tesisleri kurmak ve işletmek
7. Organ bağışçılarına ilişkin bilgilerin saklandığı bilgi işlem merkezleri kurmak ve gereğinde gereksinme duyan hasta ve hastanelere hizmet sunmak
Son düzenleyen Safi; 23 Haziran 2016 22:18
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
23 Haziran 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TÜRK BÖBREK VAKFI TARİHÇESİ
sene 1983. yeşilyurt lions kulübü derneği sayman üyesi alaattın yılmaz sanama akut böbrek hastası.suni böbrek makinasına bağlı olarak hayatını idame ettirebiliyor. daha evvelce almanya'da böbrek nakli olmuş ancak kısa bir süre sonra vücut takılan böbreği kabul etmemiş. yönetim kurulu toplantılarında yavaş yavaş kendisinden bilgi alıp o zamanlar için son derece önemli ve çaresi çok zor olan bu hastalığa eğilmeye başlıyoruz. araştırdıkça çaresizlik ortaya çıkıyor. türkiye'de o zamanlar,1983'ler de suni böbrek cihazı sayısı yok denecek kadar az. buna karşılık korkunç bir ihtiyaç mevcut. yeşilyurt lions kulübü o dönem başkanı erhan sayılı bu çaresizliklere bir nebze de olsa çare bulabilmek için yönetim kuruluna öneride bulunuyor ve büyük bir heyecanla projeye başlıyoruz. ancak yönetim kurulundaki bazı arkadaşlarımızda tereddütler var. böyle bilmediğimiz bir konuda ya başarılı olamazsak... boyumuzu aşabilir... ve benzeri tereddütler gündemde. buna rağmen araştırmalara başlıyor ve hangi kuruma " suni böbrek ünitesi" kurarsak daha fazla hastaya hizmet götürmüş oluruz? şeklindeki arayışlarımız 1983'lerde türkiye'de bu işi en geniş çapta yapan ve 12 adet suni böbrek cihazı ile hizmet veren ssk ıstanbul hastanesi'nde noktalanıyor. başhekim dr. mücahit atmanoğlu ve servis şefi nefrolog fatma karakullukçu ile yapılan görüşmeler sonucunda " 6 ünitelik bir hemodiyaliz pavyonu" kurmak projesi gelişiyor. o zamanın parası ile 20 milyon tl.lık çok büyük bir projeye başlıyoruz. erhan sayılı başkanlığında, yeşilyurt lions kulübü birbiri ardına görkemli ve fon yaratıcı sosyal faaliyetler düzenliyor ve oldukça kısa bir süre içinde 6 yatağı, ses düzeni ve gerekli alt yapısı ile birlikte 6 adet suni böbrek makinalı bir sunı böbrek ek ünitesini vücuda getirmek üzere gerekli fonun yarısını temin etmiş oluyoruz. ış 6 adet hemodiyaliz cihazı teminine kalıyor. özellikle almanya'da iş gezileri yapan birisi olarak ve daha evvelki yıllarda yine almanya'da yaptığım seyahatlerde lions kulüplerini ziyaret ederek ve etkin konuşmalar yaparak " kalp kapakçıkları" bağışları temin edici çalışmalarım nedeniyle weinheim lions kulübünü ziyaret ederek bağış talebinde bulunuyorum. yapılan temaslar neticesinde fresenıus vakfından 5 adet kullanılmış ancak revize edilmiş cihaz bağışı alıyorum. ssk bu cihazları gümrükten muaf ithal ediyor ve böylece proje gerçekleşiyor.

Çalışma ve sosyal güvenlik o dönem bakanı mustafa kalemli'nin katılımı ile görkemli bir açılış töreni yaparak o zamana dek 12 cihazla çalışan ssk ıstanbul hastanesinde %50 kapasite arttırımına gitmiş oluyoruz. 1984'lerin türkiye'si için çok büyük katkı. aradan yaklaşık 4-5 ay geçiyor. sene 1984, aylardan eylül. yeşilyurt lions kulübü başkanlığım 3 ay evvel başlamış. aynı anda türk kalp vakfı başkanıyım. bu vakıfta 4-5 senelik deneyimlerim var. yavaş yavaş vakıfçılığı öğrenmeye başlamışım. bir gün bir lions genel kurulundan arabam ile dönerken arabada bulunan yeşilyurt lions kulübünün kurucu ve ikinci başkanları vecıhı ıbak ve süleyman tuncer'e " gelin böbrek sağlığı ve diyaliz hizmetleri için bir vakıf kuralım" diyorum. onlardan aldığım destekle türk böbrek vakfı'nı kurma hazırlıklarına başlıyorum.

DEVAMI Böbrek vakfının amaçları nelerdir?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 0 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM