PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Oksijensiz solunum yapan canlılar hangileridir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:49, 26 Nisan 2011 
arkadaşlar her yerde oksijenli solunum yapan canlılar var ama bana oksijensiz solunum yapan canlılar gerekiyor lütfen yardımcı olun
Benzer Konular:
Etiketler:
  • oksijensiz solunum yapan bakteriler
  • oksijensiz solunum yapan bitkiler
  • oksijensiz solunum yapan canlilar
Cevap
Misafir11:57, 1 Mayıs 2011 
vallah banada lazım noluuur yardımmmm
Cevap
Misafir18:04, 1 Mayıs 2011 
EVET BANADA LAZIM YARDIM
Cevap
000 arya 00018:51, 1 Mayıs 2011 
Akdeniz’in dibinde nefes almak ve üremek için oksijene ihtiyaç duymayan canlı türleri keşfedildi.

Girit kıyısının 200 km açığında 3,5 kilometre derinlikte okyanus zemininde bulunan, 1 mm boyunda kabuklu bir deniz ******* andıran üç tür canlı neredeyse hiç oksijenin olmadığı bir bölgede bulundu.
Koruyucu kabukları nedeniyle Loriciferans (kısaca lorica) olarak adlandırılan canlılar, İtalya’nın Marche Teknik Üniversitesi’nden Robert Danovaro yönetimindeki bir ekip tarafından keşfedildi.
Türlerden biri Doktor Danovaro’nun karısına ithafen Spinoloricus Cinzia olarak adlandırıldı. Rugiloricus ve Pliciloricus olarak bilinen diğer ikisine ise henüz resmi olarak isim verilmedi.
Araştırmada bulunan türler hayattalardı ve ikisi yumurta taşıyordu. Yumurtaların alınması sırasında ölseler de, yumurtalar gemide kuluçkaya yatırıldı ve oksijensiz ortamda yumurtadan çıktılar.
Profesör düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bu canlıların oksijensiz yaşayabiliyor olmaları gerçekten gizemli; şu ana kadar yalnızca bakterilerin oksijensiz yaşayabildiğini sanıyorduk.”
Oksijensiz ortamda yaşayabilen canlıların üzerinde yapılacak araştırmalar diğer gezegenlerde yaşam olasılığını değerlendirme konusunda da faydalı olacaktır.


Burada: Oksijensiz Yaşayan Canlılar Keşfedildi | Disturblog.com
Cevap
Hilla22:04, 1 Mayıs 2011 
Anaerobik (oksijensiz) solunum yapan canlılar hariç diğer tüm organizmalar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için oksijene gereksinim duyar. Çünkü yaşamsal faaliyetlerin devamı için gerekli olan ATP enerjisi oksijenli solunumla elde edilir.

Organik besinlerin hücrede yıkılarak ATP oluşturulmasına hücresel solunum denir. Hayatsal faaliyetlerin devamı ATP’nin varlığına bağlı olduğuna göre hücresel solunum tüm canlılarda gece gündüz kesintisiz devam eden bir olaydır.Bazı mikroorganizmalar ve iç parazitler organik besin maddelerini oksijen kullanmadan yıkarak gerekli ATP’yi sentezler (fermentasyon). Oksijenli solunumla bir glikoz molekülünden elde edilen net ATP miktarı 38 iken, oksijensiz solunumla elde edilen net ATP miktarı 2’dir. Evrimsel basamağa göre ilk oluşan canlıların ilkel ve gelişmemiş olduğu düşünülürse bu canlıların ATP ihtiyacının az olabileceği kesindir. Bir de heterotrof hipotezine göre ilk atmosfer koşullarında oksijen ya hiç yoktu yada çok azdı. Buna göre ilk atmosfer koşullarında oluşan canlılar
oksijensiz (anaerobik) solunum yapmalıydı. Oksijensiz solunum yapan bu canlılardan da fotosentetik canlılar evrimleşince ortama oksijen verildi ve okijenli solunum yapan canlılar
evrimleşti. Yine heterotrof hipotezine göre ortamda oksijen birikimiyle ozon tabakası oluştu ve oluşan ozon güneşten gelen radyoaktif ışınların yeryüzüne ulaşmasını engelledi. Böylece karasal hayat başladı.

SüngerlerTek hücreli ve koloni gibi organizmalarda her bir hücre çevre ile doğrudan bağlantılı olduğu için bunlarda hücresel oksijen ihtiyacı doğrudan çevreden karşılanabilir. Bu canlılarda O2'nin alınması ve solunum sonucu oluşan CO2'nin dışarı atılması difüzyonla vücut yüzeyinden gerçekleştirilir.

Çok hücrelilerde ise alınan O2'nin canlının her bir hücresine ulaştırılması için vücut yüzeyi yetersiz kaldığından bu canlılarda özelleşmiş solunum sistemleri evrimleşmiştir.


Solunum sistemine sahip canlılarda solunum organı ile çevre arasında yapılan gaz alışverişine dış solunum, solunum sistemi ile hücreler arasında yapılan gaz alışverişine de iç solunum denir.


Unutulmamalıdır ki gazların aktif taşıması yoktur! Bu nedenle gazların taşınması difüzyonla gerçekleşir. Bu nedenle gazların taşınması sırasında ATP harcanmaz.


Bitkilerde özelleşmiş bir solunum organı ve sistemi olmamakla beraber, solunum olayında görevli en önemli yapı yapraklardır.


Bitkilerde stoma hücreleri ve çok yıllık bitki gövdelerinde bulunan lentisellerle alınan O2 hücreler arası boşluklarda difüze olur ve bitki hücrelerine ulaştırılır. CO2 de aynı yolla dışarı atılır veya şartlar elverişli ise fotosentezde kullanılır.


Hücresel solunumda oluşan karbondioksit ve su fotosentezde; fotosentez sonucu oluşan besin ve oksijende hücre solunumunda kullanılır. Ancak ışık varlığında fotosentez hızı genellikle solunum hızından fazla olduğu için oksijenin fazlası atmosfere verilir. Karanlık ortamda fotosentez gerçeklemediği için bitki dış ortamdan oksijen alırken dış ortama karbondioksit verir.
Cevap
Misafir13:29, 2 Mayıs 2011 
arkadaşlar hadi lütfen biraz daha yardım
Cevap
Misafir15:00, 2 Mayıs 2011 
Bazı canlılar solunumlarında (yani glikozu parçalarken) oksijen kullanmazlar. Oksijen kullanılmadan besinlerdeki kimyasal bağ enerjisinin ATP enerjisine dönüştürülmesi olayına oksijensiz solunum denir. (Oksijensiz solunumun diğer isimleri = mayalanma = fermantasyon) Bir çok bakteri, maya mantarları, memeli hayvanların çizgili kas hücreleri ( O2siz durumda) oksijensiz solunum yapar.
* Günlük hayatımızda oksijensiz solunumun görüldüğü olaylara örnekler:
●Peynir, yoğurt, turşu, soya sosu, ekmek yapımında bazı bakteri ve mantarların oksijensiz solunum yapmalarından faydalanılır.
●Ağır ve uzun egzersizler yaptığımızda çizgili kaslarımız oksijeni yeterli alamaz. Bu anlarda kas hücreleri oksijensiz solum yapar. Bunun sonucunda kaslarda yorgunluk hissi veren bir tür asit birikir. Kas hücreleri normal temposuna geçtiğinde bu hücreler yeniden oksijenli solunum yapmaya devam eder.

Oksijensiz solunum, oksijenli solunuma göre daha kısa ve hızlı gerçekleşen bir olaydır. Bir glikozdan oksijenli solunum sonucunda 38 ATP oluşurken, oksijensiz solunumda 2 ATP oluşur. Bu nedenle oksijenli solunum sonucunda oluşan enerji, oksijensiz solunumda oluşan enerjiye oranla daha fazladır.


BULDUM!
Cevap
Misafir21:38, 1 Ocak 2013 
OKSİJENLİ SOLUNUM YAPAN CANLILAR KİMLERDİR? COK ACİLEN FEN PROJUEMİ TESLİM ETMEM LAZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN!!!!!!!!!!!!!!!!111
Cevap
Misafir14:29, 9 Aralık 2013 
ya ama bizim hoca daha detaylı istiyor bana yardım lütfen
Cevap
Misafir14:31, 9 Aralık 2013 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
OKSİJENLİ SOLUNUM YAPAN CANLILAR KİMLERDİR? COK ACİLEN FEN PROJUEMİ TESLİM ETMEM LAZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN!!!!!!!!!!!!!!!!111
canım bana da lazım hem de acil bilen birisi eklesin n,olur
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Fotosentez yapan canlılar hangileridir?
Yeryüzünde fotosentez dursaydı oksijensiz solunum yapan canlılara ne olurdu?
Hayvanlarda oksijensiz solunum yapan doku veya hücreler var mıdır?
Oksijenli ve oksijensiz solunum yapan canlılarda glikoz neden ortak yoldur?
Fermantasyon yapan canlılar hangileridir?