Arama

Sigaranın yarar ve zararlarını anlatan skeç örneği verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Nisan 2011 Gösterim: 4.188 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Nisan 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sigara zararlarını anlatan skeç metni
EN İYİ CEVABI Theni's verdi
Sigaranın zararlarını anlatan skeç

Sponsorlu Bağlantılar
İki adam karşılıklı oturur. Birinin elinde sigara vardır.
I. ADAM: Valla, canım kardeşim. Yaşamak istiyorsan önce benim söylediklerimi dinleyeceksin.

II. ADAM: Abi dinlerim. Sen ne söylersen yaparım. Kelimesi kelimesine senin söylediklerine uyarım.

I. ADAM: Sağ ol. Senin iyiliğin için. O elindeki nedir o?

II. ADAM: Sigara.

I. ADAM: Ha! Önce onu bırakacaksın. Yaşamak istiyorsan sigara içmek kesinlikle yasak.

II. ADAM: Bırakırım. Sigarayı bırakırım. (Elindeki sigarayı önündeki küllüğe söndürür.) Buyrun bırakıyorum.

I. ADAM: Çok güzel!

II. ADAM: Bak ne yapıyorum bak Allah aşkına söndürdüm bitti. Bıraktım.

I. ADAM: Bundan sonra da içmeyeceksin.

II. ADAM: İçmiyorum. Bıraktım. (Derin derin nefes alır). Nefesim açıldı yahu! Valla çok iyi geldi sigarayı bırakmak. Zaten sigara önemli değildi.. Ben her zaman içmiyorum ki sigarayı. Daha çok içki içiyorum.

I. ADAM: Amaaaaaan ! İçki de mi içiyorsun?

II. ADAM: He yaa. İçiyorum. Haftada bir iki defa bir büyük götürüyorum.

I. ADAM: Vay vay vay vay vay ! Yani sen gidicisin.

II. ADAM: Nereye gidiyorum?

I. ADAM: Aramızdan ayrılıyorsun.

II. ADAM: Yok ben muhabbetinizden memnunum. İstersen beraber kafayı çekeriz.

I. ADAM: Hayır yani öyle değil! Terk-i diyar ediyorsun.

II. ADAM: Efendim?

I. ADAM: Yani dünya değiştiriyorsun, dünya! Alem-i berzahtan alem-i ervaha göç.

II. ADAM : Hı?

I. ADAM: Yolculuk, yolculuk.

II. ADAM: Neyle gidiyoruz?

I. ADAM: Dört kolluyla.

II. ADAM: Nasıl bir şey?

I. ADAM: Böyle ince, uzun, ahşap, yeşil örtüsü var. Üzerinde ayet-i kerime yazıyor. Eski yazı.

II. ADAM: Haaaa! Suudi Arabistan Hava Yolları.
1
I. ADAM: (Güler.) Gibi de. Bu benim dediğim karada gidiyor.

II. ADAM: Heee! Bu karayolları yani.

I. ADAM: Öyle de denebilir. Önünde de böyle siyah cübbe giymiş, beyaz sarıklı bir bey gidiyor. Nur yüzlü böyle. Huşu içersinde son vazifesini yerine getiriyor.

II. ADAM: Pilot.

I. ADAM: Eh! Bir bakıma o da onun pilotu. Geniş bir alana geliyorsunuz.

II. ADAM: Hava alanı.

I. ADAM: Çukura iniliyor. Çukura yumuşak iniş yapıyorsun. Kıbleye doğru yatıyorsun, üzerini örtüyorlar. Herkes gidiyor. Bir tek o senin pilot kalıyor. O seni telkin ediyor. Sesi alınca da duasını yapıyor, gidiyor. Bu birinci kısım. İkinci kısmın başında bir kız çocuğu bakkala gidiyor. Bakkaldan şeker alıyor, yağ alıyor, irmik alıyor, fıstık alıyor. Eve gidiyor. Evde bakır tencerede yağ kızıyor. Fıstıklar pembeleşene kadar pişiriliyor. Bu arada şerbetimizi yapıyoruz. İrmiği salıyoruz. Haydaaaaaaaa! (Karıştırır gibi yapar.)

II. ADAM: Abi yoksa sen benim öleceğimi mi ima etmeye çalışıyorsun?

I. ADAM: Nasıl anladın yaa, vallahi tebrik ederim. (Elini sıkar.) Yani şu kadarcık ima ettim. Havada kapıyorsun be! Helal olsun.

II. ADAM: Sigarayı bırakmak iyi geldi ya! Zihnim açıldı zihnim.

I. ADAM: Yaaa! Anladın.

II. ADAM : İçki kötü oldu ama.

I. ADAM: Niye ki?

II. ADAM : Eğlencelerde bir iki duble çok iyi gidiyordu be abi.

I. ADAM: Artık içilmeyecek. Yaşamak istiyorsan içki, sigara, gece hayatı kesinlikle yasak.

II. ADAM: İçmeeeem. Evden dışarı çıkmam. Otururum evimde rahat rahat!

I. ADAM: Ohhhhh!

II. ADAM: Yakarım mangalımı cız bız iki parça et.

I. ADAM: Eyvah eyvah eyvah eyvah ızgara et?

II. ADAM: E Izgara et.

I. ADAM: Naaaptın sen yaaa. En iyisi intihar et.

II. ADAM: Niye, intihar et ızgara etten daha mı lezzetlidir?

I. ADAM: Hayır öyle değil. Et diye bir şey yok.

II. ADAM: Var canım, bizim kasapta ağzına kadar dolu.

I. ADAM: Öyle var da yani senin için yok.
2
II. ADAM: Heee geçen ayki parayı vermedik diye vermiyor hain kasap.

I. ADAM: Öyle demiyorum. Sen eti unut.

I. ADAM: Bu bir yooook.

II. ADAM: Nasıl yok?

I. ADAM: Et yok. Öyle farz et.

II. ADAM: Heeee masusçuktan yani.

I. ADAM: Et yokmuş gibi davran. Sen et obur olarak yaratılmamışsın. Sen ot obursun ot obur.

II. ADAM: Neyim?

I. ADAM: Ot obur. Sen yeşile yayıl.

II. ADAM: Yayıl derken… Ben biraz geç anlıyorum ama sen bana inek mi demek istiyorsun?

I. ADAM: Estağfurullah kardeşim. Ben sana otla demiyorum ki. Topla diyorum. Mevsimine göre ıspanak, pırasa, semizotu lahana.

II. ADAM: Bundan sonra iyisi mi sucuk, salam, sosis yerim.

I. ADAM: Yiyemezsin. Sen adamı deli edersin. Sende mantık da yok be kardeşim. Sen hem yaşamak istiyorsun. Hem neler yemek istiyorsun. Bunları yiyemezsin.

II. ADAM: Bunları yiyemiyorum ki abi zaten. Bizim hanımdan fırsat kalıyor mu? Geliyor önümde ne doluysa hepsini hüpletiyor. Kendi götürüyor, yiyor. Biz kalıyoruz işte .

I. ADAM: Yenge obur mu?

II. ADAM: Yok hamile.

I. ADAM: Ha! Tamam, o zaman. Benim söylediklerime aynen uyacaksın. Bu söylediklerimin hepsi yasak. Ben sana yaşaman için yapman gereken şeyleri söylüyorum.

II. ADAM: Hayır efendim yapmamam gereken şeyleri söylüyorsun. İçki, sigara, gece hayatı, sucuk, salam, sosis.

I. ADAM: İşte bütün bunlar yasak.

II. ADAM: Yaşamanın ne anlamı kaldı o zaman? Yeme, içme, eğlenme. Sen ne biçim doktorsun be?
I. ADAM: Ben doktor değilim ki.
II. ADAM: Nesin sen?
I. ADAM: Ben mahallenin yeni muhtarıyım kardeş.
II. ADAM: Hay Allah iyiliğini versin. Ben de sabahtan beri doktor diye hepsini bir bir gözden geçiriyorum.( Biraz düşünür) Ama düşündüm de söylediklerin çok doğru. Bundan sonra sigara, içki ve zararlı ne varsa hepsinden kurtulacağım. Artık sağlıklı günler beni bekliyor. Umarım siz de bu günün anısına bu güzel kararları alır, yarınlarınıza sağlıkla ve umutla bakarsınız.

Theni's - avatarı
Theni's
Ziyaretçi
29 Nisan 2011       Mesaj #2
Theni's - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sigaranın zararlarını anlatan skeç

Sponsorlu Bağlantılar
İki adam karşılıklı oturur. Birinin elinde sigara vardır.
I. ADAM: Valla, canım kardeşim. Yaşamak istiyorsan önce benim söylediklerimi dinleyeceksin.

II. ADAM: Abi dinlerim. Sen ne söylersen yaparım. Kelimesi kelimesine senin söylediklerine uyarım.

I. ADAM: Sağ ol. Senin iyiliğin için. O elindeki nedir o?

II. ADAM: Sigara.

I. ADAM: Ha! Önce onu bırakacaksın. Yaşamak istiyorsan sigara içmek kesinlikle yasak.

II. ADAM: Bırakırım. Sigarayı bırakırım. (Elindeki sigarayı önündeki küllüğe söndürür.) Buyrun bırakıyorum.

I. ADAM: Çok güzel!

II. ADAM: Bak ne yapıyorum bak Allah aşkına söndürdüm bitti. Bıraktım.

I. ADAM: Bundan sonra da içmeyeceksin.

II. ADAM: İçmiyorum. Bıraktım. (Derin derin nefes alır). Nefesim açıldı yahu! Valla çok iyi geldi sigarayı bırakmak. Zaten sigara önemli değildi.. Ben her zaman içmiyorum ki sigarayı. Daha çok içki içiyorum.

I. ADAM: Amaaaaaan ! İçki de mi içiyorsun?

II. ADAM: He yaa. İçiyorum. Haftada bir iki defa bir büyük götürüyorum.

I. ADAM: Vay vay vay vay vay ! Yani sen gidicisin.

II. ADAM: Nereye gidiyorum?

I. ADAM: Aramızdan ayrılıyorsun.

II. ADAM: Yok ben muhabbetinizden memnunum. İstersen beraber kafayı çekeriz.

I. ADAM: Hayır yani öyle değil! Terk-i diyar ediyorsun.

I. ADAM: Yani dünya değiştiriyorsun, dünya! Alem-i berzahtan alem-i ervaha göç.

II. ADAM : Hı?

I. ADAM: Yolculuk, yolculuk.

II. ADAM: Neyle gidiyoruz?

I. ADAM: Dört kolluyla.

II. ADAM: Nasıl bir şey?

I. ADAM: Böyle ince, uzun, ahşap, yeşil örtüsü var. Üzerinde ayet-i kerime yazıyor. Eski yazı.

II. ADAM: Haaaa! Suudi Arabistan Hava Yolları.
1
I. ADAM: (Güler.) Gibi de. Bu benim dediğim karada gidiyor.

II. ADAM: Heee! Bu karayolları yani.

I. ADAM: Öyle de denebilir. Önünde de böyle siyah cübbe giymiş, beyaz sarıklı bir bey gidiyor. Nur yüzlü böyle. Huşu içersinde son vazifesini yerine getiriyor.

II. ADAM: Pilot.

I. ADAM: Eh! Bir bakıma o da onun pilotu. Geniş bir alana geliyorsunuz.

II. ADAM: Hava alanı.

I. ADAM: Çukura iniliyor. Çukura yumuşak iniş yapıyorsun. Kıbleye doğru yatıyorsun, üzerini örtüyorlar. Herkes gidiyor. Bir tek o senin pilot kalıyor. O seni telkin ediyor. Sesi alınca da duasını yapıyor, gidiyor. Bu birinci kısım. İkinci kısmın başında bir kız çocuğu bakkala gidiyor. Bakkaldan şeker alıyor, yağ alıyor, irmik alıyor, fıstık alıyor. Eve gidiyor. Evde bakır tencerede yağ kızıyor. Fıstıklar pembeleşene kadar pişiriliyor. Bu arada şerbetimizi yapıyoruz. İrmiği salıyoruz. Haydaaaaaaaa! (Karıştırır gibi yapar.)

II. ADAM: Abi yoksa sen benim öleceğimi mi ima etmeye çalışıyorsun?

I. ADAM: Nasıl anladın yaa, vallahi tebrik ederim. (Elini sıkar.) Yani şu kadarcık ima ettim. Havada kapıyorsun be! Helal olsun.

II. ADAM: Sigarayı bırakmak iyi geldi ya! Zihnim açıldı zihnim.

I. ADAM: Yaaa! Anladın.

II. ADAM : İçki kötü oldu ama.

I. ADAM: Niye ki?

II. ADAM : Eğlencelerde bir iki duble çok iyi gidiyordu be abi.

I. ADAM: Artık içilmeyecek. Yaşamak istiyorsan içki, sigara, gece hayatı kesinlikle yasak.

II. ADAM: İçmeeeem. Evden dışarı çıkmam. Otururum evimde rahat rahat!

I. ADAM: Ohhhhh!

II. ADAM: Yakarım mangalımı cız bız iki parça et.

I. ADAM: Eyvah eyvah eyvah eyvah ızgara et?

II. ADAM: E Izgara et.

I. ADAM: Naaaptın sen yaaa. En iyisi intihar et.

II. ADAM: Niye, intihar et ızgara etten daha mı lezzetlidir?

I. ADAM: Hayır öyle değil. Et diye bir şey yok.

II. ADAM: Var canım, bizim kasapta ağzına kadar dolu.

I. ADAM: Öyle var da yani senin için yok.
2
II. ADAM: Heee geçen ayki parayı vermedik diye vermiyor hain kasap.

I. ADAM: Öyle demiyorum. Sen eti unut.

I. ADAM: Bu bir yooook.

II. ADAM: Nasıl yok?

I. ADAM: Et yok. Öyle farz et.

II. ADAM: Heeee masusçuktan yani.

I. ADAM: Et yokmuş gibi davran. Sen et obur olarak yaratılmamışsın. Sen ot obursun ot obur.

II. ADAM: Neyim?

I. ADAM: Ot obur. Sen yeşile yayıl.

II. ADAM: Yayıl derken… Ben biraz geç anlıyorum ama sen bana inek mi demek istiyorsun?

I. ADAM: Estağfurullah kardeşim. Ben sana otla demiyorum ki. Topla diyorum. Mevsimine göre ıspanak, pırasa, semizotu lahana.

II. ADAM: Bundan sonra iyisi mi sucuk, salam, sosis yerim.

I. ADAM: Yiyemezsin. Sen adamı deli edersin. Sende mantık da yok be kardeşim. Sen hem yaşamak istiyorsun. Hem neler yemek istiyorsun. Bunları yiyemezsin.

II. ADAM: Bunları yiyemiyorum ki abi zaten. Bizim hanımdan fırsat kalıyor mu? Geliyor önümde ne doluysa hepsini hüpletiyor. Kendi götürüyor, yiyor. Biz kalıyoruz işte .

I. ADAM: Yenge obur mu?

II. ADAM: Yok hamile.

I. ADAM: Ha! Tamam, o zaman. Benim söylediklerime aynen uyacaksın. Bu söylediklerimin hepsi yasak. Ben sana yaşaman için yapman gereken şeyleri söylüyorum.

II. ADAM: Hayır efendim yapmamam gereken şeyleri söylüyorsun. İçki, sigara, gece hayatı, sucuk, salam, sosis.

I. ADAM: İşte bütün bunlar yasak.

II. ADAM: Yaşamanın ne anlamı kaldı o zaman? Yeme, içme, eğlenme. Sen ne biçim doktorsun be?
I. ADAM: Ben doktor değilim ki.
II. ADAM: Nesin sen?
I. ADAM: Ben mahallenin yeni muhtarıyım kardeş.
II. ADAM: Hay Allah iyiliğini versin. Ben de sabahtan beri doktor diye hepsini bir bir gözden geçiriyorum.( Biraz düşünür) Ama düşündüm de söylediklerin çok doğru. Bundan sonra sigara, içki ve zararlı ne varsa hepsinden kurtulacağım. Artık sağlıklı günler beni bekliyor. Umarım siz de bu günün anısına bu güzel kararları alır, yarınlarınıza sağlıkla ve umutla bakarsınız.