Arama

Bakanların isimleri nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Kasım 2016 Gösterim: 62.786 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bakanlıklarda çalışan kişilerin isimleri nedir ?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi

Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti Üyeleri Kimlerdir?

BAŞBAKAN
Sponsorlu Bağlantılar
  • RECEP TAYYİP ERDOĞAN
DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI
  • CEMİL ÇİÇEK
  • BÜLENT ARINÇ
  • ALİ BABACAN
DEVLET BAKANI
  • MEHMET AYDIN
DEVLET BAKANI
  • HAYATİ YAZICI
DEVLET BAKANI
  • FARUK NAFIZ ÖZAK
DEVLET BAKANI
  • MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN
DEVLET BAKANI
  • FARUK ÇELİK
MİLLİ SAVUNMA BAKANI
  • MEHMET VECDİ GÖNÜL
DEVLET BAKANI
  • EGEMEN BAĞIŞ
DEVLET BAKANI
  • SELMA ALİYE KAVAF
DEVLET BAKANI
  • CEVDET YILMAZ
ADALET BAKANI
  • AHMET KAHRAMAN
SAĞLIK BAKANI
  • RECEP AKDAĞ
ULAŞTIRMA BAKANI
  • MEHMET HABİB SOLUK
İÇİŞLERİ BAKANI
  • OSMAN GÜNEŞ
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI
  • MEHMET MEHDİ EKER
DIŞİŞLERİ BAKANI
  • AHMET DAVUTOĞLU
MALİYE BAKANI
  • MEHMET ŞİMŞEK
MİLLİ EĞİTİM BAKANI
  • NİMET ÇUBUKÇU
BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI
  • MUSTAFA DEMİR
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI
  • ÖMER DİNÇER
SANAYİ VE TİCARET BAKANI
  • NİHAT ERGÜN
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI
  • TANER YILDIZ
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI
  • ERTUĞRUL GÜNAY
ÇEVRE VE ORMAN BAKANI
  • VEYSEL EROĞLU
Bakınız.Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti Üyeleri
Son düzenleyen Safi; 23 Kasım 2016 17:01
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
17 Mayıs 2011       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti Üyeleri Kimlerdir?

BAŞBAKAN
Sponsorlu Bağlantılar
  • RECEP TAYYİP ERDOĞAN
  • CEMİL ÇİÇEK
  • BÜLENT ARINÇ
  • ALİ BABACAN
DEVLET BAKANI
  • MEHMET AYDIN
DEVLET BAKANI
  • HAYATİ YAZICI
DEVLET BAKANI
  • FARUK NAFIZ ÖZAK
DEVLET BAKANI
  • MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN
DEVLET BAKANI
  • FARUK ÇELİK
MİLLİ SAVUNMA BAKANI
  • MEHMET VECDİ GÖNÜL
DEVLET BAKANI
  • EGEMEN BAĞIŞ
DEVLET BAKANI
  • SELMA ALİYE KAVAF
DEVLET BAKANI
  • CEVDET YILMAZ
ADALET BAKANI
  • AHMET KAHRAMAN
SAĞLIK BAKANI
  • RECEP AKDAĞ
ULAŞTIRMA BAKANI
  • MEHMET HABİB SOLUK
İÇİŞLERİ BAKANI
  • OSMAN GÜNEŞ
TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI
  • MEHMET MEHDİ EKER
DIŞİŞLERİ BAKANI
  • AHMET DAVUTOĞLU
MALİYE BAKANI
  • MEHMET ŞİMŞEK
MİLLİ EĞİTİM BAKANI
  • NİMET ÇUBUKÇU
BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI
  • MUSTAFA DEMİR
  • ÖMER DİNÇER
SANAYİ VE TİCARET BAKANI
  • NİHAT ERGÜN
  • TANER YILDIZ
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI
  • ERTUĞRUL GÜNAY
ÇEVRE VE ORMAN BAKANI
  • VEYSEL EROĞLU
Bakınız.Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti Üyeleri
Son düzenleyen Safi; 23 Kasım 2016 21:58
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BAŞBAKAN
RECEP TAYYİP ERDOĞAN = AK Parti
Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Tenzile'dir. İktisatçı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Özel sektörde müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu ve Kurucu Genel Başkanı seçildi. 22. Dönemde Siirt, 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 59 ve 60. Hükümette Başbakanlık görevini yürüttü. 61. Hükümette üçüncü defa Başbakanlık görevini üstlendi. İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ADALET BAKANI
SADULLAH ERGİN = AK Parti

Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964'te Hatay Antakya'da doğdu. Babasının adı Mehmet İsmet, annesinin adı Hatice'dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğünde kurum avukatı olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22 ve 23. Dönemde Hatay Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. 61. Hükümette yeniden Adalet Bakanı olarak görev aldı. Orta düzeyde İngilizce bilen Ergin, evli ve 4 çocuk babasıdır.

SAĞLIK BAKANI
RECEP AKDAĞ AK Parti

Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960'ta Erzurum'da doğdu. Babasının adı Yahya, annesinin adı Zekiye'dir. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Aynı fakültede çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Londra'da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak ders verdi. 1999'da profesör oldu. 100'ün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. 1996'da İstanbul Tabip Odasından "Yılın Makalesi" ödülünü aldı. 22 ve 23. Dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette yeniden Sağlık Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır.

DIŞİŞLERİ BAKANI
AHMET DAVUTOĞLU

Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959'da Konya'da doğdu. Babasının adı Mehmet Duran, annesinin adı Memnune'dir. Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bölümlerinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı. Malezya International Islamic University'de çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümünü kurdu ve başkanlığını yürüttü. Doçentlik unvanını aldı ve Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi oldu. Silahlı Kuvvetler ve Harp Akademilerinde ders verdi. Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atandı. Profesör olarak Beykent Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığının yanı sıra, Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. Dış politika konusunda çok sayıda eseri bulunmaktadır. 60. Hükümette Dışişleri Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette aynı görevi yeniden üstlendi. İngilizce, Almanca ve Arapça bilen Davutoğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

MALİYE BAKANI
MEHMET ŞİMŞEK

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967'de Batman Arıca'da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye'dir. Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. ABD Büyükelçiliğinde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Biriminde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch'te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı görevine atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette Maliye Bakanlığı görevini yeniden üstlendi. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.

FARUK ÇELİK AK Parti

Faruk Çelik, 17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli'nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise'dir. Eğitimci; Bursa Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 21, 22 ve 23. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Çelik, evli ve 4 çocuk babasıdır.

TANER YILDIZ AK Parti

Taner Yıldız, 3 Nisan 1962'de Yozgat Devecipınar'da doğdu. Babasının adı Eşref, annesinin adı Emine'dir. Elektrik Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Kayseri Elektrik Üretim Şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi, Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. 22 ve 23. Dönemde Kayseri Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette yeniden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirildi. İyi düzeyde İngilizce bilen Yıldız, evli ve 4 çocuk babasıdır.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI
ERTUĞRUL GÜNAY

Ertuğrul Günay, 1 Mart 1947'de Ordu'da doğdu. Babasının adı Nazım, annesinin adı Mürüvvet'tir. Hukukçu; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. "Bosna için İnsanlık Girişimi", "Doğu Konferansı" ve "Yeni Siyaset Girişimi" gibi sivil girişimlere öncülük etti. "Bosna Yazıları" ve "Karşı Siyaset" adlı iki kitabı ile çeşitli gazete ve dergilerde hukuk ve siyaset konularında yayınlanmış çok sayıda makale ve söyleşisi bulunmaktadır. Macaristan Cumhuriyetinin "Yıldızlı Liyakat Nişanı" ve Avusturya Cumhuriyeti'nin Türkiye'de verilen en büyük nişanı olan "Büyük Altın Şerit Şeref Madalyası" sahibidir. 16. (5) Dönem Ordu, 23. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette Kültür Bakanlığı görevini sürdürüyor. İyi düzeyde İngilizce bilen Günay, evli ve 2 çocuk babasıdır.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI
İSMET YILMAZ

İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961'de Sivas Gürün'de doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Turunç'tur. Hukukçu, Yönetici ve Gemi Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümünden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisanslarını İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesinde "Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi" alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk ABD'de yaptı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü deniz hukuku alanında tamamladı. Kamu ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis, müşavir avukat olarak çalıştı. 2002'de Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 2007'de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. Anayasanın 114. maddesi uyarınca 1 Kasım 2007'de TBMM dışından Ulaştırma Bakanlığına atandı. 61. Hükümette Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 3 çocuk babasıdır.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI
HAYATİ YAZICI AK Parti

Hayati Yazıcı, 23 Mayıs 1952'de Rize Çayeli'nde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Fatma'dır. Hukukçu; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kamu hukuku yüksek lisansı yaptı. 1976 yılında hâkim adayı olarak İstanbul Adliyesinde kamu görevine başladı. Sırasıyla Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hâkimliklerinde bulundu. 1984 yılı sonunda kamudan ayrılarak İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. Genel Başkan Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. 22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yaptı. 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI
BEŞİR ATALAY AK Parti

Beşir Atalay, 1 Nisan 1947'de Kırıkkale Keskin'de doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Memduha'dır. Sosyolog ve Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. ABD Michigan Üniversitesinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulundu. 1983'te sosyoloji doçenti oldu. DPT'de Sosyal Planlama Daire Başkanlığı görevinde bulundu. 1992'de profesör unvanını aldı. Marmara Üniversitesinde Öğretim Üyeliği, UNESCO'da Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Kırıkkale Üniversitesi Kurucu Rektörü olarak görev yaptı. Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezinin Koordinatörü olarak çalıştı. Çeşitli kitap, makale ve tebliğleri yayınlandı. 22 ve 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 60. Hükümette İçişleri Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. İngilizce bilen Atalay, evli ve 3 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI
BEKİR BOZDAĞ AK Parti

Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965'te Yozgat Akdağmadeni'nde doğdu. Babasının adı Mehmet Duran, annesinin adı Nuriye'dir. Avukat; Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Serbest avukat olarak çalıştı. 22 ve 23. Dönemde Yozgat Milletvekili seçildi. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve 3 çocuk babasıdır.

İÇİŞLERİ BAKANI
İDRİS NAİM ŞAHİN AK Parti

İdris Naim Şahin, 1 Haziran 1956'da Ordu Ünye'de doğdu. Babasının adı Dursun, annesinin adı Huriye'dir. Mülki İdare Amiri; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını TODAİE'de Kamu Yönetimi alanında tamamladı. Araklı, Türkeli, Ermenek, Devrekâni, Eleşkirt, Cizre ve Elmalı İlçelerinde Kaymakamlık yaptı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi ve Mülkiye Başmüfettişi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına atandı. Belediye'nin personel, hukuk, teftiş, kültür, sağlık, itfaiye, güvenlik, kontrol ve idari birimlerinin yönetiminde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çeşitli dernek ve vakıflarda üyelik ve yöneticilik görevi üstlendi. AK PARTİ'nin kurucuları arasında yer aldı. 22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 61. Hükümet'te İçişleri Bakanı olarak görev aldı. İngilizce ve Arapça bilen Şahin, evli ve 6 çocuk babasıdır.

KALKINMA BAKANI
CEVDET YILMAZ

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Babasının adı Kemal, annesinin adı Fatma'dır. Bürokrat; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında planlama uzman yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama uzmanlığına atandı. Devlet Planlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı'da Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. 23. Dönemde Bingöl Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. 60. Hükümette Devlet Bakanı, 61. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görevlendirildi. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.

EKONOMİ BAKANI
MEHMET ZAFER ÇAĞLAYAN

Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957'de Muş'ta doğdu. Babasının adı M. Salih, annesinin adı Muhlise'dir. Makine Mühendisi ve Sanayici; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Sanayicilik yaptı. 1987'de Ankara Sanayi Odası Oda Meclisi Üyesi oldu. 1989'da Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, 1991'de Başkanvekili ve 1995'te Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 13 yıl aralıksız bu görevini sürdürdü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde üç dönem Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Bilahare 60.Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette ise Ekonomi Bakanlığı görevini üstlendi. İngilizce bilen Çağlayan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI
BİNALİ YILDIRIM AK Parti

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955'te Erzincan Refahiye'de doğdu. Baba adı Dursun, anne adı Bahar'dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)'de ihtisas eğitimi aldı. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. 1999'da Uluslararası "SKAL" kalite ödülünü aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette yeniden Ulaştırma Bakanı oldu. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Yıldırım, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI
ERDOĞAN BAYRAKTAR

Erdoğan Bayraktar, 10 Ekim 1948'de Trabzon Of'da doğdu. Baba adı Ahmet Hamdi ve anne adı Hanife'dir. İnşaat Yüksek Mühendisi; İDMMA İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde yaptı. Bir süre özel sektörde çalıştı. İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde Belediye Meclis Üyeliği, KİPTAŞ'ta Genel Müdürlük görevinde bulundu. ABD'de yabancı dil ve inşaat teknolojileri eğitimi aldı. Avrupa'nın değişik ülkelerinde eğitim ve seminerlere katıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar AŞ'de Genel Müdürlük, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı yaptı. Değişik üniversitelerde dersler verdi. Kocaeli ve Gazi Üniversitesinden "Fahri Doktora" unvanları aldı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesidir. İspanya "Kraliyet Nişanı" ile Barcelona Meeting Point (BMP) ve İtalya Milano Gayrimenkul Organizasyonu (EIRE) tarafından verilen ödüllerin sahibidir. Yayınlanmış 2 kitabı bulunmaktadır. 61. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanlığına getirildi. İngilizce bilen Bayraktar, evli ve 5 çocuk babasıdır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI
ÖMER DİNÇER

Ömer Dinçer, 10 Eylül 1956'da Karaman'da doğdu. Baba adı Duran Ahmet, anne adı Ayşe'dir. Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi ve Politikası Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinde yaptı. Marmara Üniversitesi İİBF Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında 1988'de doçent, 1994'te profesör oldu. ABD Drexel Üniversitesinde misafir araştırmacı olarak çalışmalar yaptı. MÜ Orta Doğu Ülkeleri Enstitüsünde Müdür Yardımcılığı, Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programlarında Başkanlık yaptı. BM Habitat II Konferansında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü olarak görev aldı. Beykent Üniv. Rektör Yardımcısı, İİBF Dekanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı. Başbakanlık Başmüşavirliği ve Müsteşarlığı görevini yürüttü. 5 kitabı ve çok sayıda araştırma makalesi yayınlandı. 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette Milli Eğitim Bakanlığı görevine atandı. İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babasıdır.

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI
NİHAT ERGÜN AK Parti

Nihat Ergün, 14 Eylül 1962'de İzmit Çınarlı'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Şahizer'dir. İktisatçı, Yönetici ve Yönetim Danışmanı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Derince Belediye Başkanlığına seçilerek bu görevi yürüttü. 22 ve 23. Dönemlerde Kocaeli Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevine atandı. 61. Hükümette Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. İngilizce bilen Ergün, evli ve 4 çocuk babasıdır.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI
SUAT KILIÇ AK Parti

Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972'de Samsun'da doğdu. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Elmas'tır. Avukat, Hukukçu, Sarı basın kartı sahibi gazeteci ve Yazar; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D'de program yapımcısı, sunucusu, haber müdürü ve haber editörü olarak görev yaptı. 22 ve 23. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 23. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyesi ve Türkiye- Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu. 61. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi. İngilizce bilen Kılıç, evli ve 3 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI
BÜLENT ARINÇ AK Parti

Bülent Arınç, 25 Mayıs 1948'de Bursa'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Ayşe Sevdiye'dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 20, 21, 22 ve 23. Dönemde Manisa Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. 23. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı oldu. Bu görevi esnasında, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine atandı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı oldu. İyi düzeyde İngilizce bilen Arınç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

GIDA-TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI
MEHMET MEHDİ EKER AK Parti

Mehmet Mehdi Eker, 1 Ocak 1956'da Diyarbakır'da doğdu. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Fehime'dir. Veteriner Hekim ve Tarım Ekonomisi Uzmanı; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Aberdeen'de, doktorasını Ankara Üniversitesinde tamamladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının değişik birimlerinde üst düzey görevlerde bulundu. 22 ve 23. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görev yaptı. 59 ve 60. Hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevini üstlendi. 61. Hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine atandı. İngilizce bilen Eker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI
VEYSEL EROĞLU

Veysel Eroğlu, 18 Ağustos 1948'de Afyonkarahisar Şuhut'ta doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine'dir. Öğretim Üyesi Prof. Dr.; İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Hollanda'da araştırmalar yaptı. 1984'te doçent, 1991'de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İGDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN'da Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. DSİ Genel Müdürlüğü yaptı. Su Vakfı kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45'i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları ile kitapları yayınlandı. 23. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çevre ve Orman Bakanlığı görevini üstlendi. 61. Hükümette Orman ve Su İşleri Bakanlığı görevine getirildi. İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI
EGEMEN BAĞIŞ AK Parti

Egemen Bağış, 23 Nisan 1970'te Bingöl'de doğdu. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Güler'dir. Üst Düzey Yönetici; The Baruch College of The City University of New York İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede kamu yönetimi alanında yaptı. ABD New York'ta Turkish Link Danışmanlık, Emlak ve Tercüme Bürosunu kurdu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlığına iki dönem oybirliği ile seçildi. Yurt Dışındaki Türkler Danışma Kurulunda görev yaptı. AK PARTİ Genel Başkanı Dış İlişkiler Danışmanlığında bulundu. İstanbul Modern ve Santral Müzelerinin kurucuları arasındadır. İtalya Devlet Nişanı sahibidir. 22 ve 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, NATOPA Türk Grubu Başkan Yardımcılığı ve Transatlantik Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başmüzakereci oldu. 61. Hükümette Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirildi. Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Bağış, evli ve 2 çocuk babasıdır.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI
FATMA ŞAHİN AK Parti

Fatma Şahin, 20 Haziran 1966'da Gaziantep'te doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Perihan'dır. Kimya Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü bitirdi. SANKO Holding'de İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı. 22 ve 23. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. 61. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilen Şahin, evli ve 2 çocuk annesidir.

BAŞBAKAN YARDIMCISI
ALİ BABACAN AK Parti

Ali Babacan, 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. Babasının adı Hilmi, annesinin adı Güner'dir. İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı. ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22 ve 23. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini yürüttü. Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60. Hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Hükümette yapılan değişiklik sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. Çok iyi derecede İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Son düzenleyen Safi; 23 Kasım 2016 22:01