Arama

Köpek giren eve melek girer mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mayıs 2014 Gösterim: 7.932 Cevap: 7
paylm - avatarı
paylm
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #1
paylm - avatarı
Ziyaretçi
ARKADASLAR BU SORUN ÇOK TARTIŞILIYOR.BAZI HOCALAR GİRMEZ BAZI HOCALAR GİRER DİYOR.DİYANET ONAYLIYOR HOCA KABUL ETMİYOR.LÜTFEN KESİN BİR ŞEKİLDE BİLGİ VERİR MİSİNİZ? KÖPEK GİREN EVE MELEK GİRER Mİ? VE NAMAZ KILINIR MI ? LÜTFEN BUTUN HERSEYI OKUDUM NOLUR YARDIM EDIN.BEN KOPEGI COK SEVIYORUM HERSEY AYARLANDI ALICAM.AMA ONCE DINI ACIDAN BAKMAK GEREK KESIN BI HUKUM SOYLER MISINIZ ? YARDIMLARINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKURLER.
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
paylm adlı kullanıcıdan alıntı

ARKADASLAR BU SORUN ÇOK TARTIŞILIYOR.BAZI HOCALAR GİRMEZ BAZI HOCALAR GİRER DİYOR.DİYANET ONAYLIYOR HOCA KABUL ETMİYOR.LÜTFEN KESİN BİR ŞEKİLDE BİLGİ VERİR MİSİNİZ? KÖPEK GİREN EVE MELEK GİRER Mİ? VE NAMAZ KILINIR MI ? LÜTFEN BUTUN HERSEYI OKUDUM NOLUR YARDIM EDIN.BEN KOPEGI COK SEVIYORUM HERSEY AYARLANDI ALICAM.AMA ONCE DINI ACIDAN BAKMAK GEREK KESIN BI HUKUM SOYLER MISINIZ ? YARDIMLARINIZ ICIN SIMDIDEN TESEKKURLER.

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı ancak av sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av tarla bahçe sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari Ez-Zebaih 6; Müslim El-Müsakat 465056-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.
b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.
c) Köpek yoldan gelip geçeni misafiri korkutur rahatsız eder.

(Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar Hayreddin Karaman (İz Yayıncılık))

Evde kedi beslemek ise caizdir ve bir sakıncası yoktur. Bediüzzaman gibi bazı alimler bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.

Kaynak
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
9 Haziran 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı ancak av sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av tarla bahçe sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari Ez-Zebaih 6; Müslim El-Müsakat 465056-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.
b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.
c) Köpek yoldan gelip geçeni misafiri korkutur rahatsız eder.

(Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar Hayreddin Karaman (İz Yayıncılık))

Evde kedi beslemek ise caizdir ve bir sakıncası yoktur. Bediüzzaman gibi bazı alimler bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.

Kaynak
Sen sadece aynasin...
paylm - avatarı
paylm
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #3
paylm - avatarı
Ziyaretçi
YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER YALNIZ BEN SÖYLE BİRŞEY DUYMUŞTUM.ESKİDEN KANALİZASYON BLE YOK İKEN KÖPEKLERİN YAŞADIĞI ORTAM COK PISMIS BU NEDENLE KOPEKLERIN COK PIS OLDUGUNDAN PEYGAMBER EFENDİMİZ KÖPEK GİREN EVE MELEK GİRMEZ DEMİŞTİR.BU KONUYLA İLGİLİ YARDIM EDER MİSİNİZ? ESKİDEN COK PİS BİR ORTAM OLDUGU ICIN SOYLEMIS OLABILIR MI ?
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
9 Haziran 2011       Mesaj #4
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER YALNIZ BEN SÖYLE BİRŞEY DUYMUŞTUM.ESKİDEN KANALİZASYON BLE YOK İKEN KÖPEKLERİN YAŞADIĞI ORTAM COK PISMIS BU NEDENLE KOPEKLERIN COK PIS OLDUGUNDAN PEYGAMBER EFENDİMİZ KÖPEK GİREN EVE MELEK GİRMEZ DEMİŞTİR.BU KONUYLA İLGİLİ YARDIM EDER MİSİNİZ? ESKİDEN COK PİS BİR ORTAM OLDUGU ICIN SOYLEMIS OLABILIR MI ?

Salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali olduğu için söylemiştir..
Sen sadece aynasin...
paylm - avatarı
paylm
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #5
paylm - avatarı
Ziyaretçi
Yani ibadet edilecek seccade temiz olursa ve sağlık sorununa yol acmassa helal midir?
korkulu_rüyalar - avatarı
korkulu_rüyalar
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #6
korkulu_rüyalar - avatarı
Ziyaretçi
Saçma değil mi ne alakası var:smiley25:
yeliz - avatarı
yeliz
Ziyaretçi
26 Nisan 2014       Mesaj #7
yeliz - avatarı
Ziyaretçi
Bizim evde kopek var babam arkadasina versinmi vermesinmi ama kopektende ayrilmk istemiyorum napicam nolur bana yardim edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2014       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Valeria adlı kullanıcıdan alıntı

Salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali olduğu için söylemiştir..

Arkadaşlar o salya ve tüylerinin sağlığa zarar verme ihtimali günümüzde çok daha az risk taşımaktadır diye düşünüyorum. Nitekim günümüzde veteriner klinikleri var ve hayvandan insana geçebilecek veya hayvanın taşıyabileceği hastalıkların önüne geçebilecek aşı ve tedaviler daha yavru iken köpeğe uygulanıyor. Tüyündeki parazitlerden oluşabilecek kistlerin önüne parazit uygulamaları ve aşıları ile diğer hastalıkların önüne ise daha genç yaşta köpeklere yapılan aşılar ile geçiliyor. Köpeklerin eve girmesindeki sakınca eğer bu yüzden belirtildi ise o zamanlar, şimdiki zamanlarda tıp ile bulaşabilecek hastalıkların önüne geçiliyor. Acaba o zaman ve günümüzü göz önünde bulundurduğumuz zaman yine köpek giren eve melek girmez veya günahtır diye yorumlar yapılabilir mi ?