Arama

Oksijen ve hidrojen birbirinden nasıl ayrılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mayıs 2016 Gösterim: 22.070 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Haziran 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar benim 3 sorum olacak ;
(1) Sudaki oksijeni hidrojenden veya hidrojeni oksijenden nasıl ayırırız ve bu işlemi nasıl bir alet edevat kullanarak yaparız ve muhafaza ederiz ?
(2)- Bu ayrışım 1 litre suda nasıl ölçeklenir yani 1 litre suyun içindeki hidrojen ve oksijen moleküllerini ayrıştırdık ve muhafaza ettik diyelim bu 1 litre sudan ne kadar hidrojen ne kadar oksijen elde ederiz ?
(3)-insan vücudunun veya ciğerlerinin bir seferde ne kadar oksijen ve azot soluduğunu ve neden bu ikilinin bir arada olmaları gerektiğini bana genişçe açıklarsanız sevinirim bir çalışmam var ve cevaplar olmadan ilerleme kaydedemiyorum. Son olarak ufak bir soru daha affınıza sığınarak soruyorum.ilk sorumda suyun oluşumunu sağlayan molekülleri ayrıştırmak için ne gerektiğini sormuştum pekala bu ayrışım için kullanılacak element veya cihaz bütün sıvı ve gaz moleküllerini ayrıştırmada kullanılabilirmi yoksa gaz gibi uçucu maddelerin moleküllerini ayrıştırmak için farklı yöntemler mi kullanmamız lazım ?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
1-Suyun doğru akım kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir. Hidrojen üretimi için en basit yöntem olarak bilinmektedir. İlke olarak, bir elektroliz hücresi içinde, genelde düzlem bir metal veya karbon plakalar olan, iki elektrot ve bunların içine daldırıldığı, elektrolit olarak adlandırılan iletken bir sıvı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Doğru akım kaynağı bu elektrotlara bağlandığında akım iletken sıvı içinde, pozitif elektrottan negatif elektroda doğru akacaktır. Bunun sonucu olarak da, elektrolit içindeki su, katot tan çıkan hidrojen ve anot tan çıkan oksijene ayrışacaktır.

SUYUN ELEKTROLİZ AYRIŞIMI İÇİN KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
  • kuvvet kaynağı 4.krokodil kablo 7.3 ayak 10.bunzen kıskacı
  • deney tüpü- iki adet 5.cam çubuk 8.statif çubuk 11.su
  • çelik elektrot-2 adet 6.damlalık 9.beherglas (800 ml) 12.sülfirik asit ya da sodyum karbonat
2-Suyun bir mol ağırlığı, 18 gramdır. = 1 Litre =1000 gram su=1000 gram / 18gram = 55.55mol eşittir.
Buradan hareketle,
1 Litre H2O, 55.55 mol Hidrojen ve 27.775 mol Oksijen açığa çıkar.

3-Atmosferde Bulunan Gazlar
Atmosferde bulunan gazların % 75’i ve su buharının tamamı troposferde bulunur. İklim yönünden daha çok atmosferin alt katları önemli olduğundan burada troposfer ve stratosferin alt katlarının bileşimi incelenecektir.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot, % 21 oranında oksijen, %1 oranında asal gazlar (Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon, Neon) dır.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişen gazlar; su buharı ve karbondioksittir.
  • Her zaman bulunmayan gazlar; ozon ve tozlardır.
Su buharı : Yere ve zaman göre oranı en çok değişen gazdır. Yeryüzünün aşırı ısınıp, soğumasını engeller. Yağış, bulut, sis gibi hava olaylarının doğuşunu sağlar. Karbondioksit : Atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama yeteneğini artırır. Havada karbondioksit (CO2) miktarının artması sıcaklığı artırıcı, azalması ise sıcaklığı düşürücü etki yapar. Ozon : Hava içindeki oksijen (O2) mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının etkisi altında ozon (O3) haline geçer.

Daha detaylı bilgiler için -Atmosfer
-Elektroiliz Nedir ?
Son düzenleyen perlina; 27 Mayıs 2016 13:08
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
29 Haziran 2011       Mesaj #2
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Hidrojen elementi sadece hidrojen moleküllerinden oluşur, renksiz, kokusuz, yanıcı
bir gazdır.
Sponsorlu Bağlantılar
• Oksijen elementi sadece oksijen moleküllerinden oluşur, renksiz, kokusuz, yakıcı bir gazdır.
• Oksijen ve hidrojen atomlarından (elementlerinden) oluşan su, bir bileşiktir ve kendini oluşturan oksijen ve hidrojen elementlerinden farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir. Su, yanıcı ve yakıcı özellikte olmayan sıvı halde bir bileşiktir.
Bileşikler ve Formülleri detaylı bir şekilde linki inceleyin umarım işinize yarar
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
izmirli - avatarı
izmirli
Ziyaretçi
13 Ekim 2013       Mesaj #3
izmirli - avatarı
Ziyaretçi
Suyu elektrolize etmek için, içine toz soda katmanız gerekiyor bu suyun iletkenliğini arttırmak için kullanılır, ben bakır kablo kullandım, kablo simsiyah oldu suyu maviye çevirdi yosunsu maddeler kaplandı çelik iletken kullanmak gerekiyormuş Msn Grin ayrıca (+) ucundan çıkan baloncuklar oksijen (-) ucundan çıkan baloncuklar hidrojenmiş, hidrojeni ayırmak için bir videoda izledim adam (-) ucundan çıkan baloncukların üzerine cam tüp geçiriyor dolmasını sağlıyor cam tüpün içinde hava olmasın yanlız ayrıca bunu nasıl depolayabiliriz hiç bilmiyorum ancak bir balon içerisine esnekliği sayesinde sıkıştırılabilir kendi tahminimce ve dikkatli olun hidrojen tehlikeli bir patlayıcıymış Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2015       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Suyun ayrıştırılması kolay bi işlem ama suyu ne kadar hızlı ayrıştıracağın biraz işi zorlaştırıyor bu konuda çok araştırmalarım ve denemelerim var ben suyu ayrıştırarak 50 cc bi motoru calıştırdım fakat uzun süre calıştıramadım çünkü söylediğim gibi ayrışma miktarı düşük seviyelerde suyu ayrıştırmak için 1.5 2 volt civarları yetiyor fakat ayrışma hızını artırmak için yüksek akımlara ihtiyaç duyuluyor suyun ayrıştırmak iki adet çelik elektroda ve dc bir güç kaynağına ihtiyaç vardır su saf su olursa daha temiz bi ayrışma oluyor ama içine toz soda atmassan çok yavaş oluyor elektrodları birbirine değirmeden suya sokmalısın bu kadar basit
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
27 Mayıs 2016       Mesaj #5
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
1-Suyun doğru akım kullanılarak hidrojen ve oksijenlerine ayrılması işlemine elektroliz denmektedir. Hidrojen üretimi için en basit yöntem olarak bilinmektedir. İlke olarak, bir elektroliz hücresi içinde, genelde düzlem bir metal veya karbon plakalar olan, iki elektrot ve bunların içine daldırıldığı, elektrolit olarak adlandırılan iletken bir sıvı bulunmaktadır.

Doğru akım kaynağı bu elektrotlara bağlandığında akım iletken sıvı içinde, pozitif elektrottan negatif elektroda doğru akacaktır. Bunun sonucu olarak da, elektrolit içindeki su, katot tan çıkan hidrojen ve anot tan çıkan oksijene ayrışacaktır.

SUYUN ELEKTROLİZ AYRIŞIMI İÇİN KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
  • kuvvet kaynağı 4.krokodil kablo 7.3 ayak 10.bunzen kıskacı
  • deney tüpü- iki adet 5.cam çubuk 8.statif çubuk 11.su
  • çelik elektrot-2 adet 6.damlalık 9.beherglas (800 ml) 12.sülfirik asit ya da sodyum karbonat
2-Suyun bir mol ağırlığı, 18 gramdır. = 1 Litre =1000 gram su=1000 gram / 18gram = 55.55mol eşittir.
Buradan hareketle,
1 Litre H2O, 55.55 mol Hidrojen ve 27.775 mol Oksijen açığa çıkar.

3-Atmosferde Bulunan Gazlar
Atmosferde bulunan gazların % 75’i ve su buharının tamamı troposferde bulunur. İklim yönünden daha çok atmosferin alt katları önemli olduğundan burada troposfer ve stratosferin alt katlarının bileşimi incelenecektir.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot, % 21 oranında oksijen, %1 oranında asal gazlar (Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon, Neon) dır.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişen gazlar; su buharı ve karbondioksittir.
  • Her zaman bulunmayan gazlar; ozon ve tozlardır.
Su buharı : Yere ve zaman göre oranı en çok değişen gazdır. Yeryüzünün aşırı ısınıp, soğumasını engeller. Yağış, bulut, sis gibi hava olaylarının doğuşunu sağlar. Karbondioksit : Atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama yeteneğini artırır. Havada karbondioksit (CO2) miktarının artması sıcaklığı artırıcı, azalması ise sıcaklığı düşürücü etki yapar. Ozon : Hava içindeki oksijen (O2) mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının etkisi altında ozon (O3) haline geçer.

Daha detaylı bilgiler için -Atmosfer
-Elektroiliz Nedir ?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.