Arama

Yavru hamster nasıl bakılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Nisan 2019 Gösterim: 13.328 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Temmuz 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yavru hamster nasıl bakılır?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Yavru bakımı, özellikle hamsterları üretim için besleyenler açısından oldukça önemlidir.
10.günden itibaren yavrular kafes içinde dolaşmaya başlarlar, kafes içinde dağılmış olan yavruları anne yuvaya toplar. Bu yavruların toplanmasında anneye yardım etmeyin. Kafesi, evdeki diğer hayvanlardan (kedi ve köpeklerden) uzak, loş, çok sıcak veya çok soğuk olmayan serin bir yerde muhafaza edin. Direkt güneş ışığından kesinlikle uzak tutun.
Sponsorlu Bağlantılar

Bazen annenin yavruları öldürdüğü, hatta yediği görülür. Bunun birkaç sebebi vardır;
•Dişinin ilk doğumudur, dişi tecrübesizdir.
•Yavrular sakat veya cılız doğmuştur.
•Dişi korkutulmuş veya rahatsız edilmiştir.
•Dişide yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği vardır.

16.günden sonra yavruların gözleri açılır. Annelerinden yeni ayrılan yavrulara, nispeten yumuşak meyve ve sebzeler ilk besin olarak verilebilir. Bunun yanında haşlanmış yumurta, haşlanmış et, peynir, yavrunun gelişimi için gerekli hayvansal proteinin sağlanması için de faydalıdır.
Son düzenleyen Safi; 12 Mart 2018 04:29
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
18 Temmuz 2011       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Yavru bakımı, özellikle hamsterları üretim için besleyenler açısından oldukça önemlidir.
10.günden itibaren yavrular kafes içinde dolaşmaya başlarlar, kafes içinde dağılmış olan yavruları anne yuvaya toplar. Bu yavruların toplanmasında anneye yardım etmeyin. Kafesi, evdeki diğer hayvanlardan (kedi ve köpeklerden) uzak, loş, çok sıcak veya çok soğuk olmayan serin bir yerde muhafaza edin. Direkt güneş ışığından kesinlikle uzak tutun.
Sponsorlu Bağlantılar

Bazen annenin yavruları öldürdüğü, hatta yediği görülür. Bunun birkaç sebebi vardır;
•Dişinin ilk doğumudur, dişi tecrübesizdir.
•Yavrular sakat veya cılız doğmuştur.
•Dişi korkutulmuş veya rahatsız edilmiştir.
•Dişide yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği vardır.

16.günden sonra yavruların gözleri açılır. Annelerinden yeni ayrılan yavrulara, nispeten yumuşak meyve ve sebzeler ilk besin olarak verilebilir. Bunun yanında haşlanmış yumurta, haşlanmış et, peynir, yavrunun gelişimi için gerekli hayvansal proteinin sağlanması için de faydalıdır.
Son düzenleyen Safi; 12 Mart 2018 04:29
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mart 2014       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

şey ben de hemster almayı düşünüyorum ama bakımı çok zor heralde

Bakimi onu ne kadar cok sevdigine ve sabirli olmana gore degisir benim iki hamsterim var uc gun once yavruladi artik on iki tane bakimi kolay yeter ki severek al
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2018       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim yeni aldığım hamster hamileymiş bugün doğum yaptı 5 yavru ve yemeye kalktı ağzından çıkarttım ama cok yaralanmıştı hemen yanlarindan ayırdım sonra anne hamster da yemeye kalktı yine ağzından çıkarttım ama oda biraz yaralanmıştı pet shop larda veya veterinerlerde satilan kedi sütü tozu var ondan alıp siringayla agizlarina damlatiyorum saatte bir yedikleri kadar ama 3 tanesini kaybettik maalesef öldüler.
samet1905 - avatarı
samet1905
Kayıtlı Üye
9 Mart 2018       Mesaj #5
samet1905 - avatarı
Kayıtlı Üye
Syrianların 15-23 gün arasında hamilelik süreleri vardır. Hamilelikte özellikle yalnız olmaları gerekmektedir. Doğum yaklaştıkça stresse girerler. Hamilelik sürecinde iyi gıdalarla beslenmeleri yavruların sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bol proteinli gıdalarla beslenmeleri gerekir. Hamilelikleri zamanında ele çok alınmamalıdır.

Yavru Bakımı:
Doğum sırasında yavrular çıktıkça göbek bağları kendiliğinden kopacaktır. Anne yavruları yalayarak temizlemektedir. Emzirme doğumdan hemen sonra başlar. Yavrular doğduklarında kulakları, gözleri kapalı ve tüysüzdür. Doğumdan sonra 4. gün kulakları yaklaşık iki hafta içerisinde de gözleri açılacaktır. Yavrular gözleri kapalı olsa da 9-10 günlük bir zamanda katı yemleri bulmaya başlayacaktır. Yaklaşık 1 ay kadar süt emmeye devam ederler. Bazı durumlarda annelerin yavruları yediği görülmüştür; ya yavru sayısı bakabileceğinden çok fazladır, ya yavru hastadır ya da annenin protein eksikliği vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:
  • - Anne ve yavruların yanında başka hamster olmamalıdır.
  • - Yavrular doğduktan sonra ilk 1 hafta kafesin yanına yalnızca yem vermek için gidilmelidir.
  • - Yavrular doğduktan sonra kafes temizliği yapmamak gerekir, anne hamster yuvası bozulduğunda yavruları yiyebilir.
  • - Kafeste her zaman mutlaka yem bulundurulmalıdır.
  • - Ek gıdalarla takviye yapılmalıdır.( Haşlanmış yumurta-patates, brokoli, havuç, salatalık, laktozsuz süt, petibör biskuvi...vs)
  • - Suya takviye vitamin damlatılabilir.
  • - Gürültü, yüksek ses annenin tedirgin olmasını ve tehlike altında olduğunu sanmasına sebep olacağından kafesin sessiz ve rahat bir yerde olmasına özen gösterilmelidir.
  • - Yavrulara asla dokunmayınız.
Önemli bir konu daha yavrular emerken annenin memelerini yara edebilirler. 25-30 günlük emzirme dönemi bittiğinde annenin meme kısmına iltihap veya yara giderici E vitaminli kremler sürebilirsin.
Not: Suriye hamsterlar daha yaygın olarak beslendiği için burada daha çok onun özelliklerinden bahsedilmiştir.
Son düzenleyen Safi; 12 Mart 2018 04:30
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Nisan 2019       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
6 günlük hamster bebeklerim öksüz kaldı nasıl bakabilirim onlara