Arama

Teknolojinin amacı nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Ekim 2014 Gösterim: 11.144 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin amacını kısaca açıklar mısınız?
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Teknolojinin amacı: Teknolojide esas amaç insan hayatının kolaylaştırılmasıdır. Hayatı pratikleştirmek ve yaşam kalitesinin artırmak teknolojinin en temel amaçlarındandır. Bunun dışında teknolojinin amacı kişi ve ülkeyi kaldındırmak, ticarette üstünlük sağlamak, savunma sistemlerinde caydırıcılığı sağlamak, sanayileşmeyi hızlandırmak, ülkenin beyin göçünü önlemek, yeni ürünler tasarlamak ve geliştirmek vs.

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Mira; 21 Mayıs 2014 18:02 Sebep: Soru düzenlendi.
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
28 Eylül 2011       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
insanın yaşam kalitesini arttırmaktır asıl amaç.
veya insanoğlunun yaşamını; daha pratikleştirmektir.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TEKNOLOSİNİN ÖNEMİ
Sanayileşmenin en belirgin öğesi teknoloji üretebilmektir. Teknoloji üretebildiğiniz, bilgiyi ürün tasarlamada kullanabildiğiniz takdirde ticarette rekabet üstünlüğünü, savunma sistemlerinde de caydırıcılığı sağlayabilirsiniz. Kimse kendisine üstünlük sağlayan bir şeyi başkasına vermeyeceğine göre salt teknoloji transferi yaparak sanayileşmemiz ve kalkınmamız, savunma sistemlerinde de caydırıcılığı sağlamamız olası değildir. Bu nedenle amaç kendi teknolojimizi kendimizin üretmesi olmalıdır. Kendi teknolojisini üreten bir sanayileşme ile ulusal ekonomiye, ülkenin mühendislik gücüne ve ulusal teknolojiye en yüksek katkıyı sağlayabilir, beyin göçünü önleyebilirsiniz.
Teknolojiyi kısaca bilimsel bilgiden yararlanarak yeni bir ürün geliştirmek, üretmek ve hizmet desteği sağlamak için gerekli bilgi, beceri ve yöntemler bütünü olarak tanımlayabiliriz. Bu duruma göre özgün üretim için gerekli safhaları da dörde ayırabiliriz.
* Bilimsel bilgiye ulaşmak veya geliştirmek
* Bilgiden faydalanarak bir ürün tasarlamak (tasarım yeteneği veya teknolojisi)
* Tasarlanan bir ürünün üretim tekniklerini belirlemek (üretim teknolojisi)
* Üretim
berKQ - avatarı
berKQ
Ziyaretçi
3 Ekim 2012       Mesaj #4
berKQ - avatarı
Ziyaretçi
Teknoloji Nedir?
Sözlük anlamı "bilginin, sanayideki işlemlerde sistematik olarak uygulamaya alınması" demek olan teknoloji, geniş anlamda, araştırma, geliştirme, üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası hizmeti kapsayan bir sanayi sürecinin, etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilmesi için kullanılabilecek bilgi ve becerilerin tümüdür. Teknolojik yenilik de, "üretim süreçlerinde yenilik, yeni ürünler ve yeni kurumsal örgütlenme biçimleri" olarak tanımlanmaktadır

all
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
21 Mayıs 2014       Mesaj #5
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Teknolojinin amacı: Teknolojide esas amaç insan hayatının kolaylaştırılmasıdır. Hayatı pratikleştirmek ve yaşam kalitesinin artırmak teknolojinin en temel amaçlarındandır. Bunun dışında teknolojinin amacı kişi ve ülkeyi kaldındırmak, ticarette üstünlük sağlamak, savunma sistemlerinde caydırıcılığı sağlamak, sanayileşmeyi hızlandırmak, ülkenin beyin göçünü önlemek, yeni ürünler tasarlamak ve geliştirmek vs.

theMira
SyruS - avatarı
SyruS
Ziyaretçi
6 Ekim 2014       Mesaj #6
SyruS - avatarı
Ziyaretçi
Teknoloji (Yunanca τέχνη (sanat) ve λογία (bilmek)), sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.

Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.

Teknoloji, günümüzde veri paylaşımının en etkin bir biçimde kullanılarak keşiflere yön vermesinin etkin bir parçası olarak da tanımlanabilmektedir.