MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Keçiler nerede yaşar? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: keçi nerede yaşar biraz çabuk olun lütfen... Etiketler:
  • keçi nerede yaşar
  • keçiler nerede yaşar
CEVAP VAR

Keçiler nerede yaşar?

Gösterim: 7.625 | Cevap: 2
16 Ekim 2011 20:24   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
keçi nerede yaşar biraz çabuk olun lütfen
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap The Eniqmatic tarafından gönderildi

Sarp yamaçlarda, patika ve uçurum kenarlarında yaşarlar.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
(2011-10-16T21:19:01+03:00)
The Eniqmatic
16 Ekim 2011 21:10   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Sarp yamaçlarda, patika ve uçurum kenarlarında yaşarlar.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
MaxsimuM
16 Ekim 2011 21:19   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam
[COLOR="Black"]Keçiler Nerde Yaşarlar ?

Keçi, boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.
Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere keçiyolu denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Ağaçların büyüme zamanlarında yeni açılgınlarını yediklerinden baharda zararlı olabilirler. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ormana zarar verdikleri tezini çürüten bilim adamları vardır. Aksine ormanın yangına karşı korunmasına katkıda bulunduğuna dair tezler ortaya atılmıştır. Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden zarar verebilirler. Ancak belirli mevsimlerde belirli alanlarda otlamaları engellenerek zararları engellenip, doğaya katkısından faydalanılabilir.
Yavrusuna oğlak, erkeğine teke , bir yaşındaki erkek ve dişisine çebiç denir. Malta keçisi, boynuzsuz bir keçi cinsidir. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur. Beyaz ve uzun tüyleriyle dikkat çeken Keşmir ve Ankara keçisi, tiftiği çok beğenilen keçi cinslerindendir. Malta keçisi ile Saanen keçisi, dünyada en çok süt veren keçi cinslerindendir. Bu keçilerin yıllık laktasyonu 1000 kg civarındadır. Genelde keçilerin derileri eldiven, çanta ve ayakkabı yapımında, kılları ve yapağıları ise dokumacılıkta kullanılır. Keçilerin sütü az yağlı ancak besleyicidir. Keçiler, eski çağlardan beri evcil olarak insanoğlunun hizmetindedir.Türkiyede tiftik keçisi, Kilis keçisi, Halep keçisi, Maltız keçisi ve saanen Keçisi olmak 6-7 çeşit keçi ırkı vardır.
Keçilerin gebelik süreleri 23 hafta kadardır. Genellikle 1-2 yavru doğururlar. Yavruları kıllı ve gözleri açık doğar. Birkaç saat içinde annelerini takip etmeye başlarlar. Oğlaklar 6 ay içinde erginleşip üreyebilirler. 12-15 yıl kadar yaşarlar.


Msn Goat Msn Goat Msn Goat
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: