PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Çekicin orta kulaktaki görevi nedir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:20, 23 Ekim 2011 
çekicin görevi ne orta kulaktaki
Benzer Konular:
Etiketler:
  • cekic gorevi
  • cekic kemiginin gorevi
  • cekicin gorevi nedir
Cevap
fatmanur18:40, 26 Ekim 2011 
orta kulak yaklaşık 0,5 cm hacminde küçük bir boşluktur. içinde hava ve 3 tane küçük kulak kemik bulunur. boşluga östaki borusu aracalıgıyla hava gelir. bu orta kulak ile bilgi siz neden çekiçle bilgi vermediniz.http://v2.msxlabs.org/images/smilies/msn_flirt.gif
Cevap
Misafir17:17, 31 Ekim 2011 
ya en çekicin görevini arıyorum
Cevap
Misafir13:10, 29 Ekim 2012 
ya çekicin görevi nedir bilmiyorum da yazarmısınız???
Cevap
misafir13:13, 29 Ekim 2012 
ben çekicin ne anlama geldiğini bilmiyorum lütfen yazar mısınız?
Cevap
_AERYU_13:37, 29 Ekim 2012 
Kulağın Bölümleri ve Görevleri nedir

kulak üç bölüme ayrılır. Üstü deri ile kaplı kıkırdak yapılı ve girintili çıkıntılı olan kulak kepçesi ile şakak kemiği içinde ortakulağa doğru giden kulak yolundan oluşan dış kulak, şakak kemiğinin iç bölümünde iki santimetre çapında kemiklerin çekiç, örs, özengi bulunduğu ortakulak işitme olayının gerçekleştiği içkulaktır.

Dışkulak yolunun bitiminde, kulak, zarı vardır. Kulak yolunda özel bezlerin salgıladığı yağlı madde kulak kirini oluşturur. Kulak kiri, kulak yol ve zarını yumuşak tutar. Dış kulakta kişiye göre değişen sıklıkta kıllar da bulunur.

Ortakulak, içi hava dolu boşluktur. Yutağın üst bölümünden uzanan öslaki borusu ile hava alır. Bu hava kulak zarının, kuvvetli seslerden yırtılmasını önler. Çekiç kemiği, kulak zarına bağlıdır. Üzengi kemiğinin tabanı içkulağın kemik duvarı üzerindeki oval pencereye geçmiştir, örs kemiği ise, bu iki kemik arasındadır. Kulak zarı ses dalgalarıyle titreştiği zaman zara bağlı çekiç ke miği sarsılır, ötekiler de titreşimi içkulağa iletir. iç kulaktaki kemik dolambaç ve zar dolambaç adı ile anılan iki dolambaç vardır.

Kemik dolambaç, kulak kemiği içindeki dolambaç oyuklardır. Ya rım daire kanallar, dalız ve salyangoz olmak üzere üç bölüme ayrılır. Bu üç bölüm birbiri içine açılır. Dalız bölge ortakulağa oval ve yuvarlak penceresinden açılır. Oval pencereye ortakulaktaki üzengi kemiği dayanır. Yuvarlak pencere ise kulak zarı adı verilen bir zarla örtülüdür.

Zar dolambaç kemik dolambacın yarım daire şeklindeki salyangoz bölgeleri içine, arada boşluklar bırakarak yerleşmiştir. işitme olayının önemli merkezini oluşturan korti organı zar dolambacın salyangoz bölgesi içinde bulunur.

Korti organı içinde çok sayıda işitme hücreleri olan bir organdır. Bu hücreler kortikoval adı verilentbir tünel meydana getirecek şekilde dizilirler. Hücrelerin üzerinde tüycükler vardır, içkulağa gelen ses bu hücrelere aktarılır. işitme siniri, işitme hüclerinden aldığı sesi Beyindeki işitme merkezine götürerek işitme olayı gerçekleşir.

içkulakta değişik düzeylere yerleşmiş üç yarım daire kanalı vardır. Bu kanallar başın yönelme hareketlerini kaydeden alıcılardır. Bu kanallar, içindeki sıvının yükselmesi alçalmasi sisteme baştn hareketlerini kaydebilme yeteneğini verir.

ikinci sistem dalız kanalıdır. Burada bulunan kesecik ve tulumcuk adını alan iki oluşum vardır. Bu bölümlerin içinde bulunan tüylerin ve otolit adı verilen cisimciklerin bileşimi yerçekimine göre beden dengesini temin eder.

Kaynak:
Cevap
Misafir18:14, 1 Kasım 2012 
yaa çekicin görevi niye yok burda
Cevap
Misafir21:43, 5 Kasım 2012 
Çekiç kası kulak zarının az çok gerilmesini sağlar. Böylece zar, duyulabilir dalgaların uyarısıyla titreşebilir, buna karşılık çok yüksek genlikli titreşimleri elden geldiğince zayıflatır. Buna karşılık üzengi kası tersini yapar. Ses çok zayıfsa üzengi kası kasılarak oval pencerenin zarını gevşetir ve böylelikle işitme duyarlığını artırır.
Cevap
Misafir18:21, 14 Kasım 2012 
beyler çekicin görevi çivi çakmamızı sağlar
Cevap
Misafir14:07, 15 Kasım 2012 
çekicin görevi kardeşim ya bunu bana söyle
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kulaktaki salyangoz kemiğinin görevleri nelerdir?
TÜİK'in görevi nedir?
Radyonun görevi nedir?
İç kulaktaki organların görevleri nelerdir?
Kulaktaki hışırtı için önerileriniz nedir?