Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Petrolün önemi nedir?

Gösterim: 5752 | Cevap: 2
Misafir
Cevaplanmamış   |    30 Ekim 2011 09:12   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Petrolün önemi nedir?

ltfen
30 Ekim 2011 17:33   |   Mesaj #2   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cvp: Petrolün önemi nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ltfen


Linki inceleyiniz >> Petrolün Önemi (Pdf)
batu1213
30 Ekim 2011 17:41   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Petrolün önemi nedir?

Petrol konusunda her ülke kendine göre bir söylence uydurmuştur. Bu söylencelerin tek amacı, dünyayı boyunduruğuna alan bu büyülü gücün bulunma şerefine, o ülkeler için Özel bir pay çıkarmaktır.
Sözgelişi; Yunanlılar, petrolü ilk bulanın Büyük İskender olduğunu ileri sürerler: “M.Ö. XVI. yüzyıl” başlangıcında Büyük İskender bugünkü Amuderya kıyısına vardığında, askerleri yerden fışkıran yağlı bir madde görmüşlerdi. Bir avuç Örnek alıp rahiplere götürdüler. Rahipler gerçi bu yağlı maddenin ne olduğu konusunda bîr şey diyemediler ama, uygun bir yorum da düşürdüler bu, gelecekteki anlı şanlı fakat bir o kadar da zorlu savaşların habercisiydi.
Büyük İskender, Amuderya kıyısında rastladığı yağlı maddenin dışında. Mezopotamya petrollerini de “keşfetmişti”. Bu “keşif”; Babilde, o sonsuza kadar sönmeyen ateşi, bir de Babil çevresindeki doğal asfaltı görmesinden geliyordu.
Yunanlıların, Büyük iskender’e bağladıkları bu iyimser söylence kadar İranlıların anlattıkları da ilgi çekicidir: “Büyük İskender de, rahipleri de gerçekte petrolün ne olduğunu hem anlamamışlar, hem de bu yeni maddenin ne işe yaradığına akıl er-dirememişlerdi. Plütark’ın anlattığına göre; petrolü ilk gören Yunanlılar zeytin ağacı bulunmayan bir ülkede nasıl olup da böylesi bir yağ bulunduğuna pek şaşırmışlardı.”
petrol1 218x300
Japonlar, M.S. VII. yüzyılda Honno Adası’nın Eshigo bölgelerinde (bugün oraları petrol alanlarıdır) kuyulardan petrol çıkarır, ulu imparatorlarının sarayını ışıklandınrlarmış.İtalyanlar da Romalı atalarının kuzey İtalya’da o sonsuza kadar sönmeyen ateşi yakmış olduklarını ileri sürerler. Arnavutlara göre; o sönmeyen ateşin yandığı Nymheum’un kendi topraklarında oluşu, şerefin kime ait olduğunu yeterince açıklamaktadır.
Bir başka söylence de, İlk petrolün Mısır, Filistin ve Babilde kullanılmakta olduğu üzerindedir: Duvar yapımı için petrollü harç “Babii’de; yani, bugünkü İrak’ta kullanılıyor ve Babilliler petrolü yakından biliyorlardı. Ünlü Babil Kulesi de bu harçla yapılmıştı.”Bu söylencenin daha da güçlenmesi için dinden de destek alınıyordu: “Musa Peygamber doğduğunda, annesi onu bir sepete koyup Nil Irmağı’na salıvermişti ki, bu, Sina Yarımadası’nda bulunan koyu parafinli asfalttan başka bir şey değildi.” Lût Gölü, bugün hâlâ Filistin’dedir ye üstelik gölün kıyılarıyla dibinde de asfalt vardır.www.teknoloji.tc
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Petrolün önemi nedir? benzer konular

Petrolün kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?
Petrol nerelerde kullanılır? Petrol hangi sanayi kollarında kullanılır? Petrolün kullanım alanları nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 2
Son Mesaj: 26 Mart 2015 22:19
Petrolün özellikleri ve ekonomiye katkıları nelerdir?
Petrolün özellikleri ve ekonomiye katkıları nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Şubat 2015 19:28
Petrolün çevreye verdiği zararlar nelerdir?
petrolün çevreye verdiği zararlar nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 11
Son Mesaj: 25 Ekim 2013 18:46
Doğalgaz ve petrolün enerjiye katkısı nedir?
türkiye de enerji ve önemi ile ilgili konu araştırıyorum ve doğalgaz ve petrolün enerjiye katkısını merak ediyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Teşekkürler...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 4 Kasım 2012 14:34
Petrol, Petrolün Oluşumu ve Kullanım Alanları
Petrol Vikipedi, özgür ansiklopedi Yer yağı, neft ya da petrol, hidrokarbonlar oluşmuş, sudan yoğun kıvamda, koyu renkli, arıtılmamış, kendisine özgü kokusu olan, yeraltından çıkarılmış doğal yanıcı mineral yağa verilen addır. Latince’de taş anlamına gelen "petra" ile yağ anlamına gelen "oleum"...
Forum: Kimya Cevap: 2
Son Mesaj: 22 Şubat 2011 17:45
 
Sayfa 0.169 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu