Arama

Kartal nasıl çoğalır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Aralık 2013 Gösterim: 12.160 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kartal nası ürer ??? sorusuna cevap arıyorum yardım edin
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Aşağıda yumurta ile çoğalan hayvanlara örnekler bulabilirsiniz.
  • Omurgasız hayvanlar: Çekirge , örümcek , kelebek , hamam böceği, yengeç , istakoz , akrep , örümcek , kırkayak , arı , karınca vs.
  • Balıklar: Balıkların büyük bir kısmı yumurta ile çoğalır.
  • Kurbağalar
  • Sürüngenler: Yılan, kertenkele vs.
  • Kuşlar: Kartal, akbaba, tavuk vs.

Sponsorlu Bağlantılar
Canlılar nasıl çoğalır?
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
30 Ekim 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

• Omurgasız hayvanlar: Çekirge , örümcek , kelebek , hamam böceği, yengeç , istakoz , akrep , örümcek , kırkayak , arı , karınca vs.
  • Kurbağalar

Sponsorlu Bağlantılar
Canlılar nasıl çoğalır?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kartallar yumurtlayarak çoğalır
okur - avatarı
okur
Ziyaretçi
15 Mayıs 2012       Mesaj #4
okur - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Valeria adlı kullanıcıdan alıntı

• Kurbağalar

Canlılar nasıl çoğalır?

vs değil vbdi. yarasa yumurtlayarak mı ürer
Theyamak - avatarı
Theyamak
Ziyaretçi
16 Mayıs 2012       Mesaj #5
Theyamak - avatarı
Ziyaretçi
Yumurtlayarak Çoğalan Hayvanlar

Kuşlar
Kuşlar da omurgalı hayvanlardır. Kümes hayvanları da kuş türü içinde yer alır. Bunlar diğer kuşlar gibi uçamaz. Yeryüzünde değişik özellikte çok sayıda kuş vardır. Bülbül , kanarya , saka gibi kuşlar ötücü kuşlardır. Kartal , akbaba , şahin , başkuş gibi kuşlar yırtıcı kuşlardır. Kaz , ördek , martı , pelikan gibi kuşlar perde ayaklıdır. Deve kuşu hızlı koşabilen bir hayvandır. Horoz , tavuk , ördek , hindi evcilleşmiştir.
Kuşların vücutları tüylerle örtülüdür. Kuşların bir bölümü sonbahardan başlayarak sıcak ülkelere göç eder. Bütün kuşlar akciğer solunumu yapar. Kuşlarda hareketi kanatlar sağlar. Kuşlar yumurta ile çoğalır. Kuşlarda diş yoktur. Kuşların bazıları avladıkları hayvanların etleriyle bazıları da bitkisel besinlerle beslenir.
Örnek:kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, vd.

e29fca8148809e5ba4df0172e

Sürüngenler

Omurgalı hayvanlardan olan sürüngenlerin başlıcaları ; yılan , kertenkele ve kaplumbağadır. Sıcak bölgelerde yaşayan timsahlar da sürüngen hayvanlardır. Timsahlar hem karada hem de suda yaşar. Yılanlar ve kaplumbağaların da hem karada hem suda yaşayan türleri vardır. Sürüngenlerin ayakları kısa ve yanlardadır. Yerde sürünerek hareket ettiklerinden bu hayvanlara sürüngen hayvanlar adı verilir. Sürüngenlerin vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurta ile çoğalırlar. Etçil ve otçul olanları vardır. Kış uykusuna yatarlar.
Örnek: Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ vd.

Kurbağalar

Kurbağalar nehir ve göl kenarlarında yaşar. Kurak bölgelerde pek görülmezler. Kurbağaların derileri ince ve pulsuzdur. Ağızlarında diş bulunmaz. Uzun arka bacakları sayesinde suda rahatlıkla yüzer. Kurbağalar etçil hayvanlardır. Küçük böcekler ve tırtıl ile beslenirler. Yumurta ile çoğalırlar. Kurbağaların derilerinin yaşamaları için nemli olması gereklidir. Bu nedenle yaşantılarının bir bölümünü su kenarlarında bir bölümünü de suda geçirirler.

Balıklar

Balıkların bir kısmı tatlı sularda ( göl ve nehir suları ) bir kısmı da tuzlu sularda ( deniz ve okyanuslarda ) yaşar. İzmarit , hamsi , istavrit , kalkan balığı , palamut , lüfer gibi balıklar tuzlu suda yaşayan balıklara örnektir. Yayın balığı , sazan ve alabalık ise tatlı sularda yaşayan balıklardır.
Balıkların vücutları pullarla örtülüdür. Solungaçları yardımıyla solunum yaparlar , solunumları sırasında suda bulunan oksijeni kullanırlar. Balıkların bir kısmı yumurta ile çoğalırken bir kısmı da canlı doğum yapar. Yüzgeçleri sayesinde suda hareket ederler.
Yumurta ile çoğalan balıklara Örnek:kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.
Balıklarda da bazı aykırı türler vardır. Örneğin; kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içinde olgunlaşır. Engerek yılanı gibi onlar da doğum yapıyormuş sanılabilir. yumurtlayarak çoğalan hayvanlar Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır.

Genel olarak yumurtlayarak çoğalan hayvanlar şunlardır;

Kaplumbağ, yılan, timsah, kertenkele, kurbağ, kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı, karga, ağaçkakan, kefal, alabalık, çinekop, sazan balığı, hamsi, vd.

abty1973 - avatarı
abty1973
Ziyaretçi
16 Mayıs 2012       Mesaj #6
abty1973 - avatarı
Ziyaretçi
sorusuna cevap arıyorum yardım edin .omsh
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2013       Mesaj #7
Misafir - avatarı