Arama

Perşembe günü içki içip ertesi gün cuma namazına gidilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Kasım 2013 Gösterim: 52.667 Cevap: 2
İnzar - avatarı
İnzar
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #1
İnzar - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba. Ben 14 yaşında bir ergenim. Dün akşam arkadaşlarımla buluşup üç kutu bira içtim. Çok fazla başım döndü, midem bulandı ve üç veya dört kez kustum. Konu bu değil tabi. Biraz önce Perşembe günü içmenin diğer günlerden çok daha fazla günah olduğunu okudum. Haberim yoktu ne yazık ki. Şu an pişmanlık yaşıyorum. Bir de bugün Cuma Namazı'na gitmek için ailemden izin alıp okula gitmedim. Ama şunu merak ediyorum. Dün akşam içki içtiğim için bugün Cuma Namazı'na gitmemin bir sakıncası var mıdır?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Nisa Suresi'nin 43. ayetinde şöyle buyrulmaktadır "Ey iman edenler, sarhoşken ne dediğinizi bilene kadar namaza yaklaşmayın". Namaz kılacak, oruç tutacak kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması gerekir. İbadetlerin makbul olması için ibadet niyetiyle ve ihlasla yapılması gerekir. Kıstas budur.
Alkollü içkiler ve uyuşturucu maddeleri kullanmak dinen haramdır. Bu nedenle bir müslümanın alkollü içki içmesi ve uyuşturucu kullanması düşünülemez. Ancak bu haramı işleyen kişi, bunun haramlığını inkar etmediği müddetçe müslümandır. Bu nedenle ibadetleri yerinen getirme mükellefiyetinden kurtulamaz. Zira her emir ve yasak müstakil bir borçtur.
Sponsorlu Bağlantılar
Şu durumda bu vaziyetin ciddiyetini kavrayacak durumdasınız, yani ne dediğinizi ne yaptığınızı biliyorsunuz. Tevbe ederek üzerinize farz olan ibadeti yerine getirmeniz gerekmektedir.

SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
11 Kasım 2011       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Nisa Suresi'nin 43. ayetinde şöyle buyrulmaktadır "Ey iman edenler, sarhoşken ne dediğinizi bilene kadar namaza yaklaşmayın". Namaz kılacak, oruç tutacak kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması gerekir. İbadetlerin makbul olması için ibadet niyetiyle ve ihlasla yapılması gerekir. Kıstas budur.
Alkollü içkiler ve uyuşturucu maddeleri kullanmak dinen haramdır. Bu nedenle bir müslümanın alkollü içki içmesi ve uyuşturucu kullanması düşünülemez. Ancak bu haramı işleyen kişi, bunun haramlığını inkar etmediği müddetçe müslümandır. Bu nedenle ibadetleri yerinen getirme mükellefiyetinden kurtulamaz. Zira her emir ve yasak müstakil bir borçtur.
Sponsorlu Bağlantılar
Şu durumda bu vaziyetin ciddiyetini kavrayacak durumdasınız, yani ne dediğinizi ne yaptığınızı biliyorsunuz. Tevbe ederek üzerinize farz olan ibadeti yerine getirmeniz gerekmektedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
..
RealEsra27 - avatarı
RealEsra27
Ziyaretçi
2 Kasım 2013       Mesaj #3
RealEsra27 - avatarı
Ziyaretçi
İçkili iken namaz kılınmaz. Sarhoş bir halde namaz kılınması haramdır.Ancak sarhoşluk hali geçince namazların kılınması gerekir.Bazı hadis-i şeriflerde içki içen ya da diğer günahları işleyen müminlerin, namaz gibi ibadetlerinin sevabının azalacağı anlamında ifadeler vardır.Hangi gün içilirse içilsin İslam dininde içki tamamen haram kılınmıştır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen nötrino; 3 Kasım 2013 12:02