PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Beden eğitiminde düzen alıştırmaları nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir13:45, 19 Kasım 2011 
Düzen Alıştırmaları Nedir ?
Cevap
Live_ki17:12, 19 Kasım 2011 
DÜZEN ALIŞTIRMALARI


Beden eğitimi derslerinde ve ders dışı çalışmalarda düzeni sağlamak ders ve organizasyonu kolaylaştırmak için düzen alıştırmalarının bilinmesi ve kullanılması şarttır.IMG-20111005-01933


KOMUT : Herhangi bir duruşun, dönüşün, yürüyüşün çarkın koşunun sırlanmanın ve hareketin öğrenciler tarafından başarı ile yapılabilmesi için bu egzersizleri öz olarak ifade eden ve yüksek sesle söylenen emirdir.

Komutlar, kısa ve açık olarak verilen kalıplaşmış emirlerdir. Yaptırım ve bildirim olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır.


Bir komutun veriliş tarzı, hareketin canlılık, kesinlik ve beraberlikle yapılmasını sağlar. Komutlar etkileyici bir sesle ve anlaşılır şekilde verilmelidir. Ses yüksekliği kıtanın büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Komut veren, cephenin orta (...sında kıta cephe uzunluğunun yarısı kadar ) ilerisinde durmalıdır.komutlar kıtaya dönük bir vaziyette verilmelidir.

Bildirim ve yaptırım komutu arasında bir miktar beklenmelidir. Bazı komutlarda bildirim ve yaptırım komutu birleştirilmiştir. (“ hizaya gel “) bu tür komutlarda komutun ikinci kelimesi uzatılarak verilir. Bazı komutlar ise sadece yaptırım komutundan meydana gelir. ( “ Rahat “ )

DÜZEN ALIŞTIRMALARININ KONULARI


Kaynak : Beden eğitimi - Düzen Alıştırmaları - Beden eğitimi dersleri - Yaşam Oyunu - Ezber Bo
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Çocuk eğitiminde çevrenin etkisi nedir, çocuğu nasıl etkiler?
Düzen ve birim nedir?
Çocuğun eğitiminde babanın rolü nedir?
Beden eğitiminde eğitsel oyunlar hakkında bilgi verir misiniz?
Düzen Nedir?