Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Dinamometre nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 22 Kasım 2011 (20:55) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
15581 kez görüntülenmiş, 20 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Aralık 2013 (18:10) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.50  |  Oy Veren: 4      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 22 Kasım 2011, 20:55

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dinamometre nasıl yapılır
En iyi cevap SaKLI tarafından gönderildi

9s3pe0

DİNAMOMETRENİN (Yaylı terazi) TANITILMASI
Deneyin Amacı: Dinamometreyi tanımak ve kullanmak.
Hazırlık Soruları:
1-Dinamometre ne işe yarar?
2-Dinamometreler maddelerin hangi özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır?
Deneyde Kullanılan Araç Ve Gereçler:
1-dinamometre
2-çengelli ağırlıklar
3-bağlama parçası

Teorik Bilgi:
Bir cismin ağırlığını veya cisme etkiyen kuvveti ölçmeye yarayan alete “dinamometre” denir.
Dinamometreler “Esnek cisimlere eşit kuvvetler uygulandığında, uzama miktarları da eşit olur” kuralından yararlanılarak yapılmıştır.
Dinamometreler, hangi konumda ölçüm yapılacaksa o konuma göre ayarlanmalıdır.

*Önemli not: Dinamometreler değişik ağırlıklara göre ayarlanmıştır(100g-f, 200g-f, 400g-f, 1kg-f...vb.). Örneğin 300g-f ağırlığındaki bir cismi, 100g-f ‘lik bir dinamometrede tartmaya çalışırsak, dinamometrenin esneklik özelliği kaybolacağından dolayı bozulacaktır.
Deneyin Yapılışı:
1-Önce dinamometrenin üstündeki vidayı gevşetiniz.

2-Dinamometreyi hangi konumda kullanacaksanız, sıfır ayarını ona göre yapmaya dikkat ediniz.
3-Şekildeki düzeneği hazırlayın. Sonra çeşitli ağırlıkları (çengelli ağırlıklar, bağlama parçası)
tartınız.
Rapor Et
Reklam
Eski 24 Kasım 2011, 14:54

dinamometre

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
nasıl yapabilim
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 16:31

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
acilen gönderebilirmisiniz yarın fende etkinlik için dinamometre gidecek ben bulamadığım için kendim yapmaya karar verdim ama nasıl yapılacağını bi türlü bulamadımmmm........
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 17:24

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yaaa bulun şunu ben yandım bu ödev yarına
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 17:41

#5 (link)
Bir Dünyalı
kompetankedi - avatarı
Nasıl dinamometre yapabilirim?
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 19:37

Dinamometre Nasıl Yapılır?

#6 (link)
MERTGS
Ziyaretçi
MERTGS - avatarı
Basit Bir Dinamometre Nasıl Yapılır?
Malzemeler:
Yay , üçayak , 1 kg lık bir ağırlık , karton şerit , ip

Deneyin Yapılışı
Bir cismin ağırlığını veya cisme etkiyen kuvveti ölçmeye yarayan alete “dinamometre” denir. Sarma yayın bir ucuna kancalı bağlama parçasını geçirin. Yayın alt ucuna ise hidrostatik terazinin özel kefesini asınız. Karton şeridi, sarma yaya paralel olacak şekilde yerleştirin. Kefe boşken gösterge olarak kullandığımız telin hizasını karton şerit üzerinde işaretleyip sıfır yazınız. Kefeye 1 kg'lık kütleyi koyunuz. Sarma yay dengeye geldiğinde göstergenin karton şerit üzerinde gösterdiği hizayı işaretleyip 10 yazınız. Cetvel yardımıyla O ile 10 arasını 10 eşit parçaya bölünüz. Yaptığınız basit bir dinamometredir.

Bununla ağırlığı 10 N'u geçmeyen cisimlerin ağırlıklarını ölçebilirsiniz.
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 19:58

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
fen bilimcileri yapar ancak bilgin Ç
Rapor Et
Eski 24 Kasım 2011, 22:09

Dinamometre;

#8 (link)
atomkarinca_264
Ziyaretçi
atomkarinca_264 - avatarı
Dinamometre, yaylar kullanılarak yapılır. (Eğer 6. sınıf okumuşsan bunu bilmen gerekirdi)
Rapor Et
Eski 28 Kasım 2011, 13:46

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sevgili sxlabs bana acill dinamometre yapımı lazımmm.acill lütfennnnn
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2011, 12:52

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Çook çok basit bir dinamometre
Malzemeler;,Ayakkabı kutusu, bant, makas, ip, lastik , ataş, karton veya köpük bardak

Kutuya bir kağıt bantladım.Üst taraftan kutuyu deldim. Lastiği ikiye kesip bir ucuna ataş takıp geçirdim. Karton bardağın 3 yerine delik açtım. Bu deliklerden ipi geçirerek lastiğe bağladım. Oldu ve çok basit
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.178 saniyede (71.72% PHP - 28.28% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:22
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi