PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İstanbul'un geçim kaynakları nelerdir?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir10:40, 27 Kasım 2011 
istanbulun geçim kaynakları nelerdir?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • istanbul gecim kaynaklari
  • istanbul un gecim kaynaklari
  • istanbulun gecim kaynaklari
Cevap
Misafir19:10, 27 Kasım 2011 
Bence istanbul'un geçim kaynakları yerine Marmara bölgesinin geçim kaynaklarını yazabilirsin bende istanbul un geçim kynaklarını arıyorum ama fazla çıkmıyor hep marmara çıkıyor.
Cevap
Misafir19:50, 1 Aralık 2011 
bişi yazın be hadi lütfen bekliyorum yalwarırım türkçe 5,sınıf çalışma kitabı 65, sayfa acilen istanbulun geçim kaynakları ne ya şimdi söyleyin bekliyorum

LÜTFEN...
Cevap
Misafir12:04, 2 Aralık 2011 
aynen 5. sınıf için öğlenciyim çok acele bugüne kaldı
Cevap
Misafir17:45, 3 Aralık 2011 
bölgede verimli töprakların olması iklimin elverişliliği tarımı günçellemiştir
Cevap
nejka18:30, 10 Aralık 2011 
ne olur çok lazım bunun cevabı
Cevap
Misafir15:42, 12 Aralık 2011 
İstanbul'un geçim kaynakları hayvancılık , tarım ve en önemlisiyle sanayidir
Cevap
Misafir21:59, 19 Aralık 2011 
bence turizm hayvancılık tarım sanayi
Cevap
Lorus17:43, 20 Aralık 2011 
Marmara Bölgesinin Geçim Kaynakları Nelerdir
Marmara Bölgesi Geçimini Ne İle Sağlar

Bölgede verimli toprakların fazla olması, iklimin elverişliliği tarımı güçlendirmiştir. Ayçiçeğinin %74′ü, zeytinin %25′i bu bölgede üretilir. Sebze ve meyve alanları geniş yer kaplar. Mısır, tütün, keten, patates gibi ürünler bol miktarda yetiştirilir. Hayvancılık ve hayvan ürünleri de ekonomide büyük önem taşır. Peynir, tereyağı, yoğurt üretimi fazladır. İpek böceğinin %75′i bu bölgede yetiştirilir. Bölgenin asıl zenginliği, Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan sanayi alanındadır. Toplam sanayi gelirinin 1/3, ulaşım ve ticaret gelirinin 1/4, bu bölgeye aittir. Sanayide çalışanların 1/2 si buradadır. Bölgenin milli gelire katkısı ise 1/5′i geçer. İstanbul bugün bir ithalat, ihracat, bankacılık ve sigortacılık şehri haline gelmiştir.

Sanayi’ninde geçim kaynağında büyük bir rolü vardır.Sanayi kesiminde çalışan işçilerin yarıya yakını, sanayi ürünlerinin üçte birinden fazlası bu bölgeden elde edilir. Sanayinin en çok geliştiği bölgedir.

Yeraltı zenginlikleri bakımından da önemli bir yeri olan bölgenin, başlıca madenleri, bor mineralleri, demir ve volframdır. Ayrıca kaliteli mermer yatakları vardır.

Marmara Bölgesi, çeşitli doğal güzellikleri uygarlıklardan kalma tarihi eserleriyle ülkemizin olduğu kadar, dünyanın da sayılı Turistik bölgelerinden biridir. Yoğun turizm faaliyetlerinde, İstanbul gibi büyüleyici bir şehrin ve boğazların büyük rolü vardır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle, müzeleriyle dünyada az rastlanır bir
zenginliğe sahiptir. Edirne ve Bursa, Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış, tarihi eserlerle dolu, doğal güzelliklere sahip yoğun turist çeken iki şehrimizdir. Millî parklar içinde yer alan Uludağ, kış sporlarının yapıldığı önemli bir merkezdir. Marmara Denizi kıyıları ile adalar yerli ve yabancı insanların uğrak yeridir. Kuş
Gölü ise millî park haline getirilmiş dünyaca ünlü bir “Kuş Cenneti”dir. Bölge, sağlık turizmi bakımından da önem taşır. Burada birçok kaplıca ve maden suları bulunur. Yalova ve Bursa Kaplıcaları dünyaca ünlü birer sağlık merkezi haline gelmişlerdir.
Cevap
Misafir17:21, 27 Aralık 2011 
Oh bugün ödev verdiler.Kısaltarak yazarım bari.Kağıt avucumun 2 katı.
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İç Anadolu Bölgesi'nin geçim kaynakları nelerdir?
Diyarbakır'ın kültürel zenginlikleri ve geçim kaynakları nelerdir?
İngiltere'nin geçim kaynakları nelerdir?
İstanbul'un geçim kaynakları nelerdir?
İzmir'in geçim kaynakları nelerdir?