Arama

Zar, seröz zar ve bölümleri hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Aralık 2011 Gösterim: 2.423 Cevap: 1
Eror - avatarı
Eror
Ziyaretçi
30 Kasım 2011       Mesaj #1
Eror - avatarı
Ziyaretçi
ben sağlık meslek liesi öğrencisiyim bana zarlar ,seröz zarlar ve bölümleri hakkında bilgi verirmisiniz. yaa çok önemli bulamıyorum lütfen şididen saolunMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn Grin
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Karın zarı karın ve karın organlarınının çoğunu örten seröz bir zardır. Karın zarının sınırladığı kapalı boşluk, karınzarı boşluğu olarak adlandırılır. Bütün seröz zarlarda olduğu gibi karın zarıda birbiri üzerinde kayan iki yapraktan oluşmuştur. Karın çeperini kaplayan çeper yaprağı, karın organlarını örten iç organ yaprağı başka bir çok kıvrımlar ve uzantılar oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Başlıca olanları şunlardır

İçorgan askısı (epiplon)
Bağırsak askısı (mezenter)
Kalınbağırsak orta askısı (mezokolon)
Göden bağırsağı orta askısı (mezorektum)

İç organ askısı bir çift karınzarı yaprağından oluşmuş geniş bir yüzeydir. Bağırsak askısı dar kenarıyla arkada omurgaya yapışmıştır, önde ise büyük kenarıyla bütün ince bağırsak yüzeyine tutunur. İncebağırsağın değişik bölümleri az ve serbestce hareket edebilir. Buradaki karın zarının iki tabakası arasında incebağırsağa uzanan sinirler ve düğümlerle kan ve lenf damarları yer alır.

Kalınbağırsak orta askısı dört geniş bölümden oluşmuştur. Bunların katlanma yerlerinde kalınbağırsağın değiş bölümleri yer alır. En son bölüm yani kalça kalınbağırsak orta askısı göden bağırsağı orta askısına ulaşır. Buda kuyruksokumu kemiğinin ön yüzünden göden bağırsağının ön yüzüne doğru uzanır.

Pleura (seröz zar), her iki akciğeri ayrı ayrı saran iki kese şeklindedir.
İki kese boşluğu (cavitas pleuralis) arasında bir bağlantı yoktur
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
1 Aralık 2011       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Karın zarı karın ve karın organlarınının çoğunu örten seröz bir zardır. Karın zarının sınırladığı kapalı boşluk, karınzarı boşluğu olarak adlandırılır. Bütün seröz zarlarda olduğu gibi karın zarıda birbiri üzerinde kayan iki yapraktan oluşmuştur. Karın çeperini kaplayan çeper yaprağı, karın organlarını örten iç organ yaprağı başka bir çok kıvrımlar ve uzantılar oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Başlıca olanları şunlardır

İçorgan askısı (epiplon)
Bağırsak askısı (mezenter)
Kalınbağırsak orta askısı (mezokolon)
Göden bağırsağı orta askısı (mezorektum)

İç organ askısı bir çift karınzarı yaprağından oluşmuş geniş bir yüzeydir. Bağırsak askısı dar kenarıyla arkada omurgaya yapışmıştır, önde ise büyük kenarıyla bütün ince bağırsak yüzeyine tutunur. İncebağırsağın değişik bölümleri az ve serbestce hareket edebilir. Buradaki karın zarının iki tabakası arasında incebağırsağa uzanan sinirler ve düğümlerle kan ve lenf damarları yer alır.

Kalınbağırsak orta askısı dört geniş bölümden oluşmuştur. Bunların katlanma yerlerinde kalınbağırsağın değiş bölümleri yer alır. En son bölüm yani kalça kalınbağırsak orta askısı göden bağırsağı orta askısına ulaşır. Buda kuyruksokumu kemiğinin ön yüzünden göden bağırsağının ön yüzüne doğru uzanır.

Pleura (seröz zar), her iki akciğeri ayrı ayrı saran iki kese şeklindedir.
İki kese boşluğu (cavitas pleuralis) arasında bir bağlantı yoktur
..