Arama

Ortaokul mezunları ehliyet alabilirler mi? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Temmuz 2014 Gösterim: 32.012 Cevap: 20
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2012       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar ben 2011-2012 yılında orta okul terk etim şimdi ehliyet alabilirmiyim lütfen bir cevap verin..Msn HappyMsn HappyMsn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2012       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben ehliyet almak istiyorum orta son bitti benim ortaokullar ehliyet alabilirler mi ?
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2012       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2012 yılında ortaokul mevzunu ehliyet alabilirmi burada yazılanlar doğru ve ağır vasıta ehliyeti alabilirmi?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2012       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben 15 aralık 1996 doğumluyum 2009da orta okuldan mevzun oldum acaba a 2 ehliyet alabilirmiyim? alabilirsem bu 15 aralıkta sınav var o sınava katılabilirmiyim?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
BenceHicBakmaxD - avatarı
BenceHicBakmaxD
Ziyaretçi
10 Ekim 2012       Mesaj #15
BenceHicBakmaxD - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba ben 15 aralık 1996 doğumluyum 2009da orta okuldan mevzun oldum acaba a 2 ehliyet alabilirmiyim? alabilirsem bu 15 aralıkta sınav var o sınava katılabilirmiyim?

Bu sınava giriş yapamazsın arkadaşım. 15 Aralık 2013 tarihinden sonraki sınava katılabilirsin. Oda 2014 ün ocak ayında kayıt işlemi yaparlar. Motor için 17 yaşını doldurman qereklidir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ortaokul mezunuyum ehliyet alabilirmiyim
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2012       Mesaj #17
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
ilkokul mezunlari ehliyet 2012
ilkokul mezunlarını ilgilendiren yasa cumhurbaşkanı onayının hemen ardından Resmi Gazete de yayımlanarak yasalaşmış oldu, artık tüm ilkokul mezunları (97 öncesi veya sonrası mezun olanlar) ehliyet sahibi olabilir veya ehliyetlerini başka sınıflarla değiştirebilir.
Arkadaşlar kanun teklifi ”meclis plan bütçe komisyonunda kabul edilmiş olan İlkokullar maddesinde önemli bir değişiklik yapıldı..”18.06.1997 yılından önce mezun olanlar” ibaresi kaldırılarak yerine ”İlkokul düzeyinde eğitim almış olmak” ibaresi konuldu. yani artık 1997 öncesi veya sonrası ilkokul mezunu herkes ehliyet sahibi olabilecek veya ehliyet sınıfını değiştirebilecek.
27.06.2012 - Mutlu Son gece 23:28 de kanun teklifi mecliste kabul edildi, Resmi gazete de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Tüm ilkokul mezunu arkadaşlara hayırlı uğurlu olmasını dileriz.
25.06.2012 – Bu gün MTSK Konfedarasyon başkanı Dursun ÖNAL dan olumsuz, Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin ÜZÜLMEZ den ise 1 hafta sonra 1997 öncesi ilkokul mezunlarına ehliyet verilecek yönünde açıklamalar geldi.
21.06.2012 - Değerli arkadaşlar 3 günden beri tüm medya bu torba teklifle sallanıyor. Artık tüm kesimler ilkokul mezunlarının ehliyet alacağını müjdeliyor. Yani işi TBMM’ye bırakmadan yasalaştırdılar sanki. Umarız bir aksilik çıkmaz ve TBMM’nın tatile girmesinden yani 17 Temmuzdan önce bu yasa kabul edilir ve tüm ilkokul mezunlarının olmasada asıl mağdurların mağduriyeti giderilir.

18.06.2012 - AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve 7 milletvekili arkadaşı tarafından hazırlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. ”Torba” teklife göre,Ehliyet almak için ilköğretimi bitirmek şart olacak. Ancak 18 Ağustos 1997′den önce ilkokulu bitirenlerde bu şart aranmayacak.

30.05.2012 - Türkiye Sürücü Kursları Federasyonları istişare toplantısı geçtiğimiz gün Konya da yapıldı, toplantı sürücü kurslarının durum ve işleyişini geliştirmekle ilgiliydi ve önemli katılımcılar yer almaktaydı, konu ilkokul mezunlarının ehliyet alamamasına da geldi tabiki; Türkiye Sürücü Kursları Federasyonu Genel Başkanı
Lokman Yıldırım: – “İlkokul mezunları insan değil mi, Türkiye’de binlerce olan bu insanlarımızın gezmeye, araç kullanmaya ihtiyacı yok mu? Bu konu mecliste ve bir an önce neticelenerek meclisten çıkmasını bekliyoruz” ifadesini kullanırken,
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise ilkokul mezunlarının ehliyet almalarına imkan tanıyacak kanun teklifinin Meclis’te olduğunu belirterek, “Bu konu ve diğer konular hakkında görüşmelerimizi hızlandırarak sorunların çözümü için çalışma yapıyoruz” dedi.
18.05.2012 – İlkokul mezunlarını üzen gelişme (MTSK Konfedarasyon Başkanı Dursun ÖNAL’dan)

15.05.2012 - Sürücü Kursları Konfederasyonu başkanı Sn. Dursun Önal 15-16-17 Mayıs’ta yapacağı çalışmalar aşağıda yer almaktadır.
Dursun ÖNAL’dan Ankara çalışmaları 15-16-17-mayıs 2012
1- TBMM de kanun teklifi içişleri komisyonuna gelirse hazır olacağım.
2- Emniyet genel müdürlüğü trafik sempozyumuna katılacağım bilgi notu: tbmm içişleri komisyonu sayın üyelerine kimden: dursun önal sürücü kursları konfederasyonu başkanı ( konfederasyon üyemiz ve arkadaşımız sakarya m.v. sayın engin özkoç ile görüşmemiz sonucu)..
konu: 1- Bolu chp m.v. sayın Tanju ÖZCAN’ın 13.07.2011 tarihli kanunu hakkında soru önergesi,
2- içişleri bakanı sayın İdris Naim ŞAHİN’in 20.10.2011 tarihli cevabı,
3- 02.04.2012 tarihinde tbmm’e sunulan şanlıurfa m.v. sayın dr.Abdülkerim GÖK ve 14 millet vekilinin imzaladığı 162 sayılı 2918/38-41 inci maddelerinde değişiklik yapılmasını isteyen kanun teklifi, açıklamalar:
1- kanun teklifinde 38 inci maddede “b1” sınıfı sürücü belgesi otomatik vitesli otomobil, minübüs veya kamyonet kullanacaklara istenmektedir. “b1” sınıfı sadece abd’ de birkaç eyalette vardır. ab kurallarında yoktur. ab’de otomatik araç kullanmak için sürücü belgesine otomatik ifadesi yazılır. ülkemizde ab’ye integrasyon sürecinde zaten bu hal gerçekleşecektir.
2- 2918 sayılı yasanın 41 inci maddesinde öğrenim şartlarının düzenlenmesi istenmekte ve şöyle denmektedir:a1,a2,b,c,d,e,f,g ve h sınıfı sürücü belgesi alacakların 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları şarttır. ancak 18.08.1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenlerde bu şart aranmaz. denilmektedir. teklifte konfederasyonun eksik bulduğu hususlar şöyledir:
1- 8 yıllık temel eğitim 2006 yılından itibaren mezun vermiştir.
2- taşıma kanunu ile özellikle yolcu taşıma konusunda standartlar sürücü belgesi yönünden zaten yükseltilmiştir. ilkokul mezunu olan vatandaş kendi aracını kullanmak üzere bu belgeleri almaktadır.
3- halk eğitim merkezlerinde ikinci kademe eğitim alan vatandaşlar da ilkokul mezunu sayıldığı için 1997 yılı teklifi birçok vatandaşı kapsamamaktadır.
Teklifimiz:“b) öğrenim şartları: a1,a2,b,c,d,e,f,g,ve h sınıfı belgesi alacakların ilkokulu bitirmiş olmaları şarttır.” saygılarımla arz ederim.
DURSUN ÖNAL
BAŞKAN

kaynak:mtskkonfederasyon.org

13.04.2012 MANİSA (İHA) – Manisa’nın Salihli İlçesi’nde sürücü kurslarının temsilcileri ile bir araya gelen AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, ilkokul mezunlarına ehliyet müjdesi verdi.
02.04.2012 AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, ilkokul mezunlarının ehliyet almasına imkan veren yasa teklifi hazırladı. Teklifle, sürücü belgesi alacak olanlarda aranan 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenler için aranmayacak.
21.03.2012 - MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, ilkokul mezunlarına sürücü belgesi verilmemesinin, önemli bir kesimi mağdur ettiğini söyledi. Sürücü belgesinde ilköğretim okulu mezunu olma şartının getirilmesinin, ilkokul mezunu olup da ilköğretimi bitirme fırsatı bulamayanlar için ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu anlatan Yeniçeri, yeni bir düzenleme ile bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini belirtti.
Yeniçeri, AB ülkelerinde sürücü belgesi alımı ile ilgili eğitim şartı bulunmadığını, çünkü güvenli araç kullanımının beceri ve yetenekle ilgili olduğunu söyledi.

Ehliyet alamayacak kişiler;
  • Hırsızlıktan hüküm giyenler,
  • Uyuşturucu madde kullanımından dolayı hüküm giyenler,
  • Ateşli silahlarla ilgili hüküm giyenler,
  • kaçakçılıkla ilgili suç işleyenler,
  • terör ile ilgili suç işleyenler sabıka kayıtlarında bunlar belirtilmişse ehliyet alamıyorlar.
Ayrıca sağlık durumları yüzünden ehliyet alamayacaklar vardır. onlarıda şöyle sıralayabiliriz;
Göz Muayenesi:
  • Bir gözü tamamen kör olan kişinin, diğer gözü yüzde 100 görüyorsa sürücü ehliyeti alabilir.
  • Her gözünde yüzde 50′nin altında görme kusuru olan kişiler ehliyet alamazlar.
Diğer Sağlık Problemleri:
  • Epilepsi Hastaları,
  • Ruh sağlığı bozuk olan kişiler,
  • Sağlık raporunda alkol bağımlısı olduğu belirtilen kişiler ve bunun dışında bazı hastalıkları kesinleşmiş kişiler ehliyet alamazlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2013       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
orta okul mezunuyum ehliyet alabileceğimi
ahmet ergen - avatarı
ahmet ergen
Ziyaretçi
11 Eylül 2013       Mesaj #19
ahmet ergen - avatarı
Ziyaretçi
liseyi yarım bırakıp ala bilirmiyim 4+4+4 bana vurdu elimde suan diploma yok lise bitirmek zorundaayım diploma almak için
hevesliyim - avatarı
hevesliyim
Ziyaretçi
20 Nisan 2014       Mesaj #20
hevesliyim - avatarı
Ziyaretçi
Selam admin ben şimdi 4 sınftaymm seneye 5 orta okul olcm inşlh ben 5 sınftan sonra okulu bıraksam 18 yasımda ehlıyet alabilir miyim lütfen söyle ben ehliyet almak için çok hevesliyim