Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Yanardağ maketi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 6 Aralık 2011 (19:52) tarihinde açılmıştır.
30796 kez görüntülenmiş, 9 cevap yazılmış ve son mesaj 26 Mayıs 2014 (20:31) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 6 Aralık 2011, 19:52

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
yanardağ maketi için öğretmen bize bazı malzemeler söyledi bunları bilen lütfen söylesin hayatımı kurtarıcak
En iyi cevap ahmetseydi tarafından gönderildi

Yanardağ maketi yapıp, aktif bir yanardağ deneyi yapmak için gerekli olan malzemeler:

1- Plastik Bardak
2- Plastik Tabak
3- Karbonat
4- Folyo
5- Gıda Boyası (Rengine kendiniz karar verin.)
6- Bant
7- Sirke

Yapılışı:

Plastik bardağı, plastik tabağın üzerine koyarak, folyo ile sarıyoruz.
volkan4

Bardağın içerisine bir kaşık karbonat, gıda boyasını ve son olarak ta sirkeyi döküyoruz. Patlamaya Hazır!!

Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 9 Ocak 2012, 15:41

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
öğretmenin söylediği malzemeleride yazsan belki yardımcı olmamız daha kolay olurdu arkadaşım
Rapor Et
Eski 9 Ocak 2012, 16:18

#3 (link)
HerZaman
Ziyaretçi
HerZaman - avatarı
HEPSİNİ OKU
HerZaman FARKI İLEEEE... !!!
Abim Maketlerle Uğraşır Al sana Malzemeler
HerZaman Farkı İle

1. Revell 1 den 700 e Kadar Boya War Hangisi Lazımsa Onu Alıcan

2. Revell Yapıştırıcı Alcaksın

3. Falçata Alcaksın Kenardaki Çıkıntıları Kesmek İçin

4. Cımbız alcaksın Parçaları Tutmak için elinle tutarsan kırılır.

5. 000 Boya Fırcası Alıcaksın Aralarını Boyuyacaksın

6. Bide Boya Fırçası Alıcaksın . Ama Bunu Boyamak için

7. Ya Kompressor Alcaksın Ya Da Bir Kaportacıya Gidip İki Dakkada Parçalarını Ayırıp Boyuyacaksın .

İşin Çok Zor Kardeşş

------------------------------------------------------------

Eğer Maketinin Parçalarını Sen Yapıcaksan
Yani Hocanız Parcalarını Wermedi İse

Plastık Parcalara Ayırıp Onları Birleştirip Yanardağ şekline getirebiliceğin şekiller Yapıcaksın.

Sonrada Yukarıda Solediklerimi xD İşin Zor... Bak HerZaman FARKI İLE Beqen Artık .. !
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2012, 22:59

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya arkadaşlar benimde yanardağ maketi yapmam gerekiyor fakat dışını yaptım içinin malzemesini bir türlü bulamadım çok araştırıyorum ama şöyle orjinal bi lav yapamadım bi videoda gördüm hatta linkini vereyim AYDIN SOKE BEHİYE HANIM ILKOGRETIM OKULU YANARDAG DENEYI - YouTube benim yanardağ maketim bundan daha hatta baya bi güzel oldu ama içinin aynı bu şekilde olmasını istiyorum malzemelri nelerdir ve ben o patlamayı nasıl sağlayabilirim ?
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2012, 23:17

#5 (link)
why did you go why
CeLebRindaL - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya arkadaşlar benimde yanardağ maketi yapmam gerekiyor fakat dışını yaptım içinin malzemesini bir türlü bulamadım çok araştırıyorum ama şöyle orjinal bi lav yapamadım bi videoda gördüm hatta linkini vereyim AYDIN SOKE BEHİYE HANIM ILKOGRETIM OKULU YANARDAG DENEYI - YouTube benim yanardağ maketim bundan daha hatta baya bi güzel oldu ama içinin aynı bu şekilde olmasını istiyorum malzemelri nelerdir ve ben o patlamayı nasıl sağlayabilirim ?

Uygulama Aşaması:

Eğitimci,gazete kağıdı,plastik şişe ve grapon kağıdı kullanılarak hazırlanmış olan yanardağ maketini çocukların görebileceği bir yere koyar ve çocukların incelemesine fırsat verir.

Çocuklar maketi inceledikten sonra eğitimci deneyi uygulamaya başlar.Öncelikle çocuklarla deney malzemeleri üzerine konuşulur.Örneğin çocuklara karbonatı göstererek, “Sizce bu ne olabilir? ,Neye benziyor?” türünden sorular sorar.Bu işlemi sirke için de tekrarladıktan sonra yanardağ maketinden içeri (maketin içinde plastik bir şişe bulunuyor) ilk olarak suyu,ardından karbonatı ve son olarak da sirkeyi döker.Sirke ile karışan karbonat, yanardağ gibi köpürerek püskürür.

Not:Karışımın kırmızı rengi vermesi için karışıma kırmızı renkte boya katılabilir.
Rapor Et
Eski 17 Mayıs 2012, 23:44

Cvp: Yanardağ maketi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
iç kısmını şu şekilde yapabilirsin arkadaşım.öncelikle biraz sirke dök.daha sonra karbonat ve kırmızı gıda boyasından 2-3 damla koy.çok hızlı bir şekilde karıştır.yanardağın 2-3 sn sonra patlar.
Rapor Et
Eski 8 Mayıs 2013, 19:59

kolayı var

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
HerZaman adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

HEPSİNİ OKU
HerZaman FARKI İLEEEE... !!!
Abim Maketlerle Uğraşır Al sana Malzemeler
HerZaman Farkı İle

1. Revell 1 den 700 e Kadar Boya War Hangisi Lazımsa Onu Alıcan

2. Revell Yapıştırıcı Alcaksın

3. Falçata Alcaksın Kenardaki Çıkıntıları Kesmek İçin

4. Cımbız alcaksın Parçaları Tutmak için elinle tutarsan kırılır.

5. 000 Boya Fırcası Alıcaksın Aralarını Boyuyacaksın

6. Bide Boya Fırçası Alıcaksın . Ama Bunu Boyamak için

7. Ya Kompressor Alcaksın Ya Da Bir Kaportacıya Gidip İki Dakkada Parçalarını Ayırıp Boyuyacaksın .

İşin Çok Zor Kardeşş

------------------------------------------------------------

Eğer Maketinin Parçalarını Sen Yapıcaksan
Yani Hocanız Parcalarını Wermedi İse

Plastık Parcalara Ayırıp Onları Birleştirip Yanardağ şekline getirebiliceğin şekiller Yapıcaksın.

Sonrada Yukarıda Solediklerimi xD İşin Zor... Bak HerZaman FARKI İLE Beqen Artık .. !

mukavvadan ucu açık geniş koni yap üzerini ince tabaka kille kapla kile sekil vermek kolay hafif hafif cıkıntılar yap kuruyuncada sulu boyayla boya içinede karbonat su sirke bide domates suyu koy lav püskürtsün
Rapor Et
Eski 4 Haziran 2013, 16:41

soruya cevap

#8 (link)
Misafir 244
Ziyaretçi
Misafir 244 - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

öğretmenin söylediği malzemeleride yazsan belki yardımcı olmamız daha kolay olurdu arkadaşım
1 kaşık karbonat sirkeyi su ile karıştır maketin altındaki şişeye koy sonra peçeteye 1 kaşık karbonatı koy ve şişenin içine at tamamdır
Rapor Et
Eski 4 Haziran 2013, 17:01

Yanardağ Maketi

#9 (link)
Je T'aime
ahmetseydi - avatarı
Yanardağ maketi yapıp, aktif bir yanardağ deneyi yapmak için gerekli olan malzemeler:

1- Plastik Bardak
2- Plastik Tabak
3- Karbonat
4- Folyo
6- Bant
7- Sirke

Yapılışı:

volkan4

Bardağın içerisine bir kaşık karbonat, gıda boyasını ve son olarak ta sirkeyi döküyoruz. Patlamaya Hazır!!

Rapor Et
Eski 26 Mayıs 2014, 20:31

cocumuyo

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı

1- Plastik Bardak
2- Plastik Tabak
3- Karbonat
4- Folyo
6- Bant
7- Sirke

Yapılışı:

volkan4

Kaynak: Yanardağ maketi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır?
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.237 saniyede (75.34% PHP - 24.66% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 12:42
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi