Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İbadet insanlara ne kazandırır?

Gösterim: 1552 | Cevap: 2
Misafir
Cevaplanmamış   |    11 Aralık 2011 13:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İbadet insanlara ne kazandırır?

ibadetler insanlara ne kazandırır
Misafir
4 Kasım 2014 19:36   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İbadet insanlara ne kazandırır?

Yüce dinimiz İslamiyet’in yapılmasını emrettiği şeylerde bildiğimiz veya bilemediğimiz pek çok hikmet ve yararlar vardır. Haram kıldığı,yasakladığı şeylerde de bizim için muhakkak bir takım zararlar vardır.Dinimiz,insanlar için yararlı olan yasaklamaz,zararlı olabilecek şeyleride emretmez.

Her ibadetin dünyaya veya ahirete ilişkin faydaları araştırabilir. Dinimiz emir ve yasaklarının ahiretteki kazanımlarına ek olarak dünyadaki kazanımları üzerinde de düşünülebilir.Ancak ibadetlerin temel amacının, insanları ruhen olgunlaştırmak, kötü yönelişlerini engenllemek ve onların ahlaken yükselmek olduğu unutulmamalıdır.

Genel olarak söylemek gerekirse; Allah’ı anma vesilesi olan ibadetlerimiz, kalplerimize Allah sevgisi ve saygısı yerleştirir. Bizleri her türlü fenalıktan uzaklaştırır ve ahlaki güzelliğe ulaştırır. Ruhlarımızı ,çeşitli sıkıntı ve üzüntüleri yıpratıcı tesirinden korur. Çünkü gönüller, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.
Misafir
29 Kasım 2014 23:56   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İbadetin kazançları

İbadetlerin faydaları ile ilgili yazılanlar edebiyattan ibarettir. Yazıda "Bizleri her türlü fenalıktan uzaklaştırır ve ahlaki güzelliğe ulaştırır" deniyor. Bugün Müslüman ülkelere baktığınızda doğruluk, adalet ve insan haklarının bulunmadığını görürsünüz. Bunların olmadığı yerde Müslümanlıktan, ahlaktan söz edilebilir mi? 14 asırdan beri Müslümanlar ibadet ediyor, şu an içinde bulundukları durum utanç ve acı vericidir. Batının örnek alacağı yada hayran olacağı bir Müslüman ülke gösterir misiniz? Hergün 40-50 kişinin saldırılarda öldüğü, kadınların recm edildiği, kadınlara araba kullanmanın yasak olduğu, binlerce insanın Avrupa'ya kaçmaya çalıştığı, gelir dağılımının bozuk olduğu halklara huzura kavuşmuş diyebilir misiniz? İslam, Allah' ın maddi ve manevi kanunlarını anlamak ve onlara uygun davranmaktır. Kötülük yapmaktan uzak durmak için ibadet ederiz, sevap kazanmak için değil. İbadet ettiğimiz halde kötülük yapıyorsak, ibadetler faydasızdır. Kur'an'da kurtuluşun reçetesi verilmiştir: "iman ve salih amel". Salih amel, amacı insana hizmet olan bütün hal ve hareketlerdir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İbadet insanlara ne kazandırır? benzer konular

İbadet nasıl yapılır?
bvjhnlbnmmhjmmkhjn jhghn nasıl yapılr????????????????????aradımmmmmmmmm bulamadım kor olası çöpçülerrrrrrrrrrrr
Forum: Soru-Cevap Cevap: 18
Son Mesaj: 25 Mart 2014 14:24
İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi
Niçin İbadet Ediyoruz? Bizi yoktan var eden ve yaşatan Allah'tır. Yüce Allah; Vücudumuzu, gören gözler, işiten kulaklar ve konuşan dil gibi mükemmel organlarla donattı. Diğer canlılardan farklı olarak bize akıl verdi ve varlıklar arasında seçkin bir duruma yükseltti. Bunlardan başka,...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 6
Son Mesaj: 7 Ocak 2014 12:46
Hz. Muhammed'in İbadet Hayatı
Hz. Peygamber’in İbadet Hayatı Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. Peygamber hakkında "ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin" (el-Kalem 68/4) buyurulmakta ve bu yüce ahlâka eriştirilen sevgili Peygamberimiz yine Kur'ân-ı Kerîm'de bize "en güzel örnek" (el-Ahzâb 33/21) olarak tanıtılmaktadır. Hiç...
Forum: Hz. Muhammed Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Nisan 2012 13:19
Sanat etkinliklerine katılmak insanlara ne kazandırır?
çok güzel bi site aradığımı buldum ama bitek ''SANAT ETKİNLİKLERİNE KATILMANIN İNSANLARA NE GİBİ YARARLARI VAR''bu sorunun cevabını bulamadım o yüzden puanım<<<<8>>>> :)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Ocak 2011 14:02
İbadet Nedir?
ibadet Ar. ¤ib¥det is. (iba:det) din b. Bir dinin buyruklarını yerine getirme: ''Babamla gittiğim bayram namazlarından başka ibadet bilmezdim.'' -Y. K. Beyatlı. Güncel Türkçe Sözlük İbadet Köken: Ar.. Söyleyiş: (iba:det) Cinsiyet: Erkek Allah'ın buyruklarını yerine getirme, tapınma. ...
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Şubat 2009 22:38
 
Sayfa 0.168 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu