Arama

Anestezi uzmanı olmak için hangi okullara gitmeliyim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ağustos 2018 Gösterim: 19.741 Cevap: 8
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Anestezi uzmanı olmak için hangi okullara gitmeliyim?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Sevgili arkadaşlar, sağlık meslek lisesi anestezi bölümü ve üniversitede anestezi bölümü tekniker yada teknisyen yetiştirir, uzman değil. Uzman olmak için tıp fakültesi mezunu olup yani 6 yıl okuyup üstüne 5 yıl anestezi asiatanlığı yapmanız gerekli.. Yoksa herkes 2 yıllıktan, 4 yıllıktan uzman olurdu, niye 11 yıl okusun? Üniversite sınavında mutlaka tıp kazanıp, bittikten sonra da tusa girip anestezi kazanmanız gerekli
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2018 02:42
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim puanım 421ve anestzist olmak istiyorum . öğrendiğim bilgilere göre anestezist olmak için sağlık meslek lissine branş olarak anestezi ve reanimasyonu seçmelisiniz. lise3 te ücretli staja başlıyorsunuz. lise bitiminde teknik eleman oluyorsunuz ve maaşı 2000 civarı fakat 2 yıllık üniversitesini okulup yoğun bakım dersleri alırsanız maaş 3000 - 4000 i buluyor . tabi birde özül hastaneye girerseniz... ben bu mesleği tavsiye ediyorum . diğer meslekler ; radyoloji : radyasyon altındasınız hep ve maaşları çok yüksek değil . hemşirelik; en zor işe sahip onlar bütün işe koşuyor yani çok zor. acil tıp; okadar vahşet şeyler görüyorsunuz ki ... (birde araçtasınız) ama en iyisi anestazi ; hazırlanmış ameliyata giriyor bayıltıyor hemin yanında duruyorsunuz ve doktorluk gibi hayatınızın sonuna kadar okumuyorsunuz bence maaşlarıda ii .ben kesinlikle tavsiye ediyorum . kolay gelsin .. Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Eylül 2014       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evet tıp okuyup TUS yani tıpta uzmanlık sınavını kazanmanız gerekiyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2015       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sağlık kolejinde anestezi teknisyenliğini seçtim sonra mezun olduktan sonra zamanla ünvanım atabiliomu yoksa hep anestezi teknisyeni olarakmı devam etcem
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
2 Kasım 2015       Mesaj #5
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Keske anadolu lisesi yerine saglık meslekte anestezi bolumunu okuyup universitede de 2 yıllık yuksek lisans yapardin fakat anadolu lisesinden nasil geciliyo bilmiyorum

Alıntı

anestezi uzmanı olmak istıyosakta sağlıktan sonra 5 yıl tıp okunuluyomuş doğrumu bi bilginiz varsa cevap yazabilir misiniz

Alıntı
Ardakayis adlı kullanıcıdan alıntı

Abi ben saglik meslek lisesindeyim anestezi uzmanligi okumak istiyorum bunu nasil yapabilirim

Arkadayis, Konuya göz atınız ve bir sonraki cevabı bekleyiniz...
🌘 🚀
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
2 Kasım 2015       Mesaj #6
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
“Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?”Sorusuna cevap vermeden önce anestezinin ne olduğu, nasıl yapıldığını bilmek, bu mesleği merak edenler ve bir meslek olarak yapmayı düşünenler için oldukça faydalı olacaktır.

Anestezi genel olarak iki gruba ayrılır. Genel anestezi vücudun tamamının anestezik maddeler vasıtası ile yaşamsal fonksiyonları etkilemeden belirli süreler ile uyuşturulmasıdır. Genel anestezide bilinç kapalıdır, refleksler azalır ve kaslar gevşer. Lokal anestezi de ise sadece vücudun belli bir bölgesinin uyuşturulması söz konusudur. Bilinç kapalı değildir bu uygulama sırasında. İlk dönemlerde anestezi sadece ameliyat öncesi ağrıyı ortadan kaldırmak için uyuşturma amacı ile uygulansa da, günümüzde uygulama alanı genişlemiş ve ağrı tedavisi, yoğun bakım üniteleri ve kan bankaları anestezinin konusu içine dâhil olmuştur. “Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?”Sorusu sorulduğunda genellikle anestezi teknisyenliği ile karıştırılmaktadır. Anestezi uzmanı olabilmek için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak gereklidir. Üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olduktan sonra yılda iki defa yapılan tıpta uzmanlık sınavına (TUS) katılarak bu bölümü tercih etmeniz ve sınavda gerekli puanı almanız durumunda anestezi öğrencisi olmuş olursunuz. 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminden sonra yaklaşık 4 senelik bir uzmanlık eğitimi almanız gereklidir. Bu uzmanlık eğitimi boyunca anestezi asistanı olarak görev yaparsınız. Anestezi uzmanları hem ameliyathaneler hem de polikliniklerde görev yaparlar. Kişiler ameliyat kararı verildikten sonra ameliyata girmeden önce bazı testlerden geçerler ve anestezi uzmanlarının vereceği kararlara göre ameliyat yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Anestezi uzmanının görevi sadece hastaları ameliyat öncesi uyutmak değildir. Ameliyat bitiminde belirli yöntemler ile hastayı uyandırmak da anestezi uzmanlarının görevleri arasındadır. Yoğun bakımdaki hastaların takibi ve gerekli durumlarda ilgili bölüm uzman doktorlarına haber verilmesi yine anestezi uzmanlarının görevleri arasında bulunmaktadır.

“Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?” Sorusuna verilen cevaplar ne kadar çeşitli olsa da, öncelikle üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir, bundan sonra tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girilerek anestezi asistanı olarak göreve başlanılır, asistanlık dönemi ortalama 4 yıl kadar sürer ve başarı ile tamamlandığı taktirde sizde anestezi uzmanı olarak görev yapmaya başlarsınız.
İlerlemiş anestezi teknikleri sayesinde artık çok çeşitli uygulamalarla karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir ameliyatta hangi anestezi tekniğinin kullanılacağı konusunda çeşitli faktörleri değerlendirerek karar verme, öneride bulunma gibi görevleri olan Anestezi uzmanlığı da giderek önem kazanmıştır.
Son düzenleyen Safi; 14 Ağustos 2018 02:45
🌘 🚀
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2015       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Keske anadolu lisesi yerine saglık meslekte anestezi bolumunu okuyup universitede de 2 yıllık yuksek lisans yapardin fakat anadolu lisesinden nasil geciliyo bilmiyorum

sağlık meslek lisesinde okursan anestezi uzmanı değil anestezi teknikeri oluyosun bildiğim kadarıyla bende anestezi uzmanı olmak isteriyorum her zaman iyi bir lise iyi bir üniversite getirir lise bittikten sonra universitede 6 yıl tıp okuyosun daha sonra 4 yıl stejerlik yapıyosun sınava giriyosun ve o zaman tam anlamıyla anestezi uzmanı oluyosun diye biliyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2015       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben meslek lisesine gidiyorum ordan anestezi uzmanlıgı bölümüne gecis yaptım suanda 4. Senemdeyim yani sttaj yapıyorum hemde para kazanıyorum cok iyi bir meslek tus sınavını geçmeniz gerekiyor arkadaslar anadoludan saglık meslege gecerek de bu meslegi olabilmeniz mümkündür Msn Happy)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Nisan 2017       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sevgili arkadaşlar, sağlık meslek lisesi anestezi bölümü ve üniversitede anestezi bölümü tekniker yada teknisyen yetiştirir, uzman değil. Uzman olmak için tıp fakültesi mezunu olup yani 6 yıl okuyup üstüne 5 yıl anestezi asiatanlığı yapmanız gerekli.. Yoksa herkes 2 yıllıktan, 4 yıllıktan uzman olurdu, niye 11 yıl okusun? Üniversite sınavında mutlaka tıp kazanıp, bittikten sonra da tusa girip anestezi kazanmanız gerekli