Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır? - Sayfa 2

Gösterim: 26859 | Cevap: 37
Misafir
15 Şubat 2012 10:44   |   Mesaj #11   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

türk beşlerine neden bu ad verilmiştir lütfen soleyin
Misafir
15 Şubat 2012 15:11   |   Mesaj #12   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

türk beşlerine neden bu ad verilmiştir?
Misafir
16 Şubat 2012 15:55   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler.
kralakif41
16 Şubat 2012 16:32   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Türk Beşlerismilev Necil Kâzım Aksessmilev Hasan Ferit Alnarsmilev Ulvi Cemal Erkinsmilev Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçektesmilev Fransız Altıları gibismilev ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Amasmilev Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederkensmilev Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen bestecilersmilev yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birliktesmilev gerek kişiliklerindensmilev gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.

kralakif41
....Saygılar....
Misafir
16 Şubat 2012 16:50   |   Mesaj #15   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türk beşlerine neden bu isim verilmiştir

Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerindengerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Misafir
16 Şubat 2012 17:55   |   Mesaj #16   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Türk Beşleri Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerinden gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Misafir
18 Şubat 2012 14:44   |   Mesaj #17   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

ama ütfen türk beşlerine neden bu ad verilmiştir söyleyin
Misafir
19 Şubat 2012 13:52   |   Mesaj #18   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

türkbeşleri türkiye için önemli bir gurur kaynağıdır Batuhan çam...
woltka1001
19 Şubat 2012 14:02   |   Mesaj #19   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Öncelikle bu 6. sınıf ödevidir kendimden biliyorum.
Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler...
Summer
20 Şubat 2012 17:12   |   Mesaj #20   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Bu istediğim cevap değildi...


---------- Mesaj tarihi 17:12 ---------- Önceki mesaj tarihi 17:08 ----------

Türk Beşleri


Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler. Bu kişiler:

 Ahmet Adnan Saygun
 Ulvi Cemal Erkin
 Cemal Reşit Rey
 Hasan Ferit Alnar
 Necil Kazım Akses

Hepsinin ortak özelliği 1900’lerin başında doğmuş olmalarıdır ve Atatürk'ün eğitim için yurtdışına gönderdiği sanatçılardır. Farklı ailelerde farklı kültürlerde ve farklı ortamlarda yetiştirildiler. Doğdukları dönem Osmanlı’da padişahlık dönemiydi. Cumhuriyetin ilanı ve tekkelerin kapatılmasıyla birlikte Türk müziği yaratılmak istendi. Bu beş kişi devlet tarafından eğitim için yurtdışına gönderildi ve gelip Türk halk şarkılarını yeniden yorumladılar. Bu konuda bu uygulamayı daha önce yapan Rusya Macaristan ve İspanya örnek alındı.

Türk Beşleri bu adlarını Rus Beşleri ’nden almışlardır.
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır? benzer konular

Türk Beşleri hangi alanda eserler vermişlerdir?
Türk Beşleri hangi alanda eserler vermişlerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 7 Mart 2014 21:08
Türk Beşleri'nin çalışmaları nelerdir?
Türk Beşleri'nin eserleri nelerdir? Türk Beşleri kimdir ve eserleri nelerdir? Türk Beşleri ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz? Türk Beşleri'nin şarkıları nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 3 Mart 2014 18:37
Türk Beşleri kimdir?
ilk türk beşlileri kimlerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Mart 2012 18:49
Türk Beşleri
Türk Beşleri MsXLabs.org & Temel Britannica Türk Beşleri Kimlerdir? Hayatları ve Türk Müziğine Katkıları Türk Beşleri, Necil Kâzım Akses, Hasan Ferit Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu...
Forum: Müzik tr Cevap: 2
Son Mesaj: 16 Şubat 2012 20:38
Karakoyunlular ve Akkoyunlular bu adı nereden almışlardır?
Akkoyunlular ve KaraKoyunlular bu adı nerden almıştır. Yani neden birisi Akkoyunlu diğeri Karakoyunludur. Birbirlerine düşman olduklarından mı , hükümdarlarından mı yoksa başka sebeplerden mi bunu açıklayabilir misiniz ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Mayıs 2010 12:31
 
Sayfa 0.355 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu