Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda derya yücel tarafından 12 Ocak 2012 (16:49) tarihinde açılmıştır.
25992 kez görüntülenmiş, 37 cevap yazılmış ve son mesaj 17 Mart 2014 (18:31) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 15 Şubat 2012, 10:44

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#11 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
türk beşlerine neden bu ad verilmiştir lütfen soleyin
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2012, 15:11

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
türk beşlerine neden bu ad verilmiştir?
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2012, 15:55

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler.
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2012, 16:32

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#14 (link)
kralakif41
Ziyaretçi
kralakif41 - avatarı
Türk Beşlerismilev Necil Kâzım Aksessmilev Hasan Ferit Alnarsmilev Ulvi Cemal Erkinsmilev Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçektesmilev Fransız Altıları gibismilev ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Amasmilev Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederkensmilev Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen bestecilersmilev yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birliktesmilev gerek kişiliklerindensmilev gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.

kralakif41
....Saygılar....
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2012, 16:50

Türk beşlerine neden bu isim verilmiştir

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerindengerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2012, 17:55

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türk Beşleri Necil Kâzım Akses Hasan Ferit Alnar Ulvi Cemal Erkin Cemal Reşit Rey ve Ahmet Adnan Saygun'a bazı yazarlar tarafından verilen grup adıdır. Rus Beşleri'ne benzetilen bu beş Türk besteci gerçekte Fransız Altıları gibi ortak bir estetik anlayış çevresinde bir araya gelen müzikçiler değildi. Rus Beşleri gibi onlar da ulusal kaynaklardan yararlanmaya öncelik vermişlerdi. Ama Rus besteciler bu tutumlarıyla bir tepkiyi temsil ederken Türk Beşleri diye adlandırılarak ortak bir çizgiye çekilmek istenen besteciler yeni kurulan cumhuriyet rejiminin resmi müzik politikasını gerçekleştirmeye girişmişlerdi. Beş besteci bazı ortak özellikler taşımakla birlikte gerek kişiliklerinden gerek müzik öğrenimi aldıkları çevrelerden kaynaklanan üslup farklılıkları da göstermişlerdir.
Rapor Et
Eski 18 Şubat 2012, 14:44

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ama ütfen türk beşlerine neden bu ad verilmiştir söyleyin
Rapor Et
Eski 19 Şubat 2012, 13:52

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
türkbeşleri türkiye için önemli bir gurur kaynağıdır Batuhan çam...
Rapor Et
Eski 19 Şubat 2012, 14:02

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#19 (link)
woltka1001
Ziyaretçi
woltka1001 - avatarı
Öncelikle bu 6. sınıf ödevidir kendimden biliyorum.
Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler...
Rapor Et
Eski 20 Şubat 2012, 17:12

Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır?

#20 (link)
Summer
Ziyaretçi
Summer - avatarı
Bu istediğim cevap değildi...


---------- Mesaj tarihi 17:12 ---------- Önceki mesaj tarihi 17:08 ----------

Türk Beşleri


Türk Beşleri özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde eserleriyle kendilerinden söz ettirmiş aşağıdaki beş Klasik Batı Müziği bestecisini bir arada tarif etmek için kullanılan uluslararası bir deyimdir. Türk müziği için çok önemlidirler. Bu kişiler:

 Ahmet Adnan Saygun
 Ulvi Cemal Erkin
 Cemal Reşit Rey
 Hasan Ferit Alnar
 Necil Kazım Akses

Hepsinin ortak özelliği 1900’lerin başında doğmuş olmalarıdır ve Atatürk'ün eğitim için yurtdışına gönderdiği sanatçılardır. Farklı ailelerde farklı kültürlerde ve farklı ortamlarda yetiştirildiler. Doğdukları dönem Osmanlı’da padişahlık dönemiydi. Cumhuriyetin ilanı ve tekkelerin kapatılmasıyla birlikte Türk müziği yaratılmak istendi. Bu beş kişi devlet tarafından eğitim için yurtdışına gönderildi ve gelip Türk halk şarkılarını yeniden yorumladılar. Bu konuda bu uygulamayı daha önce yapan Rusya Macaristan ve İspanya örnek alındı.

Türk Beşleri bu adlarını Rus Beşleri ’nden almışlardır.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Türk Beşleri niçin bu adı almışlardır? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 2
Son Mesaj: 21 Ocak 2015 20:13
Gönderen: gülCAN35 Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 3 Mart 2014 18:37
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Mart 2012 18:49
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Müzik tr
Cevap: 2
Son Mesaj: 16 Şubat 2012 20:38
Gönderen: Misafir-GrandpA Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 7 Mayıs 2010 12:31
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.197 saniyede (76.68% PHP - 23.32% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 00:59
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi