Arama

Bilgisayar kendiliğinden neden kapanır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Ağustos 2018 Gösterim: 23.313 Cevap: 6
janparty - avatarı
janparty
Ziyaretçi
31 Ocak 2012       Mesaj #1
janparty - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayar kendiliğinden neden kapanır?
EN İYİ CEVABI Rower verdi
CPU fanı ile CPU arasında termal macun olmalı, kurumus macunu temizleyip sildiyseniz termal macunu yenilemeniz gerekir.
Çünkü CPU fanı ile CPU arasında termal macun yoksa ısı problemi çıkar ve bilgisayar kapanır.
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızın kapanmasının en büyük nedeni ısı problemi gibi görünüyor.
Son düzenleyen Safi; 26 Ağustos 2018 00:30
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
31 Ocak 2012       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Daha açıklayıcı bilgi olmadan var sayımla yola çıkmak gerekiyor.
Bilgisayar kendini kapatırken Mavi ekran veriyor mu?
Sponsorlu Bağlantılar
Oyun vb programlar çalışırken mi?
Bilgisayarınızın teknik özellikleri ne?
Yeterli Ram mevcutmu?
En önemlisi Bilgisayarınızın soğutma sistemi normal çalışıyor mu?
İşlemcinin altında bulunan termal macun kurumuş olabilir mi?
En başlıcana sebepler bunlar bunları kontrol edin ve buraya detaylı bilgi verin kapanma suresi ne kadar açılır açılmaz kapanıyor mu vb detaylı bilgi vermeniz gerekir.
Son düzenleyen Safi; 26 Ağustos 2018 00:31
janparty - avatarı
janparty
Ziyaretçi
1 Şubat 2012       Mesaj #3
janparty - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
kompetankedi adlı kullanıcıdan alıntı

Daha açıklayıcı bilgi olmadan var sayımla yola çıkmak gerekiyor.
Bilgisayar kendini kapatırken Mavi ekran veriyor mu?
Oyun vb programlar çalışırken mi?
Bilgisayarınızın teknik özellikleri ne?
Yeterli Ram mevcutmu?
En önemlisi Bilgisayarınızın soğutma sistemi normal çalışıyor mu?
İşlemcinin altında bulunan termal macun kurumuş olabilir mi?
En başlıcana sebepler bunlar bunları kontrol edin ve buraya detaylı bilgi verin kapanma suresi ne kadar açılır açılmaz kapanıyor mu vb detaylı bilgi vermeniz gerekir.

bilgisayarım normal kapanıyor formatta attım
Teknik Özellikleri işlemci : İntel (R) Pentium (R) Dual CPU E2180 @2000 GHz (2CPUs)
1 GB RAM
Fanlardan Garip ses geliyor bilgisayarı açar açmaz biiiiiiip diye kapanana kadar sürekli ses geliyor
Kapanma süresi bilgisayarın fazla açık kalmamasına bağlı
Birde işlemcinin üstünde boya gibi şeyler vardı bilmiyorum onu hep temizledim kazıdım
Hata yaptım galiba :)
Son düzenleyen Safi; 26 Ağustos 2018 00:32
Rower - avatarı
Rower
VIP MazessezaM
1 Şubat 2012       Mesaj #4
Rower - avatarı
VIP MazessezaM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
CPU fanı ile CPU arasında termal macun olmalı, kurumus macunu temizleyip sildiyseniz termal macunu yenilemeniz gerekir.
Çünkü CPU fanı ile CPU arasında termal macun yoksa ısı problemi çıkar ve bilgisayar kapanır.

Bilgisayarınızın kapanmasının en büyük nedeni ısı problemi gibi görünüyor.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 26 Ağustos 2018 00:32
Gölgen misali yanındayım!Msn Thunder
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
2 Şubat 2012       Mesaj #5
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Alıntı
janparty adlı kullanıcıdan alıntı

bilgisayarım normal kapanıyor formatta attım
Teknik Özellikleri işlemci : İntel Pentium Dual CPU E2180 @2000 GHz (2CPUs)
1 GB RAM
Fanlardan Garip ses geliyor bilgisayarı açar açmaz biiiiiiip diye kapanana kadar sürekli ses geliyor
Kapanma süresi bilgisayarın fazla açık kalmamasına bağlı
Birde işlemcinin üstünde boya gibi şeyler vardı bilmiyorum onu hep temizledim kazıdım
Hata yaptım galiba

Hata yapmışşınız.

Birincisi termal macun işlemcinin üzerindeki olmazsa olmaz bir parçadır sırıgalarda bılgısayarcılardan temın edip ustune bir nohut tanesı kadar sıkıp soğutucuyu oturrtun...

Diğeri Biip sesi bu genelde RAM lerle ilgili olabilir devamlı arz eden ses. RAM slotlarını kontrol edın gevseme cıkma vb. için.

Aşağıda ses hatalarının olası çözümlemeleri ile ilgili konuyu inceleyin.
Hata Anlamı
1 Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
2 Birçok kısa bip Anakart arızası
3 1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
4 1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
5 1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6 1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
7 2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8 2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
9 3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10 4 kısa Timer hatası
11 5 kısa İşlemci hatası
12 6 kısa Klavye işlemcisi hatası
13 7 kısa İşlemci hatası
14 8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15 9 kısa BIOS ROM hatası
16 10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
17 11 kısa Tampon Bellek Hatası

Kaynak: İyi Bir Bilgisayar Operatörü Nasıl Olur?
kolay gelsin.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 26 Ağustos 2018 00:33
Elçin - avatarı
Elçin
Ziyaretçi
12 Temmuz 2013       Mesaj #6
Elçin - avatarı
Ziyaretçi
Kısaca Maddeler Halinde Nedenleri

01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.
02- İşlemci ısısını kontrol edin.
03- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.
04- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir.
İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.
05- Anakartında sorun olabilir.
06- Power supply’den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.
07- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
08- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.
09- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.
12- Power supply watt yetmiyor olabilir.
13- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin. İşlemcinin fanı düzgün yerleştirilmişmi?
14- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.
15- Çakışan programlar neden olabilir.Son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
16- Msn’de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
17- Usb çıkışlarını kontrol edin.
18- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.
19- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )
20- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.
21- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
22- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
23- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.
24- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.
25- AGP slotu bozuk olabilir.
26- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
27- Anakartı usb 2.0 desteklemeyen kasalarda webcam’le görüntülü chat yaparken reset atabilir.
28- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
29 Haziran 2016       Mesaj #7
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Beyler dun aksam boyle bir sorunla karsilastim.Sabah baya bi csgo felan oynadim hicbisi olmadi pcyi kapadim felan aksam yine 9 da actim oynarken 1-2 saat sonra bf3 de ekrana tank sahnesinde beyaz renk geldi monitor dondu pc kilitlendi hic bisi yapamadim.Sonra resetleyip acinca bu sefer turuncu bi renk cikti ekrana oyle dondu.Bi kac kere daha turuncu beyaz daha verdi resetleyince.Sonra kendi kendine pc kapanmaya basladi.3-4 defa acildi kapandi sonra acilirken mavi ekran windows kurtarmami ne cikti oradan pcyi sifirladim.Acildiginda bisi yoktu 10 dakka bisi olmadi ekran karti yazilimini yuklerken tekrar. Siyah ekran oldu dondu sonra kendi kendinr kapandi acildiginda yine pcyi sifirlayin felan cikti.Ekran kartini daha yeni almistim umarim ondan degildir.Sizce sorun ne psudan ses felan cok az geliyor neden kendi kendine kapaniyor.

Bu soruna birden fazla parça neden olabilir. Sırasıyla;
- Bilgisayarınızın içini güzelce temizleyin ve işlemcinin termal macununu yenileyin. Yani ısınma problemi olmadığından emin olalım. Bu işlemi daha önce yapmadıysanız profesyonel birinden yardım alın.
- Ekran kartını kontrol edin. Ekran kartı üzerinde fan varsa, kirlenmeye bağlı olarak hiç çalışmıor olabilir ya da yavaş çalışıyor olabilir. Bu durumda da profesyonel yardım alın.
- Ram'leri kontrol edin. Birden fazla ram varsa, sırasıyla birini çıkarın diğeri kalsın eğer sorun devam ediyorsa takılı olanı çıkarın ve önceki çıkarmış olduğunuz ram'i takın. Sorun hala devam ediyorsa ram ile ilgili bir problem yok demektir. Cihazınızda tel bir ram varsa eğer ram slotunu değiştirerek deneyin.
- HDD (Harddisk) problem olabilir. Yukardaki anlattıklarımı yaptığınız halde sorun devam ediyorsa büyük ihtimalle HDD arızası vardır. Yeni / Farklı bir HDD ile sorunuz çözülmüş olacaktır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ