Arama

Açık öğretim lisesinden bir dönemde kaç kredi alabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Eylül 2018 Gösterim: 32.874 Cevap: 7
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ticaret lisesi mezunuyum 2. lise olarak imam hatip lisesi okuyorum 1. dönemde yüzyüze eğitimden 11 kredi aldım diğer derslerden de 12 kredi aldım. 2. dönemde kaç ders ve kaç kredi alabilirim erken okul bitirme şansım var mı?
EN İYİ CEVABI OneNight verdi
Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 30 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 30 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, YGS başvuru tarihinde en az 6. dönemdeyse ve en az 102 kredisi varsa, YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler.
Son düzenleyen perlina; 23 Aralık 2016 14:57
onur53 - avatarı
onur53
Ziyaretçi
27 Haziran 2012       Mesaj #2
onur53 - avatarı
Ziyaretçi
Açıköğretim Lisesi Genel Lise Programı için mezuniyet kredisi "144"tür. Öğrenciler, bir dönemde en fazla 40 kredilik ortak ve seçmeli dersleri seçerek mezuniyet kredisini tamamlarlar.
Sponsorlu Bağlantılar
OneNight
Yasaklı
29 Ocak 2016       Mesaj #3
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. 8 dönemde bitiremezseniz, bitirinceye kadar devam edersiniz. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirme imkanınız vardır.

Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden en fazla toplam 30 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 30 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, YGS başvuru tarihinde en az 6. dönemdeyse ve en az 102 kredisi varsa, YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2016       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar benim sorum şu 17 yaşımu dondurdum 10. sınıfta iki kere kaldığım için açıktan devam edicem toplam 192 kredi olması gerekiyormuş benim tamamlamam gereken 92 kredi kaldığı söylendi kredi artıkça bi sene içerisinde dönem atlayabiliyor muyuz ben bunu merak ediyorum çok acil cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürker şimdiden
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2016       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar duz lise okuyorum açıktan 35 kredim var yıllardır aynı bir yılda azim edip okulu bitiricem yalnız 192 krediye ulaşmam lazım mezun olmak için sizce 1 yılda bu kredi toplanır mı acaba ve hangi kaynaklardan ders calışıyorsunuz _
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2018       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba .ben aöl okuyorum ama sadece 12. sınıfı.m ve kredilerim tamam hatta fazla bile fakat zorunlu derslerim olduğu için mezun olamadım 16 zorunlu dersim var . bu sene üniye gitmek istiyorum bu 16 zorunlu dersi 1 sınvda verebilir miyim?
teşekürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2018       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba ben 5 sene önceye kadar aöl de kayıt yapmıştım ama sadece 1 sınava girdim ve bırakmak zorunda kaldım bu sene ise kardeşimle beraber tekrar kayıt yaptım. benim kaydın yenilendi ve derslerim kardeşimin derslerinden daha çok ve sayfamda okuduğu dönem 2 diyor ve bana 1 ders kitaplarını verdiler ve seçmeli dersi de seçemiyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2018       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba bende 10. sinifta 2 kere tekrara kaldim simdi aciktan devam edecegim ama konu hakkinda hicbir bilgi edinemedim bir turlu sistemi de fazla anlayamadim sen ogrendiysen banada yardimci olabilirmisin