Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

Gösterim: 29087 | Cevap: 4
  • bilisimin onemi
  • bilişim teknolojinin önemi
Misafir
Cevaplanmamış   |    11 Nisan 2012 15:00   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
11 Nisan 2012 15:27   |   Mesaj #2   |   
SaKLI - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Trakya

5.699
865 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-06-2007

Cvp: Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

Bilisim teknolojilerinin hayatımızın her alanını kapsama alanı içine aldıgı ve özgürlestirmekle birlikte zaman zaman da özgürlügünüzü kısıtladıgı herkesin malumu.

Çamasır, bulasık makinasından tutun da cep telefonları, asansörler vb. aklınıza gelecek her türlü elektronik esyanın Bilisim Sektörü ile de bir akrabalıgı bulunmakta.

Dünyada Bilisim pazarı durgun ekonomilere ragmen gelisimini sürdürüyor. Asagıda dünyada ve Türkiye’de Bilisim Sektörünün mevcut durumu ve gelisimi incelenecektir.

Ancak; degerlendirmelerimize geçmeden önce; ana sınıfındaki çocuklardan tutun da huzurevindeki yaslılara, çalısma hayatında olan veya olmayan herkesin her gün bir sekilde karsılastıgı, internetten ve internet güvenliginden söz etmek istiyoruz.
Gerçekten de evlerimize kadar giren internet, aynı zamanda güvenlik kavramını da gündeme getiriyor ve internet güvenligi artık özel ve kamu kurum ve kuruluslarında oldugu kadar tüm diger kullanıcılar için de son derece önemli bir konuma ulasıyor.
Internet alt yapısının dünyada oldugu gibi; ülkemizde hızla gelisiyor olması, kullanıcıların birçok islemini Internet üzerinden yapması ile sonuçlanıyor.

Ülkemiz, seksenli yıllar boyunca inşaat sektörüne dayalı bir kalkınma modelim benimsedi. Telekomünikasyon alanında yapılan hatırı sayılır altyapı yatırımlarına karşın, bilişimin bir kalkınma modeli olarak ele alınması ilk defa 1980'lerin son döneminde gündeme gelebildi.

Bugün, çoğunluğu gençlerden oluşan, nüfusunun yüzde 10'u bilgisayar kullanan, iş süreçlerini elektronik ortama geçiren bir Türkiye var. Küçük ve orta boy işletmeler, verimliliklerim bu sayede artırıyor. Yaygın kullanımı olmadığı zamanlarda teknolojik yönü öne çıkan bilgisayar, artık kurumlar ve insanlar arası iletişimin vazgeçilmez araçlarından biri oldu.Dünya,geride bıraktığımız yüzyılın özellikle ikinci yansında, teknolojik gelişmelerin geometrik olarak hızlanmasına ve insanların günlük yaşamın çok daha fazla alanında teknolojinin nimetlerinden yararlanmasına sahne oldu. Bilişim alanında yaşanan gelişmelerin diğer teknolojilerde yaşanan gelişmelerin hızlanmasına katkı sağlayan yönü de var. Bir anlamda bu teknolojilerin evrim sürecini doğrudan etkileyen gelişmelerde bilişim teknolojilerinin çok büyük payı söz konusu. Kişisel bilgisayarların iş dünyasından başlayarak evlere, çantalara ve hatta avuç içine girmesine uzanan dönemde kurumların ve kişilerin çalışma yöntemlerinde, alışkanlıklarında, beklentilerinde ve verimliliklerinde, ciddi değişiklikler yaşandı.


Teknoloji de cep telefonunun, hayatımızda ki yerine baktığımız da insanın, bilimi kullanarak, doğa ya üstünlük kurmak için tasarladığı rasyonel bir disiplindir. Teknoloji somut ve deneysel anlamda temel olarak teknik yönden yeterli küçük bir grubun örgütlü hiyerarşi yardımıyla bütünün geri kalanını (insanlar, olaylar, çevre, makinalar) gibi üzerinde denetimi sağlamasıdır. Cep telefonu da bu bütünün bir parçası olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Cep telefonlarının yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası, oluşunun zamanını tam olarak bilmekteyiz. Yalnız bir gerçeği var ki oda hayatımızın vazgeçilmezleri olmuşlar.

Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımızı devam etme süresince nasıl ki yemek, içmek olmadan yaşam devam etmiyorsa cep telefonlarına da o şekil endekslenmişiz. o­nunla yatıp o­nunla kalkar olmuşuz. Çogumuz artık saat kullanmaz olmuşuz, hesap makinesi, olarak kullanmışız, elektiriği olmayan bir binadan inerken ya da çıkarken bize el feneri görevi gören yol gösteren olmuştur, sıkıldığımızda oyunlar oynadığımız makine olmuştur.

Teknolojisi öyle ilerliyor ki bir aldığımızı sonra beğenmez oluyoruz… en enteresan bölümü ya da beni düşündüren kısmı bayramlar da ya da özel günler de birincil derece yakınlaşmalar sıcak yüz yüze görüşmeler olması gerekirken toplu mesajlar, sanal ortam da çetleşmeler aşk tazelemeler, sık sık görüşmeler , kısaca duygu ve düşüncelerimizi aktarmak, buluşmak ayrılmak , kimi zaman iyi sonuçlar, kimi zaman kötü sonuçlar da hep yanımızda yakın olan tuşlarla gerçekleşiyor bu işlemler hepimizin yaptığı, imdadımıza koşan cep telefonları…


Sabit telefonların kullanılmadığı, ya da aza indirgenmesi, gezdiğimiz gördüğümüz ortamları, fotoğraf karesine almamızla fotoğraf makinelerinin fazla kullanılmaması, kameranın yalnız işi olanlar tarafından ele alınması, radyo tv internet , hatta otomobillerimizde ki kontak anahtarı yerine cep telefonu kullanılacak duruma gelmişiz,hayatımızın büyük bir bölümünü kaplar olmuş bu cep telefonları…


Keşfinden ve her insanın eline bir tane geçmesinden itibaren başkalarını daha çok merak etmemize yol açan alettir. Aradığımızda kişiye ulaşamadığımız da, telefonu niye kapalı acaba nerde? Ne oldu niye kapalı düşüncelerine gireriz. Telefonla aradığımızda açmadığı taktirde yaptığımız tavırlar, oluyor… telefon , insan ilişkilerine kadar özel ve sosyal hayatımızı ele geçirmeye tanık oluyoruz.
ayşeğül
19 Aralık 2013 16:42   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

yok

madde madde olacak örneğin ulaşım sağlanır
barbie
30 Eylül 2014 17:01   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

biliş,im tekneolojileri nedir

Bilişim teknolojisi; Hertürlü bilgi ve verinin toplanmasında, tüm bu verilerin işlenmesinde ve bu bilgi ve verilerin depolanmasında, ağ sistemleri aracığılıyla bir yerden bir yere iletilip son kullanıcıların hizmetine ve kullanımına sunulmasında kullanılan iletişim teknikleri ve bilgisayarlar dahil tüm bu teknolojileri kapsayan bir bütünün adlandırılmasıdırbilişim teknolojileri
Bilişim teknolojileri ülkelerin birinci ve üçücncü sınıf olmalarını belirleyebilecek kadar önemi bulunmaktadır. bilişim teknolojileri devrimsel nitelikli değişimlere neden olmaktadırlar. Bilişim teknolojileri yardımıyla bilgiler milyonlarca insana hızlı bir şekilde ulaştırılabilmektedir.
Bilişim teknolojileri ana kategorileri nelerdir?
1- Yazılım
2- Hizmetler
3- Donanım
4- Ekipmanlar
Yakınsama nedir?
Yakınsama, kişisel bilgisayarın, iletişimin ve televizyonun erişilebilir bir kullanıcı tecrübesinde birleştirilmesidir.
Bilişim teknolojileri kurumlara yararları nelerdir?
1- Firmaların iç verimlilik oranlarını yükseltir.
2- Üretim maliyetlerinin düşürülmesini sağlar.
3- Firmaların bilgiye hızlı ulaşmalarını sağlar.
4- Firmaların küresel ölçekli rekabetlere girişebilmelerine olanak sağlar.
5- Üretimde verimliliğin daha da artmasını sağlamıştır
6- Sıfır hatayla üretimin gerçekleşmesini sağlamıştır.
Başlıca bilişim teknolojileri nelerdir?
Bilişim teknolojilerini sadece bilgisayarlar olarak göstermek oldukça yanlıştır. Bilişim teknolojileri aşağıdaki teknolojileride içerisine almaktadır:
1- Firma ve bürolarda kullanılan bilgi işlem ve hesap makineleri.
2- izole edilmiş metal ve kablo mamulleri.
3- Elektronik supap ve tüp mamuller ile diğer elektronik parçalar.
4- Televizyon ve radyo vericileri ile ilgili ürünler, telefon ve telgraf hat cihazları.
5- Televizyon ve radyo alıcıları mamulleri, ses ve video kayıt cihazları, teksir cihazları ve yardımcı ürünler.
6- Endüstriyel süreç araçları dışında, ölçme, kontrol, test, rota saptama vb. amaçlarla kullanılan araç ve cihazların mamulleri.
7- Endüstriyel süreç kontrol araçlarıyla ilgili mamuller, bilişim teknolojileriyle ilgili hizmetler.
8- makine ve ekipmanların toptan satışı ve tedariki.
9- bilgisayar dahil, işyeri makine ve bilgi işlem ekipmanlarının kiralanması.
10- Telekomünikasyon.
11- Bilgisayar ve ilgili hizmetle


Kaynak: Bilişim teknolojileri Nedir? Bilişim teknolojileri Anlamı ve Hakkında Bilgi
sanane
12 Kasım 2014 20:36   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?

20 madde lazım yardım etsenız?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? benzer konular

Etiketler:
  • bilisimin onemi
  • bilişim teknolojinin önemi
Kimyanın hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
proje ödevim var konu KİMYANIN HAYATIMIZDAKİ YERİ bu başlık altında uzun ve detaylı bilgilere ihtiyacım var bana yardımcı olurmusunuz..?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 38
Son Mesaj: 8 Ekim 2013 21:53
Bilişim teknolojilerinin günlük hayatımızdaki kullanım alanları nelerdir?
Bilişim teknolojilerin günlük hayatımızdaki kullanım alanları nelerdir ve kullanılmasının önemi nedir ? LÜTFEN KISA VE ANLAMLI CÜMLELER OLSUN !!!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 26 Eylül 2013 18:02
Teknolojinin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
teknolojının hayatımızdakı onemı nedır???
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 25 Nisan 2013 21:01
Kesirlerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
kesirlerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir çok acilllll!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 20
Son Mesaj: 28 Aralık 2012 15:23
Arkadaşlarımızın hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
kütfen yarım edinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn.....................
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 26 Eylül 2011 20:46
 
Sayfa 0.243 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu