Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Zeytinyağlı Yiyemem Aman türküsü hangi yöreye aittir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 1 Mayıs 2012 (12:56) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
8776 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 26 Ağustos 2012 (01:10) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.46  |  Oy Veren: 13      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 1 Mayıs 2012, 12:56

Zeytinyağlı Yiyemem Aman türküsü hangi yöreye aittir?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar zeytin yağlı yiyemem aman bir türkü mü? türkü ise yöresi neresi? lütfenn aci yardım....
Benzer Konular: Etiketler:
  • zeytinyagli turkusunun yoresi
  • zeytinyagli yiyemem aman hangi yore
  • zeytinyagli yiyemem aman yoresi
  • zeytinyagli yiyemem hangi yore
  • zeytinyagli yiyemem yoresi
Rapor Et
Reklam
Eski 2 Mayıs 2012, 15:54

Zeytin yağlı yiyemem aman türküsü hangi yöreye aittir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
zeytin yağlı türküsü hangi yöreye aittir
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2012, 16:05

Cvp: Zeytinyağlı Yiyemem Aman türküsü hangi yöreye aittir?

#3 (link)
Özel Üye-VIP
bekirr - avatarı
zeytinyağlı yiyemem
zeytinyağlı yiyemem diğer adıyla gelin nazlanması olarakta bilinen bu halk türküsü ismindende anlaşılacağı üzere bir gelinin nazlanmasını anlatır.
hangi köy yada beldede geçtiği ve şahıslar bilinememekle birlikte bursa yöresine ait olduğu bilinen türkü zengin iyi yerlerde yetişmiş okumuş bir genç kızın dağ yöresinde bir köye gelin olarak verilmesiyle başlar. gelin kız yaşamaya başladığı yeni çevreye ve insanlara uyum sağlayamaz onlar gibi basmadan elbiseler giyemeyeceğini damak tadının onların yemeklerine uymadığını böyle bir yere gelin gittiği için yaptığı çeyizlerin boşa olduğunu söyler ve duman içi dağlarda yalnız kaldım diyerek eski yaşantısına duyduğu hasreti dile getirir.
evlendiği insanın kendisine uygun olmadığını söyleyerek ona efendim diyemeyeceğini hakir görerek dengi biri olmadığını söyler kendine uygun bir eş isteyerek verin bana yarimi (bana uygun olan insanı) annemden izin aldım diyerek söylenir türkünün diğer bir kısmında ise yaşadığı yerin özelliklerini anlatarak kara üzüm bağlarının olduğunu ve insanların yeşil yazmalar taktığını söyler fakat her nakarattada kaldım duman içi dağlarda sevgili yarim nerelerde diyerek üzüntüsünüde dile getirir..

zeytin yağlı yiyemem aman,
basma da fistan giyemem aman.
senin gibi cahile,
ben efendim diyemem aman.
kaldım duman içi dağlarda,
sevgili yarim nerelerde.
kara üzüm asması,
yeşil olur yazması.
ben yarimden ayrılmam,
kara yazı yazması.
kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.

asmadan üzüm aldım,
sapını uzun aldım.
verin benim yarimi,
annemden izin aldım.
kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2012, 17:28

#4 (link)
taki4547
Ziyaretçi
taki4547 - avatarı
zeytinyağlı yiyemem
zeytinyağlı yiyemem diğer adıyla gelin nazlanması olarakta bilinen bu halk türküsü ismindende anlaşılacağı üzere bir gelinin nazlanmasını anlatır.
hangi köy yada beldede geçtiği ve şahıslar bilinememekle birlikte bursa yöresine ait olduğu bilinen türkü zengin iyi yerlerde yetişmiş okumuş bir genç kızın dağ yöresinde bir köye gelin olarak verilmesiyle başlar. gelin kız yaşamaya başladığı yeni çevreye ve insanlara uyum sağlayamaz onlar gibi basmadan elbiseler giyemeyeceğini damak tadının onların yemeklerine uymadığını böyle bir yere gelin gittiği için yaptığı çeyizlerin boşa olduğunu söyler ve duman içi dağlarda yalnız kaldım diyerek eski yaşantısına duyduğu hasreti dile getirir.
evlendiği insanın kendisine uygun olmadığını söyleyerek ona efendim diyemeyeceğini hakir görerek dengi biri olmadığını söyler kendine uygun bir eş isteyerek verin bana yarimi (bana uygun olan insanı) annemden izin aldım diyerek söylenir türkünün diğer bir kısmında ise yaşadığı yerin özelliklerini anlatarak kara üzüm bağlarının olduğunu ve insanların yeşil yazmalar taktığını söyler fakat her nakarattada kaldım duman içi dağlarda sevgili yarim nerelerde diyerek üzüntüsünüde dile getirir..

zeytin yağlı yiyemem aman,
basma da fistan giyemem aman.
senin gibi cahile,
ben efendim diyemem aman.
kaldım duman içi dağlarda,
sevgili yarim nerelerde.
kara üzüm asması,
yeşil olur yazması.
ben yarimden ayrılmam,
kara yazı yazması.
kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.

asmadan üzüm aldım,
sapını uzun aldım.
verin benim yarimi,
annemden izin aldım.
kaldım dumaniçi dağlarda
sevgili yarim nerelerde.

Kaynak: Zeytinyağlı Yiyemem Aman türküsü hangi yöreye aittir?
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2012, 18:44

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
zeytinyağlı yiyemem aman türküsü bursa yöresine aittir.
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2012, 19:22

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Bursa yöresi
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2012, 19:25

#7 (link)
taklım
Ziyaretçi
taklım - avatarı
ismine bakılırsa egenindir
Rapor Et
Eski 26 Ağustos 2012, 01:10

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
türkü bursadan yazari İhsan Kaplayan
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.170 saniyede (75.52% PHP - 24.48% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 12:05
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi