Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Vakıf ve dernek arasındaki farklar nelerdir?

Gösterim: 2836 | Cevap: 0
  • dernek ile vakif arasindaki farklar
  • dernek ve vakif arasindaki fark
  • vakif ile dernek arasindaki farklar
2
  • 2 Gönderen mhmmdcngz
Cevaplanmamış   |    20 Ağustos 2012 18:18   |   Mesaj #1   |   
mhmmdcngz - avatarı
VIP **_ŔoąđŚŢąŔ_**
İstanbul
274
268 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2011

Vakıf ve dernek arasındaki farklar nelerdir?Dernekler kuruluş bildirimi ve eklerini mülki idari amirliğine vermek suretiyle tüzel kişilik kazanırlar.Derneklerin farkı kazanç paylaşımı ve kar amacı gütmemesidir. Vakıfların kuruluş aşaması ise noterde düzenlenen senetle ve ya ölüme bağlı tasarrufla açıklanır ancak vakfın kurulması için yekili asli hukuk mahkemesine başvurarak tescilinin sağlanması gerekmektedir Bir kişinin dernek kurabilmesi için kendini aynı hizmete adamış gerçek ya da tüzel 7 kişiyi bulması gerekmektedir. Vakıfta ise böyle bir şart aranmayıp bir kişinin vakfı kurması yeterlidir.
Vakfı oluşturan en önemli unsurlardan birincisi bir mal varlığının olması ve mal varlığının kullanılacağı amaçtır.Vakıfların genelde yardım toplamaları gerekmektedir çünkü genelde bazı vakıflar eğitim ve öğretim üzerine kurulmuştur bunların yardım toplaması için dernekler birimlerinden izin almaları gerekmektedir İzin almadan hiç bir vakıf yardım toplayamaz Vakıflar kamu yararına ve ya yardıma muhtaç insanlar adına yardım toplayabilirler.Türk medeni kanunu Vakıf ve derneği şu şekilde açıklar
Madde 101 Vakıflar, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal topluluklarıdır.
Madde 56: Dernekler, en az yedi gerçek kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.
türk medeni kanunu md. 101:
Vakıflar, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal topluluklarıdır.
Bir malvarlığının bütünü veya gerçekleşmiş ya da gerçekleşeceği anlaşılan her türlü geliri veya ekonomik değeri olan haklar vakfedilebilir.
Vakıflarda üyelik olmaz.
Cumhuriyetin Anayasa ile belirlenen niteliklerine ve Anayasanın temel ilkelerine, hukuka, ahlâka, millî birliğe ve millî menfaatlere aykırı veya belli bir ırk ya da cemaat mensuplarını desteklemek amacıyla vakıf kurulamaz.
türk medeni kanunu md. 56:
dernekler, en az yedi gerçek kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.

hukuka veya ahlâka aykırı amaçlarla dernek kurulamaz.
Özet
  • Dernekler bağış ve fonlar yoluyla işlerlik kazanırlar.
  • Vakıf ise derneklerle hemen hemen aynı işi yapan yapılara işlerin devamı için sürekli gelir sağlayacak mülk yada paranın bağışlanmasıdır.
darts ve olenka bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Vakıf ve dernek arasındaki farklar nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • dernek ile vakif arasindaki farklar
  • dernek ve vakif arasindaki fark
  • vakif ile dernek arasindaki farklar
Mezhepler arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Mayıs 2015 17:52
Cevap: 4
Son Mesaj: 7 Ekim 2014 16:52
Çember ve dairenin arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: aşkın Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 19 Ekim 2012 17:48
Bent ve kıta arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ekim 2011 09:33
Göller ve denizler arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Ekim 2011 17:00
Sayfa 0.170 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu