PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Vakıf ve dernek arasındaki farklar nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
mhmmdcngz18:18, 20 Ağustos 2012 


Dernekler kuruluş bildirimi ve eklerini mülki idari amirliğine vermek suretiyle tüzel kişilik kazanırlar.Derneklerin farkı kazanç paylaşımı ve kar amacı gütmemesidir. Vakıfların kuruluş aşaması ise noterde düzenlenen senetle ve ya ölüme bağlı tasarrufla açıklanır ancak vakfın kurulması için yekili asli hukuk mahkemesine başvurarak tescilinin sağlanması gerekmektedir Bir kişinin dernek kurabilmesi için kendini aynı hizmete adamış gerçek ya da tüzel 7 kişiyi bulması gerekmektedir. Vakıfta ise böyle bir şart aranmayıp bir kişinin vakfı kurması yeterlidir.
Vakfı oluşturan en önemli unsurlardan birincisi bir mal varlığının olması ve mal varlığının kullanılacağı amaçtır.Vakıfların genelde yardım toplamaları gerekmektedir çünkü genelde bazı vakıflar eğitim ve öğretim üzerine kurulmuştur bunların yardım toplaması için dernekler birimlerinden izin almaları gerekmektedir İzin almadan hiç bir vakıf yardım toplayamaz Vakıflar kamu yararına ve ya yardıma muhtaç insanlar adına yardım toplayabilirler.Türk medeni kanunu Vakıf ve derneği şu şekilde açıklar
Madde 101 Vakıflar, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal topluluklarıdır.
Madde 56: Dernekler, en az yedi gerçek kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.
türk medeni kanunu md. 101:
Vakıflar, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal topluluklarıdır.
Bir malvarlığının bütünü veya gerçekleşmiş ya da gerçekleşeceği anlaşılan her türlü geliri veya ekonomik değeri olan haklar vakfedilebilir.
Vakıflarda üyelik olmaz.
Cumhuriyetin Anayasa ile belirlenen niteliklerine ve Anayasanın temel ilkelerine, hukuka, ahlâka, millî birliğe ve millî menfaatlere aykırı veya belli bir ırk ya da cemaat mensuplarını desteklemek amacıyla vakıf kurulamaz.
türk medeni kanunu md. 56:
dernekler, en az yedi gerçek kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.

hukuka veya ahlâka aykırı amaçlarla dernek kurulamaz.
Özet
  • Dernekler bağış ve fonlar yoluyla işlerlik kazanırlar.
  • Vakıf ise derneklerle hemen hemen aynı işi yapan yapılara işlerin devamı için sürekli gelir sağlayacak mülk yada paranın bağışlanmasıdır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dernek ile vakif arasindaki farklar
  • dernek ve vakif arasindaki fark
  • vakif ile dernek arasindaki farklar
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Sigara ve alkolün zararlarıyla mücadele eden vakıf, dernek ve örgütler nelerdir?
Çember ve dairenin arasındaki farklar nelerdir?
Mezhepler arasındaki farklar nelerdir?
Bent ve kıta arasındaki farklar nelerdir?
Saf su ve arı su arasındaki farklar nelerdir?