Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

Gösterim: 13.362 | Cevap: 7
elıf savas
Cevaplanmamış   |    3 Ekim 2012 19:09   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

benim sorduğum sorunun cevabı nedir
3 Ekim 2012 19:17   |   Mesaj #2   |   
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
İstanbul

36.535
2.760 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932'de Atatürk'ün talimatıyla kurulmuştur. Cemiyetin kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Sâmih Rif'at, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri'dir. Kurumun ilk başkanı Sâmih Rif'at'tır. Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak tespit edilmiştir. Atatürk'ün sağlığında, 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem Kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil politikası belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmiştir. Sonraki kurultaylarda bu kollardan bazıları ayrılmış, bazıları tekrar birleştirilmiş; fakat ana çatı değiştirilmemiştir. 1934'te yapılan kurultayda Cemiyetin adı, Türk Dili Araştırma Kurumu; 1936'daki kurultayda ise Türk Dil Kurumu olmuştur. Türk Dil Kurumu başlangıçtan beri çalışmalarını iki ana eksen üzerinde yürütmüştür:

Kaynak: Türk Dil Kurumu nedir?

Ayrıcana Bakınız:
Türk Dil Kurumu ve Türk Hava Kurumu'nun açılış amacı nedir bilgi verir misiniz?
Atatürk'ün Türk dili ve Türk Dil Kurumu hakkında düşünceleri nedir?
Ödevcan
3 Ekim 2012 22:22   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

Türk Dil Kurumu başlangıçtan beri çalışmalarını iki ana eksen üzerinde yürütmüştür:
1. Türk dili üzerinde araştırmalar yapmak, yaptırmak;
2. Türk dilinin güncel sorunlarıyla ilgilenerek çözüm yolları bulmak.
Atatürk’ün kendisi de Türk dili üzerindeki yerli ve yabancı araştırmaları bizzat inceleyerek, dönemindeki bilginleri Türk dili üzerinde araştırmalar yapmaya yönlendirmiştir. Nitekim Türk dilinin en eski anıtları olan Göktürk (Runik) yazılı metinlerin ilk iki cildi onun sağlığında yayımlanmış; 1940′larda yayın hayatına çıkabilen Divanü Lügati’t-Türk, Kutadgu Bilig gibi eserler üzerinde de yine onun sağlığında çalışılmaya başlanmıştır. Daha sonra birçok cilt hâlinde ortaya çıkacak olan Tarama ve Derleme Sözlüğü’yle ilgili çalışmalar da Atatürk’ün sağlığında başlamıştır. Tarama Sözlüğü, 13. yüzyılda başlayan Batı Türkçesi’nin eski eserlerinin taranmasıyla; Derleme Sözlüğü, Anadolu ağızlarında kullanılan kelimelerin derlenmesiyle oluşturulmuş büyük sözlüklerdir. Çağdaş Türkçe’nin grameri, sözlüğü, imlâsı ve terimleriyle ilgili çalışmalar da Atatürk tarafından ilgiyle izlenmiştir.
Türk Dil Kurumu’nun kuruluşuyla birlikte çağdaş Türkçe’de çok hızlı bir arılaştırma akımı da başlamıştır. Bizzat Atatürk’ün öncülük ettiği, Türk dilinin yabancı kökenli sözlerden temizlenmesi akımı 1935 güzüne kadar sürmüş; halkın diline girip yerleşmiş kelimelerin dilden atılması işleminden bu tarihte vazgeçilmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra öz Türkçe akımı Türk aydınları arasında sürekli tartışılan bir konu olmuş ve özellikle 1960′tan sonra Türk Dil Kurumu bu akımın öncülüğünü yapmaya devam etmiştir. 1980′den sonra tartışmalar durulmuş, bilimsel çalışmalar hız kazanmıştır.
Atatürk, ölümünden kısa bir süre önce yazdığı vasiyetname ile mal varlığını Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na bırakmıştır. Bu iki kurumun bütçesi bugün de Atatürk’ün mirasından karşılanmaktadır. Bu miras bugün Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası sermayesinin %28,9′unu oluşturmaktadır.
Türk Dil Kurumu’nun yapısıyla ilgili ilk önemli değişiklik 1951 yılındaki olağanüstü kurultayda yapılmıştır. Atatürk’ün sağlığında Millî Eğitim Bakanı’nın Kurum başkanı olmasını sağlayan tüzük maddesi 1951′de değiştirilmiş; böylece kurumun devletle bağlantısı koparılmıştır. İkinci önemli yapı değişikliği 1982-1983 yıllarında gerçekleştirilmiştir. 1982′te kabul edilen ve şu anda da yürürlükte olan anayasa ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, bir anayasa kuruluşu olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu çatısı altına alınmış; böylece devletle olan bağlar yeniden ve daha güçlü olarak kurulmuştur.
3 Ekim 2012 22:55   |   Mesaj #4   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
773
1.423 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

bir zamanlar;
tdk'da "çözünürlük" aranıyordu, türkçe de böyle kelime yok diye cevap veriyordu. oysa, web site sayfası en altında; "bu site xxx çözünürlükte açılır" yazıyordu.


ayrıca, şimdi de site sayfalarının en altında;
sayfa yapısı rengi ile aynı iki tane site reklam ediyor.
Bu sayfa FORSNET tarafından hazırlanmıştır. Yapımcı Biyografisi-- diye


devletten tonlarca para alan kuruma bakın. bir site hazırlayan elemanı yok, ayrıca, kim kimdir adlı siteden de kişilere ait bilgileri almış.
Misafir
23 Ekim 2013 15:44   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

kim tarafından kuruldu peki?
23 Ekim 2013 20:56   |   Mesaj #6   |   
Electrify - avatarı
MsXLabs Üyesi
Ankara
768
392 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 06-12-2012

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

ürk Dil Kurumu’nun kuruluşuyla birlikte çağdaş Türkçe’de çok hızlı bir arılaştırma akımı da başlamıştır. Bizzat Atatürk’ün öncülük ettiği, Türk dilinin yabancı kökenli sözlerden temizlenmesi akımı 1935 güzüne kadar sürmüş; halkın diline girip yerleşmiş kelimelerin dilden atılması işleminden bu tarihte vazgeçilmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra öz Türkçe akımı Türk aydınları arasında sürekli tartışılan bir konu olmuş ve özellikle 1960′tan sonra Türk Dil Kurumu bu akımın öncülüğünü yapmaya devam etmiştir. 1980′den sonra tartışmalar durulmuş, bilimsel çalışmalar hız kazanmıştır.Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak tespit edilmiştir. Atatürk'ün sağlığında, 1932, 1934 ve 1936 yıllarında yapılan üç kurultayda hem Kurumun yönetim organları seçilmiş, hem dil politikası belirlenmiş, hem de bilimsel bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan Birinci Türk Dili Kurultayı sonunda Kurumun "Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın" adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmiştir.

Kaynak: Trk Dil Kurumunun Kurulmas (12 Temmuz 1932)
ciks beybi 35
17 Aralık 2013 18:26   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir?

ewet kim tarafından kuruldu
Misafir
12 Şubat 2014 22:55   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

sorunun cevabını vermek

Tabiki de Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 15 Nisan 1931 tarihinde kuruldu.Yani bunu bile bilemeyecek kadar cahil misiniz?Sizin ATATÜRK sevginizden şüphe ediyorum.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türk Dil Kurumu'nun önemi nedir? benzer konular

Türk Dil Kurumu'nun 2006 yılında yaptığı çalışmalar nelerdir?
Türk Dil Kurumunun 2006 yılında yaptığı çalışmaları söyleyebilirmisiniz? Acil!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Kasım 2012 19:32
Türk Dil Kurumu'nun 2006 tarihli sözlüğünü bulabilir misiniz?
tüer dil kurumunun 2006 tarihinin sözlügü
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Kasım 2012 20:46
Türk Dil Kurumu ve Türk Hava Kurumu'nun açılış amacı nedir bilgi verir misiniz?
arkadaşlar tdk thk thk kurumların açılma amacını söylermisiniz ben yatılıyım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Kasım 2011 14:31
Türk Dil Kurumu'nun aldığı kararlar nedir?
türk dil kurumunun aldığı kararları öğrenmek istiyoum.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Aralık 2009 23:32
Türk Tarih Kurumu'nun açılmasının milli birliğimiz için önemi nedir?
tarih biliminin önemi ,tarih kurumunun açılması, milli birliğimiz için ne derece önemlidiir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 1 Kasım 2009 21:52
 
Sayfa 0.270 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu