Arama

Anı nedir, örnek verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Aralık 2016 Gösterim: 3.348 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Anı nedir, örnek verir misiniz?
EN İYİ CEVABI OneNight verdi
Geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan belleğin sakladığı her türlü iz, hatıra:
"Üstadın bu anıyı anarken gözlerindeki mutluluk pırıltısına gıpta etmiştim."
Sponsorlu Bağlantılar

Anı
Anı, kişisel yaşantının bütünü ya da belli bölümlerini ya da gözlemleri dile getirmek amacıyla yazılmış edebi metinler ya da kayıtlardır. Otobiyografi ile karıştırılabilen anı, ondan dışsal olaylara verdiği önem ile ayrılır. Anıda kişisel yaşam izlenimlerinin yanı sıra bu izlenimlerin dış boyutları da geniş olarak yer alır. Otobiyografide yazar öncelikle kendilerini konu edinirken anı yazarları çoğunlukla çeşitli tarihsel olaylarda rol oynamış ya da bu olayların yakın gözlemcisi olmuş kişilerdir. Bu kişilerin yaşadığı şeyleri bir defter ya da bir kağıda aktarmasıdır.

Devamı > Anı Nedir?

Son düzenleyen Baturalp; 5 Aralık 2016 11:24
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
10 Mart 2016       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
ANI
MsXLabs.org & TDK, Türk Dil Kurumu
Sponsorlu Bağlantılar

1. Geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan belleğin sakladığı her türlü iz, hatıra:
- “Fakültemizin sütunlu salonu binlerce gencin yoğun duygularının, önemli anılarının mekânıdır.” -A. Kutlu.
2. ed. Yaşanmış olayların anlatıldığı yazı türü, hatıra:
- “Halit Ziya Uşaklıgil'in anılarını topladığı 'Kırk Yıl'ın son ciltleri şiire başladığım yıllarda çıkıyordu.” -N. Cumalı.
3. Hayvanlarda dişlerin üst tarafında veya damakta çıkarak ot yemelerine engel olan şişlik, et parçası.
4. Yani, hani anlamlarında: Anı sen de olmasan işim harap.
5. Yayla.
6. (Genel olarak) Yaşantı ve bilinç içeriklerinden belleğin sakladığı izler.
7. (İnsanbilimde) İnsana, zamansal-tarihsel varlığının vazgeçilmez koşulu ve varoluş boyutu olarak geçmişi kazandıran şey.
8.Bir kimsenin görüp geçirdiği olayları, durumları ve yaşantıyı saptayan yazı. Toplumun yaşantılarını, tarih olaylarını yansıtması bakımından çok önemlidir. Biçemci bir kalemden çıkınca, yazın türlerinin en çekicilerinden olur. Eskiden bu tür yapıtlara "hatıra defteri" denirdi.

alessya - avatarı
alessya
Kayıtlı Üye
10 Mart 2016       Mesaj #3
alessya - avatarı
Kayıtlı Üye
Anı, insanların başından geçen belirli olayların gözlemleyerek akılda kalan olaylara denir. Anılar geçmişte yaşanmış dışsal olaylardan oluşmaktadır. Kişinin anısı başından geçen belirli bir olayların farklılık gösterip kişide unutulmaz hatıralar bırakıp anının oluşmasını sağlamaktadır.
OneNight
Yasaklı
5 Aralık 2016       Mesaj #4
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan belleğin sakladığı her türlü iz, hatıra:
"Üstadın bu anıyı anarken gözlerindeki mutluluk pırıltısına gıpta etmiştim."

Anı
Anı, kişisel yaşantının bütünü ya da belli bölümlerini ya da gözlemleri dile getirmek amacıyla yazılmış edebi metinler ya da kayıtlardır. Otobiyografi ile karıştırılabilen anı, ondan dışsal olaylara verdiği önem ile ayrılır. Anıda kişisel yaşam izlenimlerinin yanı sıra bu izlenimlerin dış boyutları da geniş olarak yer alır. Otobiyografide yazar öncelikle kendilerini konu edinirken anı yazarları çoğunlukla çeşitli tarihsel olaylarda rol oynamış ya da bu olayların yakın gözlemcisi olmuş kişilerdir. Bu kişilerin yaşadığı şeyleri bir defter ya da bir kağıda aktarmasıdır.

Devamı > Anı Nedir?

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.