Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ampulü kim icat etti?

Gösterim: 1.894 | Cevap: 2
huseyınazmaz
Cevaplanmamış   |    24 Aralık 2012 20:25   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ampulü kim icat etti?

ampulu kim icat etti?
25 Aralık 2012 12:44   |   Mesaj #2   |   
HayaLPeresT - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
istanbul
271
164 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-08-2012

Cvp: Ampulü kim icat etti?

Ampulü kim buldu?

thomas edison 300x298Ünlü “Dahilik; %1 ilham, %99 çalışmanın esedir” sözünün sahibi ve günümüzde kullandığımız ampulün mucidi Amerikalı bilim ve ticaret adamı Thomas Edison’un kendisi dahi icadının günümüzde bu kadar çok insan tarafından kullanılacağınız tahmin edememiş olabilir. Modern dünya insanı için bir gereklilik haline dönüşen ampul, elektriğin insanlığın yararına kullanılmasını sağlayan ve çoğu bilim çevresine göre bilinen insanlık tarihinin en önemli icatlarından biridir.
Cam bir hazneden oluşan ampul, içerisinde bulunan tele elektrik akımının gelmesi sonucu kor hale geçer ve içinde bulunan Argon gazının da etkisiyle etrafa ışık verir. Ampul mekanizmasının yapısı günümüz için son derece basit gibi görünse de, 1879 yılında Thomas Edison’un yoğun çalışmaları sonucunda icat edilmiştir. Tarihsel açıdan ampulüm mucidi olarak Edison biliniyor olmasına rağmen kendisinin zamanında tanesini 2,5 dolara sattığı ampullerin üretildiği şirketinin adı, Edison&Swan Elektrik Aydınlatma’dır.
ampulu kim buldu 151x300Tarihin tozlu sayfalarında bilinmeyen bir insan olarak kalan Joseph Wilson Swan, Edison tarafından bulunan ampulün verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan oldukça önemli bir insandır. Thomas Edison elektriğin aydınlatma aracı olarak kullanılmasına yönelik ilk çalışmalarında, ampulün içerisinde akkor hale geçmesi için “kömürleştirilmiş iplikten yapılan flaman” kullanmıştı. Ancak Edison bu flamanların kısa süre içerisinde yanarak tükendiğini fark edince, ampulün iç kısmında karbonlaştırılmış kağıt flamanlar kullanmaya karar verdi. Ancak kendisinin aklına gelmeyen bir fikir, Joseph Wilson Swan’ın aklına geldi ve ampullerin uzun süre yanmasını sağladı.
Joseph Wilson Swan, yaklaşık olarak Edison ile aynı zamanlarda ampul üzerinde çalışmalar yapıyordu ve kendisi de ilk aşamada kömürleştirilmiş iplik flamanların akkor hale gelerek aydınlanma sağlaması için uğraşıyordu. Ancak Edison’un aklına gelmeyen bir fikir olan camın iç kısmındaki havanın boşaltılması, Swan’ın aklına geldi ve böylece kendisi flamanın yanarak tükenmesini sorununu çözdü. Gerçekten de Swan’ın geliştirdiği içindeki hava alınmış iplik flamanlı ampul, çok uzun süre boyunca elektrik akımına dayanarak aydınlanma sağlayabiliyordu. Bunun üzerine Thomas Edison ve Joseph Wilson Swan arasında görüşmeler başladı ve iki bilim adamı güçlerini birleştirerek Edison&Swan Elektrik Aydınlatma Şirketi’ni kurdu. Dünya çapında geniş bir ilgiyle karşılanan ampulün günümüze uzanan serüveni de böylece başlamış oldu.
Misafir
17 Şubat 2013 10:37   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Edison ampulü nasıl icat etmiştir?

edison ampulu nasıl icat etmistir
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ampulü kim icat etti? benzer konular

Ampulü icat eden bilim adamı kimdir?
ampulu icat eden bilim adamı kım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 16
Son Mesaj: 23 Aralık 2014 22:15
Televizyonu kim icat etti?
TELEVİZYONU BULAN KİŞİNİN HAYATI
Forum: Soru-Cevap Cevap: 54
Son Mesaj: 18 Aralık 2014 13:42
Saç kurutma makinesini kim icat etti?
elektirik makinesini ve saç kurtma makinesini kim icad etti
Forum: Soru-Cevap Cevap: 80
Son Mesaj: 12 Kasım 2014 19:34
Otobüsü kim icat etti?
otobüsü kim icat etti
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 2 Aralık 2013 15:38
Toricelli barometreyi ne zaman icat etti?
Barometrenin icat tarihi, barometre ne zaman icat edildi?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 10 Şubat 2009 20:06
 
Sayfa 0.193 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu