MsXLabs
2005-2016
Spor forumunda yer alan ahmetseydi tarafından açılmış Ata Sporumuz Güreş - Sayfa 4 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Güreş MsXLabs.org Uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski ...

Ata Sporumuz Güreş

Gösterim: 223.957 | Cevap: 34
6 Şubat 2010 13:05   |   Mesaj #31   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Güreş
MsXLabs.org

Uygulayıcılarının
birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Güreş genellikle savaş sanatları arasında değerlendirilir. Güreşte pek çok ulusal stiller gelişmiştir. Türkiye'de Yağlı Güreş , Karakucak Güreşi, Hindistan'da Pehlwani, Japonya'da Sumo, Moğol Güreşi Amerikada Amerikan Güreşi gibi. Bazı kanıtlar güreşin insanoğlunun en eski sporu olduğunu göstermektedir. Antik bazı tasvirlerde iki rakibin güreş tuttuğu sahneler yer almaktadır. TevrattaYakub'un bir melekle güreş tuttuğu ifade edilir ve kendisine "Tanrı ile güreş tutan" adı verilir. Güreş diğer savaş sanatlarının da birbiriyle bir araya getirildiği karşılaşmalarda önemli bir yer kazanmıştır. Çoğu dövüşçü kendilerini güreşle tanımlamaya veya sanatları arasına güreşi de katmaya başlamıştır. Güreş formları kendini koruma-karışık savaş sanatları sistemi içine alınmıştır. Bunlar arasında bazıları Shootfighting, Sambo, Pancrase. RandyCouture, Mark Coleman, TakanoriGomi gibi bazı başarılı dövüşçülerin de arka planında güreş vardır;bunları söyle özetleriz

Güreş tarihi ilk insanla başlar.ilk çağlarda düşünme yetisi dışında diğer çanlılardan farklı olmayan insan vahşi hayvanlara ve doğaya karşı kendini ailesini koyabilmesi kısaca yaşamını sürdürebilmesi güreşmesine bağlıydı kısaca güreşi tanımlarsak Güreş ayakta kalma sanatıdır.Güreş her ne kadar Biz Türklerin ata sporu olarak
tanımlasakta güreşin evrensel bir spor dalı olduğunu yer yüzünde kayıtlara geçmiş 200.ün üzerinde güreş türünün değişik yörelerde otantik olarak yapıldığı söylenir ülkemizde Resmi Filanın dışında Yağlı güreş/aba güreşi ve karakucak güreşi halen değişik yörelerimizde yapılmaktadır

Son düzenleyen _Yağmur_; 2 Temmuz 2013 08:12 (2013-07-02T08:12:18+03:00) Sebep: kırık linkler kaldırıldı
Misafir
6 Şubat 2012 16:27   |   Mesaj #32   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
·Her iki kategorinin birincisi turnuvanın mutlak galibini belirlemek için güreşmek zorundadır.
·Hafif sıkletin 1’incisi ağır sıkletin 1’incisine karşı
·Hafif sıkletin 2’incisi ağır sıkletin 2’incisine karşı maç yapar.
Yukarıda FILA’nın açıkladığı kadarıyla tanıtılan plaj güreşi “Türk İnsanı için uygun mu?” sorusunu akla getiriyor. Elbette bu konuda farklı görüşler olabilir. Serbest ve Greko-Romen’i yapan plaj güreşini de rahatlıkla yapabilir. Kısa süre içerisinde güreşçilerin sonuca gitmesini mecbur kılan basit kurallarıyla sadece plajlarda değil kumun olduğu her yerde insanlarımızın büyük ilgisini çekeceğini düşünüyorum. FILA’nın plaj güreşinde yaptığı zaman sınırlaması ve kurallardaki düzenlemeleri karakucak için geçmişte yapmış olsaydık, geleneksel güreşimiz olimpik güreş stillerinin alt yapısını oluşturabilirdi. Bu stilde sıkletlerin olmaması kilo düşmenin güreşçilerin gelişimleri ve performansları üzerinde oluşabilecek her türlü riski ortadan kaldırmaktadır. Özellikle yıldızlar kategorisindeki 15 yaş ve altı güreşçiler çok yararlı olacaktır. Plaj güreşinde, karakucak ve yağlı güreş müsabakalarında kullanılan boy kriterine ilaveten yaş sınırının da getirilmesi daha bilimsel bir yaklaşım olacaktır. FILA’nın yeni stilin sıklet düzenlemesiyle ilgili en büyük hatası da yıldızlar kategorisinde 10 yaşındaki biriyle 15 yaşındaki bir gencin mücadele edebileceğini düşünmesidir. Ergenlik öncesi çocukların kuvveti fiziksel, cinsel büyüme ve gelişmenin fazla olduğu adolesanlardan daha düşüktür. Yaşın sebep olabileceği kuvvet farklılıklarını en aza indirmek için yaş gruplarının 2’şerli düzenlenmesi daha fizyolojik olacaktır. Örneğin; 12-13 yaş, 14-15 yaş gibi.
Plaj güreşi müsabaka başladığı andan itibaren en yüksek oranda sporcuların kondüsyonel, teknik ve taktik mücadelesine ihtiyaç duymaktadır. Rakibin bir ayağının 6 metre çapındaki müsabaka alanının dışına 2 kere çıkarılması veya atışla rakibin bu alan dışına çıkmasını sağlanması durumunda galip gelinmesi Japonların SUMO güreşine olan benzerliği akla getirmektedir. Bu kurallar müsabakanın başlangıcıyla birlikte güreşçinin çok dengeli duruş pozisyonu almasının, rakibin ayakta bloke edilmesinin, patlayıcı kuvveti ve çevikliğini kullanmasının, ayakta güreşte çok becerili olmasının, çok kısa sürede doğru kararlarla atak ve kontra-atak yapabilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu güreşte, büyük oranda anaerobik (oksijensiz) enerji üretimi baskın hale gelmektedir. Kısaca dengeli, hızlı, çevik, ayakta güreş tekniklerini etkin olarak uygulayabilenlerin başarılı olacağı, heyecanlı ve zevkli bir güreş stilini seyretmeye hazır olun.
TÜRKİYE ELİNDEKİ DEĞERİN KIYMETİNİ BİLEMEDİ.
Karakucak , yağan kar üzerinde karakucak, Yağlı güreş, Kısa Şalvar güreşi, Karakucak güreşi gibi Dünyada eşi bulunmaz güreş türlerinin yapıldığı Türkiye Fila’nın Plaj güreşinde eğer format olarak Karakucak güreşini önerebilseydi Karakucak güreşimiz bu gün Dünya genelinde yapılan Aynı Japonların Sumosu gibi Dünya şampiyonluğu organize edilene bir güreş olurdu.Fila Plaj güreşinden sonra kim bilir nereye yönelir? 2005 yılı itibarı ile Yine saçmalıklarla dolu Tenisi andıran bir kural değişikliğine gidilmiş durumda.Güreşten anlamayanlar bu mübarek sporla dama taşı gibi oynayıp duruyorlar.Nasılmı?. bir ileri , bir geri.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/diger-s...#ixzz1lc0BPCMq
Misafir
20 Mart 2012 19:54   |   Mesaj #33   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ata Sporu olarak kabul ettiğimiz güreşi 1896'da Atina'da modern olimpiyatlar yapılmaya başlandığında organizatörler olimpiyat tarihinin önemli bir parçası olarak görmüşlerdir
Organizatörleri1896'daki olimpiyatlarda antik çağda uygulanan kurallara sadık kalmışlardır. Yağlı vücutlar ve kumda yapılan güreş gibi.
POPÜLER SPOR
Aradan geçen sekiz yıldan sonra olimpiyat organizatörleri güreşe ikinci bir kategori daha ekledi; serbest stil güreş. Bununla beraber güreş Amerika ve İngiltere'de çok popüler hale gelmeye başladı.

Böylece serbest stil güreş de Greko-Romen güreş gibi olimpiyatlardaki yerini aldı. Greko-Romen güreşte ( Rusya'nın büyük üstünlüğü vardır ) sporcular sadece ellerini ve vücutlarının üst taraflarını kullanabilirler.

Serbest stilde ise ( 1996 Olimpiyatları'nda bu dalda 17 ülke yarışmıştır ) sporcular ayaklarını da kullanabilirler.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/diger-s...#ixzz1pgGT7Iia
22 Temmuz 2012 01:20   |   Mesaj #34   |   
Valeria - avatarı
VIP VIP Üye
Amisos

5.807
6.878 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010
Güreş
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi


Belli kurallara uyarak, birbirinin sırtını yere değdirmeye çalışan iki kişinin bir minder ya da alan üzerinde yaptıkları spor. Tarihte bu sporun ilk olarak Türkler, Yunanlılar, Romalılar tarafından yapıldığı bilinmektedir. İ.Ö. 648'de düzenlenen olimpiyat oyunlarında güreşe de yer verilmiştir.

Başlıca güreş türleri şunlardır:

1) Serbest;
2) Grekoromen;
3) Yağlı;
4) Karakucak.
Serbest güreşte güreşçiler birbirlerini diledikleri yerden tutabilirler. Grekoromendeyse yalnızca belden yukarısıyla güreşilir. Her iki güreş de 9 m. çapındaki yuvarlak bir minder üzerinde yapılır. Güreş kuralları birçok değişikliğe uğramıştır. Önceleri 15 dakika olan güreş süresi, daha sonra üçer dakikalık üç devreye (9 dakika), en son olarak da üçer dakikalık iki devreye (6 dakika) indirildi.
Her iki güreş stilinde de; 48, 52, 57, 62, 68, 74, 82, 90, 100 kilo ve ağır olmak üzere toplam 10 sıklet vardır. Güreş, orta ve yan hakemler tarafından yönetilir. Yağlı güreş ve karakucak, açık havada, genellikle çayırlık yerlerde yapılır. Her iki türde de kilo sözkonusu değildir. Güreşçiler, deneyimlerine ve kazandıkları güreşlere göre kategorilere ayrılırlar. Kategoriler şunlardır: Deste, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş. Daha önceleri yağlı güreşte süre sınırlaması yoktu, hava kararıncaya dek sürer, Yenişemeyen güreşçiler ertesi gün yeniden güreş tutarlardı. Daha sonra süre sınırlaması kondu ve puanlama getirildi. Türkiye'de yağlı güreşlerin en ünlüsü her yıl Edirne'de düzenlenen "Kırkpınar Güreşleri"dir.
26 Temmuz 2012 01:12   |   Mesaj #35   |   
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Who cares?
2.039
4.081 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-10-2011
Reklam
Karakucak
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

En eski Türk güreşlerinden biri. Kuralları yağlı güreş ve serbest güreş karışımıdır. Kispet ya da mayo yerine pırpıt denilen bir tür pantolon giyilerek yapılır. Bugün Anadolu'da en çok yapılan güreş biçimidir. Eski Türkmen güreşine benzer, fakat bazı bölgelerde yapılış biçimi farklıdır. Vücudun her yerinden tutmak serbesttir ve güreşi kazanmak için rakibin sırtını yere getirmek gereklidir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: