Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bocce Nedir? Bocce Hakkında Genel Bilgiler

Gösterim: 66652 | Cevap: 1
3
  • 3 Gönderen HipHopRocK
HipHopRocK
16 Nisan 2009 23:49   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bocce Nedir? Bocce Hakkında Genel Bilgiler

Bocce nedir?
Bocce genel kuralları nelerdir?

MsXLabs.org

Bocce, bir tür spor dalı. Sporun kökeninin Anadolu'ya dayandığı ve M.Ö. 5000 yıllarında oynandığı tahmin edilmektedir. İlk çıktığı yıllarda cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan oyun, günümüzde tamamen yuvarlak ve sentetik malzemelerden yapılmış toplarla oynanmaktadır. Bugünkü şekliyle ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve "bocce" adını da Romalılardan almıştır. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Türkiye bocce ile 1991 yılında tanışmış, 2005 yılında "Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu"nun kurulmasıyla bilinen spor kimliğine kavuşmuştur.
Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa yakın olmasını sağlamak. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor, 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Bluesorrow, ThinkerBeLL ve sessizprenses bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2013 12:53 Sebep: sayfa düzeni
RivaN
5 Mart 2010 11:38   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bocce Nedir? Bocce Hakkında Genel Bilgiler

Bocce Nedir? Bocce Hakkında Genel Bilgiler
MsXLabs.org

ANKARA - Roma İmparatorluğu döneminde devlet adamları ve hükümdarların oyunu olan bocce, futbol gibi dünyanın her yerinde yapılan yaygın bir spor. Bocce, Türkiye’de 1991 yılından bu yana halen 20’den fazla ilde oynanıyor. Bocce Milli Takımı geçen yıl dünya 5’incisi olarak büyük bir başarıya imza attı.!!!!!


İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinde bile izlerine rastlanılan spor, neredeyse insanoğlunun kendisi kadar eski bir olgu. Tarihte ilk sporlar savunma amaçlı saldırı gibi nedenlerden dolayı türemişse de zamanla insanoğlu, kendini eğlendirerek ve zararsız bir takım aktiviteler üreterek bunları spora dönüştürmeyi başarmış.

M.Ö 5000 yıllarında cilalanmış kaya parçalarıyla oynanan ve kökeni Anadolu’ya dayanan bocce, insanoğlunun yaptığı en eski sporlardan biri olarak biliniyor. İlk olarak Mısırlılar tarafından oynanan, daha sonrada Yunanlar ve Romalılar tarafından popüler bir spor haline getirilen bocce, Latince’de “patron” anlamına geliyor. Boccenin isim babası olan Romalılar, bugünkü şekline sokan ve oynayan ilk toplum olarak tarihteki yerlerini almışlar.

ROMA’DA İLK BOCCE TOPU HİNDİSTAN CEVİZİ

Romalılar ilk başlarda bu oyunu, Afrika’dan getirdikleri Hindistan cevizleriyle ardından da zeytin ağaçlarından oydukları toplarla oynamışlar. Roma İmparatoru Augustus döneminde, devlet adamları ve hükümdarların oyunu olan bocce, bugün, futbol gibi dünyanın her yerinde yapılan yaygın bir spor halini aldı. Bocce, ünlü Yunan tıp adamı Hipokrat’tan, Rönesans dönemi sanatçıları ve Galileo’ya kadar adını tarihe yazdırmış bir çok isim tarafından yapılan bir spor olmuş.

NASIL OYNANIR?

Bocce müsabakaları, bireysel veya takım olarak yapılıyor. Oynanan sahanın yüzeyi oldukça düzgün olmalı. Yüzey asfalt, halı veya sentetikmalzemeyle kaplanıyor. Saha 26 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olup, kenarları 25 santimetre yüksekliğinde tahtalarla kapatılıyor. Oyun greyfurt büyüklüğünde ve 1 kiloya yakın ağırlıktaki toplarla oynanıyor. Toplar, bilardo topuna benziyor, ancak daha büyük ve ağır. Ayrıca, pinpon topu büyüklüğünde olan hedef top (Pallino) var. Oyunda tüm amaç, hedef topa kendi toplarının daha yakın olmasını sağlamak. Top elle atılıyor ve hedef topa yaklaşan sayı alıyor, ancak rakibiniz topa çok yaklaşırsa ve daha yakınına kendi topunuzu yuvarlamak imkansız olursa rakip topu veya hedef topu vurmak için de atış yapılıyor. Takımlar 6’şar top kullanıyor ve takımlarda 3 asıl ve bir yedek oyuncu bulunuyor. Bireysel oynanırken ise 4’er top kullanılıyor. 12 sayıya ilk ulaşan taraf oyunu kazanıyor. Takım maçları tekler, çiftler ve üç kişilik gruplar arasında yapılıyor ve 2 oyun kazanan maçı da kazanmış oluyor.

TÜRKİYE’DE BOCCE
Yüzyıllar boyunca Anadolu’da özellikle denize yakın ve ılıman iklime sahip coğrafyalarda oynanan bocce, Türkiye ile ilk olarak 1991 yılında tanıştı. İlk olarak Herkes İçin Spor, daha sonra da Beyzbol ve Softbol Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce, 2005 yılında Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu’nun kurulmasıyla kendi kimliğine kavuştu. Başta İstanbul, Antalya, Bartın, İzmir ve Eskişehir olmak üzere 20’den fazla ilde oynanan Bocce, 4 üniversitede de seçmeli ders olarak okutuluyor. Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılan Bocce Milli Takımı, en büyük başarısını, geçen yıl ABD’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 5.olarak elde etti. Şampiyonadan hemen sonra yapılan Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Kongresi’nde yapılan seçimde, Bocce, Bowling ve Dart FederasyonuBaşkanı Ahmet Recep Tekcan, CBI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Bocce Lig Komitesi Başkanı ve Federasyon Başkan Vekili Mutlu Türkmen, Türkiye’de hızla yaygınlaşan bocce sporunda, bu yıl Türkiye Bayan ve Erkekler Ligi’nin kurulduğunu belirterek, “Kulüpler Türkiye Şampiyonası’nda ilk 10 sırada yer alan takımlar, 2006 yılında ligde yer alacak. Bu ligin, bocceye büyük bir dinamizm kazandıracağına, rekabeti körükleyeceğine ve böylelikle takımların Avrupa’da iyi yerlere gelecek bir performansa erişeceklerine inanıyorum” diye konuştu.

Son düzenleyen _Yağmur_; 12 Temmuz 2014 10:06 Sebep: kırık link
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bocce Nedir? Bocce Hakkında Genel Bilgiler benzer konular

Yelken Sporu Nedir? Yelkencilik Hakkında Genel Bilgiler
Yelken sporunun genel kuralları nelerdir? Türkiye Yelken Federasyonu Amaç ve Tarihçesi MsXLabs.org Ülkemizde 1850 senelerinde ilk filizlerini veren yelken sporu, dönemin Büyükada, Moda ve Yeşilköy sahillerindeki kulüplere bağlı yat sahiplerinin aralarında yaptığı yarışlar ile başlar....
Forum: Spor Cevap: 7
Son Mesaj: 4 Haziran 2013 17:05
Bocce nedir?
bocce nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 27 Aralık 2012 13:02
Element Nedir? Elementler Hakkında Genel Bilgiler
Element Nedir? MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi Element, aynı cins atomlardan meydana gelen saf maddelere denir. Çekirdek yükleri aynı olan bir cins atomlardan oluşan ve olağan kimyasal yöntemlerle bozunmayan madde. Yunanlı filozof Empedokles, yeryüzünde dört element olduğunu...
Forum: Kimya Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Haziran 2012 11:53
Bocce sporu ile ilgili sunum çalışması nasıl hazırlanır?
Mrb, bocce ile ilgili bir sunum hazırlıyorum fakat yeterli kaynak yok elimde ve çok acil lazım. bir slayt için bana yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkürler.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 11 Aralık 2011 19:59
Bocce sporu hakkında bilgi verir misiniz?
Bocce sporu hakkında bilgi verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Mayıs 2011 15:41
 
Sayfa 0.176 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu