Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

Gösterim: 32.461 | Cevap: 4
6
  • 1 Gönderen Blue Blood
  • 2 Gönderen ThinkerBeLL
  • 1 Gönderen Mira
  • 1 Gönderen büşra_sarah
  • 1 Gönderen mhmmdcngz
Blue Blood
9 Ekim 2009 13:23   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

Polo nedir?
Polo genel kuralları nelerdir?
MsXLabs.org

Polo At üzerinde 4'erli iki takım oyuncularının ellerindeki özel oyun sopalarıyla 10 cm çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanan bir oyundur. Amaç rakip takımın kalesine gol atmaktır.

Polo players
Polo oyuncuları, Alex Pacheco.

Biniciler atı sürerek bir küçük beyaz plastik veya ağaç topu uzun tutamaklı sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri atmaya çalışırlar. Geleneksel polo sporu 300 yarda uzunluğundaki çimen saha üzerinde oynanır.
Bir modern çeşidi arena polo olarak adlandırılır ve kapalı sahada veya daha çok açık havada oynanır. Burada oyun alanı daha küçük olup nadiren 100 yardayı geçer. Arena poloda sadece herbir takımda üç oyuncu vardır ve şişirilebilen deri top kullanılır. Arena polo maçı genellikle altışar dakikalık dört devre içerir (chukkas veya chukkers denir).
Diğer modern çeşidi buz polosudur. Bu oyun düz zeminde sıkıştırilmış buz üzerinde veya donmuş gölde oynanır. Herbir takım genellikle üç oyuncuya sahip olup, parlak renkli hafif plastik top tercih edilir. Diğer çeşitleri ise fil polo, bisiklet polo, Segway polo ve plaj polo'dur. Bu sporlar, takım kompozisyonları, kurallar ve oyun yetenekleri açısından ayrı sporlar olarak kabul edilirler.

Tarihi
Oyun ilk defa Pers ülkesi/İran'da M.Ö. 6ncı yüzyıldan veya daha erken, M.S. 1nci yüzyıla oynandı ve orada yaratıldı. Polo, ilkin atlı süvarilerin ve genellikle kralın muhafızlarının veya diğer seçkin orduların eğitim oyunuydu. Savaşçı kabile üyeleri bu oyunu bir tarafta 100 er kişi olmak üzere oynuyorlardı. Bu bir minyatür savaştı. MÖ 2000'lerden itibaren Orta AsyaTürkleri arasında Çevgan olarak oynanan oyun zamanla tüm Asyada oynanır olmuştur. 1800'lü yıllarda İngilizlerin Hindistan yolculukları sırasında görmeleri sonrasında Avrupa'ya taşınmıştır. Zamanla İngiliz soyluları arasında yaygınlaşmış ve İngilizlerin milli bir oyunu haline gelmiştir. Ayrıca Atatürk'ün sevdiği bir spordur.

Dünya polo durumu
Polo Dünya Kupası ilk defa 1987 yılında yapıldı. Zafer için adil bir şans vermek açısından takımların oyuncuları 14 kişi ile sınırlandı. En başarılı uluslar altı madalya ile Brezilya ve Arjantin olup, Almanya bu paya ulaşamadı. Oyunlar genellikle üç yıllık bir ara ile organize edilmektedir.

Vikipedi
ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 2 Temmuz 2013 07:36
17 Kasım 2009 02:04   |   Mesaj #2   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Cvp: Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

Polo
MsXLabs.org & Temel Britannica

Polo, at üzerinde oynanan eski bir top oyunudur. Orta Asya kökenli olduğu sanılan bu oyunun İran'da yaşayan Perslerce İÖ 6. yüzyılda oynandığı bilinmektedir. Polo adı, Keşmir'de konuşulan bir Hint lehçesinde top anlamına gelen pulu sözcüğünden kaynak­lanır.
Polo Persler'de seçkin süvari birliklerinin eğitiminin bir parçasını oluşturuyordu. Daha sonra İran'dan Afganistan, Tibet, Çin, Japon­ya ve Hindistan'a geçti. Batı dünyasına, 1860'larda İngiliz Hindistanı'nda polo takım­ları ve kulüpleri kuran İngilizlerce tanıtıldı. Günümüzde polo ABD, İngiltere, Arjantin, Şili ve Meksika'da yaygın olarak oynanmak­tadır.
Polo, açık havada, 275 metre uzunluğunda, 146 metre genişliğinde bir çim alanda oyna­nır. Alanın bitiş çizgilerinin gerisinde, atların durup dönebilmesine yetecek genişlikte yer bırakılmıştır. Kale direklerinin açıklığı 7,3 metredir. Topun kolay yuvarlanması için çim kısa biçilir. Oyuncular, ucunda 20-25 cm uzunluğunda tahtadan yapılmış silindir biçi­minde bir tokmak bulunan 120 santimetrelik esnek bambu sopalar kullanırlar. Uzun saplı bir çekiç görünümünde olan sopanın sapında bileğe takılan bir kayış bulunur. Oyunun kurallarına göre polo sopası yalnızca sağ elle tutulabilir. Söğüt ya da bambu kökünden yapılan topun çapı yaklaşık 8 cm, ağırlığı da 113-150 gr kadardır.
Polo maçı her biri 7-7,5 dakika süren dört, altı ya da sekiz devreden oluşur ve dörder kişilik iki takım arasında oynanır. Her oyun­cunun görevi farklıdır. 1 numaralı oyuncu forvettir (hücum oyuncusu); 2 numara oyun kurucudur, atakları başlatır; 3 ve 4 numaralar ise bek, yani savunma oyuncusudur, görevleri karşı takım oyuncularını engellemektedir. Her oyuncu oyundaki becerisine göre —2 ile + 10 gol değeri arasında derecelendirilir. Oyunu, atlı iki alan hakemi ile saha dışındaki bir başhakem yönetir. En çok gol atan takım maçı kazanır. Devreler arasında atlar değişti­rilirken küçük bir mola vardır, bir mola da oyunun tam yarısında verilir. Özel yetiştirilen polo atlan genellikle bir günde iki devreden fazla oynatılmaz.
Polo oyuncusu karşı takımın bir oyuncusuy­la aynı hizada dörtnala giderken topu çelebilir, ama rakibine bir açıyla yaklaşamaz.
Topa en son vurmuş olan ve topu izleyen oyuncunun önünden geçilmez. Bu tehlikeli bir faul olduğu gibi. karşı takıma da bir serbest vuruş hakkı kazandırır. Her golden sonra takımlar kale değiştirir.
Dörtnala giderken topa vurmak için iyi zamanlama gereklidir. Atını dörtnala koştur­mak, durdurup döndürmek ve yeniden tam hıza ulaşmak için polo oyuncusu iyi bir binici olmak zorundadır.
Blue Blood ve buz perisi bu mesajı beğendi.
11 Haziran 2012 18:49   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.669 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

Polo
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

İki takım arasında at üzerinde oynanan ve topu rakip kaleye sokmayı amaçlayan bir oyun. Genellikle açık havada ve çim sahada dörder kişilik takımlar hâlinde oynanır. Kapalı salonlarda ise üçer kişilik takımlarla oynanabilir. Açık hava polo sahası 270 m. uzunlukta, 15 m. genişliktedir. Kale direklerinin arası 7,30 m.dir. Bambu kökünden yapılan top 120 gr. ağırlıkta ve 8 cm. çapındadır. Oyuncuların ellerinde topa vurmak için kamıştan uzun saplı tokmaklar bulunur. Özel eğitim görmüş, sağlam fakat kısa boylu atların üzerinde oynanan oyun 7,5 dakikalık altı devreye ayrılır. Polo oyununun tarihi çok eskilere dayanır. İran, Tibet, Çin, Japonya ve Hindistan'da 4000 yıl önce oynandığı bilinmektedir. Bugünkü şeklini alması 1860'ta İngilizler'in Hindistan'da bu oyunu görmeleriyle başlar. Sonradan İngiltere ve Amerika'da çok tutulan bu spor dalı olimpiyatlara da girmiştir.
buz perisi bu mesajı beğendi.
büşra_sarah
18 Haziran 2012 09:03   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

polo

POLO, at üzerinde oynanan bir spordur. Ucu tokmaklı sopalarla, çim üzerindeki bir topa vurularak oynanır. Amaç bu tahtadan yapılmış topu, ucu tokmaklı sopalar yardımıyla rakip kalelere sokmaktır.

Kökeni, Orta Asya’da Türklerin oynadıkları “Çövgen” oyununa dayanır. Bu oyunun, Tibet üzerinden Hindistan’a geçtiği bilinir. Nitekim “Polo” sözcüğü Tibet dilinde “top”anlamına gelir. Oyunu 1875′te Hindistan’da görüp tanıyan İngiliz askerleri, bu sporu ülkelerine götürdüler.

İngiliz Hurlingham Kulübü tarafından yönetmeliği çıkarılarak kuralları saptandı. 250 ya da 300 m uzunluğunda ve en az bunun yarısı genişliğinde bir çim alanda, dörder oyuncudan kurulu iki takım arasında oynanır, at üzerindeki oyuncular, ellerindeki 1.30 m uzunluğundaki sopaların ucundaki tokmakla topu dürtme, vurma, iteleme yoluyla rakip takımın kalesine sokmaya çalışırlar. Kaleler, 7.50 m aralıklı çakılmış iki direkten oluşur. Topun bu kalelere girmesiyle sayı kazanılır. Polo, ya belirli sürelerdeki iki devre, ya da “6 gol bir devre” temeline göre oynanır. Polo, Türkiye’de uzun yıllar özellikle Muhafızgücü Kulübü tarafından yerleştirilmeye, yaşatılmaya çalışıldıysa da, günümüzde yapılmamaktadır.

Kaynak =>EN Kapsamlı Blog Sitesi
buz perisi bu mesajı beğendi.
27 Ağustos 2012 23:28   |   Mesaj #5   |   
mhmmdcngz - avatarı
VIP **_ŔoąđŚŢąŔ_**
İstanbul
274
260 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-10-2011

Cvp: Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler

İki takım arasında, top ve sopalar yardımıyla at üzerinde oynanan bir açık alan oyunudur. Küçük bir topu uzun soplar yardımıyla rakip kaleye atarak sayı kazanılmaya çalışılan “polo” oyununda oyuncuların hem ata binme hem de topa vurma becerilerinin çok iyi olması gerekir.
olenka bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Polo Nedir? Polo Hakkında Genel Bilgiler benzer konular

Marco Polo
Marco Polo Vikipedi, özgür ansiklopedi Doğumu: 1254 İtalya, Venedik Ölümü: 1324 Marco Polo'nun Il Milione isimli kitabının sayfalarından biri Marco Polo (d. 1254, Venedik - ö. 1324) İtalyan gezgin. Venedikli bir tüccarın oğludur. Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdeniz'deki ticaret...
Forum: Bilim ww Cevap: 5
Son Mesaj: 13 Ekim 2015 22:48
2014 Wolswagen Polo 1.4 manuel benzinli araba hakkında bilgi verir misiniz?
2014 Wolswagen Polo 1.4 manuel benzinli araba hakkında bilgi verir misiniz? Arkadaşlar ben Özgür. 23 yaşındayım. Geçen yıl Eylül ayında ehliyet aldım 4 kişilik bir ailem var acaba bu arabayı satın alan arkadaşlar var mı kullanımı ve yakıt durumu nasıldır ? İstanbul'dan Balıkesir'e yazın gidip...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Ocak 2014 19:04
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo Vikipedi, özgür ansiklopedi Üretici marka: Volkswagen Model Adı: Polo Karoseri: Hatchback Platform: Volkswagen Group A0 Üretim yılı: 1975'ten günümüze http://img113.imageshack.us/img113/295/800pxpolo1bvsst.jpg
Forum: Motorlu Araçlar Cevap: 2
Son Mesaj: 14 Kasım 2013 10:49
Atlı polo oyunu hakkında bilgi verir misiniz?
Atlı polo oyununu kısa ve öz olarak yazarsanız sevinirim? Polo sporu hakkında bilgi verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Mayıs 2013 13:14
Polo nedir, ne demektir?
polo ne demektir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 28 Kasım 2012 17:36
 
Sayfa 0.255 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu