Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler

Gösterim: 17400 | Cevap: 2
2
 • 1 Gönderen estudiantes
 • 1 Gönderen Mira
estudiantes
13 Ekim 2007 13:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler

Ragbi nedir?
Ragbi genel kuralları nelerdir?

MsXLabs.org

Ragbi
, iki takım arasında eliptik bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan spor.

Tarihçe
1823’te İngiltere’de Rugby Kenti’nin aynı isimli okulunda doğan bir spordur. Okulda öğrenci olan William Webb Ellis’in futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve diğer oyuncuların da bu oyun şeklini benimsemesiyle, ragbi oynanmaya başlar.
Kısa sürede popüler hala gelen ragbi artan kulüp sayısı nedeniyle Rugby Union adında bir birlik kurulur. 1879 yılına kadar ragbinin temel kuralları belirlenir; oyuncu sayısının 15 olması gibi.
Yine bu yıllarda Rugby Union’dan ayrılan bir grup Rugby Leauge adı altında farklı kurallarla ragbi oynatan bir birlik daha kurar. Dünyada ragbi halen bu iki ayrı birliğin meydana getirdiği kurallarla oynanmaktadır.
Önceleri İngiltere’de yayılan ragbi, sonrasında İngiliz sömürgeleri'nde yayılmıştır. İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda, Fiji, Samoa, Tonga, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da çok meşhur olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgeleri'nde ve dünyanın genelinde yaygın değildir. ABD'de ragbiye benzeyen ancak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanan ve farklı kurallara sahip Amerikan futbolu oldukça yaygındır.

Ragbinin Türkiye'ye gelişi
Ragbi de futbol gibi 19.yy. sonlarında Osmanlı Devleti’nde bulunan yabancı uyruklular tarafından oynanmaya başlanmıştır. O devirlerde Rugby ve Futbol ayırımı tam olmadığından takımlar “Rugby Football Club” ismini alıyorlardı. Bu tanımlama ragbi kulüpleri için hala geçerlidir.
Bundan yaklaşık bir asır sonra 1999 yılında, Marc Mercier, Dennis Ponds de Vier ve Chris Skirrow isimli üç yabancının, Türkiye’nin ilk ve tek gayri resmi Rugby Kulübü olan “Istanbul Ottomans RFC.” yi kurmasıyla ragbi Türkiye'de amatör düzeyde oynanmaya tekrar başlanmıştır.

300px Scrum rugby

Bir ragbi maçı esnasında scrum pozisyonunda oyuncular.
iraLoS bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 2 Temmuz 2013 07:38
_KleopatrA_
19 Şubat 2010 09:00   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler

Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ragbi, iki takım arasında oval bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan takım oyunu. Ragbi, ragbi birliği (İngilizce: rugby union) veya ragbi ligiİngilizce: rugby league) kuralları ile oynanır. Bir diğer çeşidi olan yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir. Anavatanı İngiltere olan ragbi, sonradan İngiliz sömürgelerine yayılmıştır. Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Galler, İrlanda, İskoçya ve Fiji'de çok meşhur olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgeleri'nde ve Dünya'nın genelinde meşhur değildir.

Tarihçe

1823’te İngiltere’de Rugby Kenti’nin aynı isimli okulunda doğan bir spordur. Okulda öğrenci olan William Webb Ellis’in futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve diğer oyuncuların da bu oyun şeklini benimsemesiyle, ragbi oynanmaya başlar.

Ragbi Birliği'nin kurulması

Kısa sürede popüler hale gelen ragbi artan kulüp sayısı nedeniyle Ragbi Birliği (İngilizce: Rugby Union) adında bir birlik kurulur. 1879 yılına kadar ragbinin temel kuralları belirlenir; oyuncu sayısının 15 olması gibi.

Ragbi Ligi'nin kurulması

Yine bu yıllarda Ragbi Birliğinden ayrılan bir grup Ragbi Ligi (İngilizce: Rugby Leauge) adı altında farklı kurallarla ragbi oynatan bir birlik daha kurar. Dünyada ragbi halen bu iki ayrı birliğin meydana getirdiği kurallarla oynanmaktadır.
Önceleri İngiltere’de yayılan ragbi, sonrasında İngiliz sömürgeleri'nde yayılmıştır. İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda, Fiji, Samoa, Tonga, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da çok meşhur olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgeleri'nde ve dünyanın genelinde yaygın değildir. ABD'de ragbiye benzeyen ancak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanan ve farklı kurallara sahip Amerikan futbolu oldukça yaygındır.
Rugby Union, Avustralya, Arjantin, Kanada, İngiltere, Fiji, Fransa, Gürcistan, İrlanda, Yeni Zelanda, Romanya, Samoa, İskoçya, Güney Afrika, Tonga ve Galler'de yaygın biçimde oynanır.
Rugby League ise yine Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda ve Fransa'da yaygın olarak oynanır. Papua Yeni Gine'de milli spor ilan edilmiştir. Fazla yaygın olmamakla birlikte Rusya, ABD ve Lübnan gibi ülkelerde de oynanır.
Ragbi Dünya Kupası, Rugby Union kuralları ile oynanmaktadır.

Türkiye'de ragbi

Ragbi de futbol gibi, 19.yy. sonlarında Osmanlı Devleti’nde bulunan yabancı uyruklular tarafından oynanmaya başlanmıştır. O devirlerde ragbi ve futbol ayırımı tam olmadığından takımlar “Rugby Football Club” (Ragbi Futbol Kulübü) ismini alıyorlardı. Bu tanımlama ragbi kulüpleri için hala geçerlidir. Futbol sözcüğü, halen bazı ülkelerde ragbi ya da Amerikan futbolu
Bundan yaklaşık bir asır sonra 1999 yılında, Marc Mercier, Dennis Ponds de Vier ve Chris Skirrow isimli üç yabancının, Türkiye’nin ilk ve tek gayri resmi ragbi kulübü olan “Istanbul Ottomans RFC.” yi kurmasıyla ragbi Türkiye'de amatör düzeyde oynanmaya tekrar başlanmıştır.
Türkiye´de 1945´te profesyonel Ragbi Ligi kurulmuş ancak kısa ömürlü olmuştur. 2007 yılında ilk resmi turnuva yapılmiştir.

Kurallar

Ragbi birliğine göre

Bir ragbi birliği maçı 40'ar dakikalık iki devre olarak oynanır. Çocuk maçları daha kısa olabilir. Bir hakem, iki taç hakemi (İngilizce: touch judge) ve çoğu profesyonel maçta bir de kamera hakemi (İngilizce: television match official [TMO]) vardır. Takımlar 15'er kişiden oluşur. Rakibinden daha fazla sayı yapan taraf maçı kazanır.
Sayı kazanmanın yolları "try yapmak" ya da "gol atmak" tır.
Try Try, topu kale sahası (İng: in-goal) zeminine dokundurmaktır ve 5 puan değerindedir.
Gol Gol atmak için ise, topun kale direkleri arasındaki çıtanın üzerinden aşırtılması gerekir. Ragbi birliği maçında değişik puan değerlerine sahip üç çeşit gol vardır:
( anlamında kullanılır.
 1. Açık alanda top yere çarptıktan hemen sonra şut çekerek atılan "drop gol". Bu tür gol 3 puan değerindedir.
 2. Faul sonucu verilen penaltı sayesinde atılan gol. Penaltı atışı, sabit bir noktadan şut çekilerek veya drop gol şeklinde gerçekleştirilebilir. 3 puan değerindedir.
 3. Try yapan takıma verilen şut hakkı. Top sabit halde iken veya yere çarptıktan sonra yapılabilir. 2 puan değerindedir.

Pozisyonlar

 • 1 - 3 Prop
 • 2 Hooker
 • 4 - 5 Lock
 • 6 - 7 Flanker
 • 8 Number 8
 • 9 Scrum Half
 • 10 Fly-Half
 • 12 Inside Centre
 • 13 Outside Centre
 • 11 - 14 Winger
 • 15 Fullback
9 Ağustos 2012 20:15   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.670 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler

Rugby
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Yumurtamsı bir topu, karşı kaleye sokmak ya da kaledeki yatay direğin üstünden aşırmak ve böylece sayı alma temeline dayanan oyun. 1820'lerde ilk kez İngiltere'de Rugby adlı bir okulda oynandığı için bu adla anılır. Kural olarak on beşer kişilik iki takım arasında kırkar dakikalık iki devre oynanır. Oyuna ayak vuruşuyla başlanır, ondan sonra topu elle tutmak, atmak, taşımak ya da ayak vuruşu serbesttir. Elle yalnızca geriye doğru pas verilebilir. Rugby, uzunluğu 95-100 m., genişliği 68,40 m. olan dikdörtgen biçiminde bir çim sahada oynanır.
Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler benzer konular

Yelken Sporu Nedir? Yelkencilik Hakkında Genel Bilgiler
Yelken sporunun genel kuralları nelerdir? Türkiye Yelken Federasyonu Amaç ve Tarihçesi MsXLabs.org Ülkemizde 1850 senelerinde ilk filizlerini veren yelken sporu, dönemin Büyükada, Moda ve Yeşilköy sahillerindeki kulüplere bağlı yat sahiplerinin aralarında yaptığı yarışlar ile başlar....
Forum: Spor Cevap: 7
Son Mesaj: 4 Haziran 2013 17:05
Bileşik Nedir? Bileşikler ve Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler
Bileşik Nedir? MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi Bileşik iki ya da daha fazla cinste atomun bir araya gelerek oluşturduğu saf modellere denir. Bileşiklerin en küçük yapı taşı moleküllerdir. Bileşiklerin Genel Özellikleri Bileşiklerin çoğu moleküler yapıdadır. Ama tuz...
Forum: Kimya Cevap: 3
Son Mesaj: 11 Aralık 2012 15:27
Element Nedir? Elementler Hakkında Genel Bilgiler
Element Nedir? MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi Element, aynı cins atomlardan meydana gelen saf maddelere denir. Çekirdek yükleri aynı olan bir cins atomlardan oluşan ve olağan kimyasal yöntemlerle bozunmayan madde. Yunanlı filozof Empedokles, yeryüzünde dört element olduğunu...
Forum: Kimya Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Haziran 2012 11:53
Molekül Nedir? Moleküller ve Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler
Molekül MsXLabs.org & Temel Britannica & Vikipedi Molekül kimyada genel olarak en az iki atomun değişik durumlarında beraber durmasıyla oluşan, bütün şekline denir. Genel olarak bir molekül, saf kimyasal maddenin kendi başına bütün kimyasal bileşimini ve özelliklerini taşiyan en küçük...
Forum: Kimya Cevap: 3
Son Mesaj: 24 Mayıs 2012 18:11
Doğal Kaynak Nedir? Doğal Kaynakların Korunumu Hakkında Genel Bilgiler
Doğal Kaynaklar ve Doğal Kaynakların Korunması Doğal kaynaklar canlı ve cansız çevreyi belirleyen çevre bileşkenleridir. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünyanın doğal kaynaklarını oluşturur. Bu nedenle doğal kaynakları, Canlı doğal kaynaklar Cansız doğal...
Forum: Çevre Bilimleri Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Kasım 2011 20:13
 
Sayfa 0.220 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu