Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Tiyatro tr > Nejat Uygur
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
kompetankedi18:39, 2 Ekim 2006 
Najat Uygur

1927'de Kilis'te doğdu.Ölümü 2013 İstanbul.

1938 yılında daha ilkokul öğrencisiyken tiyatroya başladı. 1949 yılında Nejat Uygur tiyatrosunu kurdu. Amatör ve profesyonel olarak 60 yıldan uzun süredir tiyatro yapın Nejat Uygur'un 50'den fazla ödülü var. 2 kez ABD, 4 kez Avrupa ve 35 yıla yakın da Anadolu turnesi yaptı.

HAKKINDA YAZILANLAR

Nejat Uygur 78 yaşına bastı
10 Ağustos 2005

Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği 3. Kadıköy Tiyatro Festivali'nde sevilen oyunu Cibali Karakolu'nu sahneye koyan Uygur'a Kadıköy Belediyesi sürpriz yaparak doğum günü pastası hazırladı.78.yaşını seyircileriyle birlikte kutlayan Uygur'a Kadıköy Belediye Başkan Vekili Gürsel Tekin, çiçek, sahne arkadaşları ise kavuk hediye etti. 62 Yıldır sahnede olduğunu ve yaşıyla övündüğünü kaydeden Uygur, "Yaşımı ispat edercesine çalışıyorum. Ölümden değil ama Azrail'den korkuyorum" dedi. Uygur şunları söyledi:

"Ben kahkaha ile doyuyor, alkışla yaşıyorum. Yüce Allahım onları benden esirgediği anda şoka girerim. Halk çok mühim. Sevdi mi tam seviyor, kolay kolay bırakmıyor. Onların sevgisi bana yetiyor. Büyüğü, küçüğü herkes beni Nejat Abi, Nejat baba diye çağırıyor. Bazı arkadaşlarım çok seviliyorum diye beni kıskanıyor. Turnelerle yaşımı hesaplıyorum. Şimdi Nasrettin Hoca Avrupa Birliği'nde adlı bir oyun yazıyorum. Bu oyunu da sahneye koyacağım. Bundan sonra ne olur ne olmaz bilemiyorum. İzmir de bir mezartaşı yaptırmıştım, çalındı. Üzerinde Hastayım, hastayım dedim kimse inanmadı yazıyordu. O çalındı."

Arkadaşlarının kendisine kavuk hediye etmesi ile ilgili düşüncelerini de söyleyen Uygur, şunları söyledi:"Biraz da bizi atışa getirdiler. Aslında Ferhan Şensoy'u çok severim. Kavuğun sahibi Ferhan da olabilir başkası da. Ama bir keresinde İsmail Dümbüllü benim Ayar Hamza adlı oyunumu izlemeye gelmişti. Oyun sonunda Nejat, eğer seni Münir'den önce seyretseydim kavuğu sana verirdim dedi. Bu olayı Dümbüllü'nün kızları, torunları da bilir."

Uygur, oyunlarını izleyen ve kendisini seven bazı ünlü kişilere isimler taktığını da söyleyerek "Başbakan'a sabırtaşı, Maliye Bakanı'na kerpeten diyorum. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de seçimi hep aldığı, onu kimse yıkamadığı için Beton Başkan adını taktım" dedi.

*
Cevap
kompetankedi17:37, 10 Eylül 2007 
Nejat Uygur yoğun bakımda
19502
Ünlü tiyatro sanatçısı Nejat Uygur Ankara'da yoğun bakıma alındı. 10 Eylül 2007, 13:55

Bu sabah Ankara'dan istanbul'a dönerken yolda rahatsızlanan Uygur'un Hastaneye kaldırılan yüksek tansiyon sonucu sol tarafının felç olduğu ve hayati tehlikesi bulunduğu bildirildi.

Haftasonunda Yenimahalle Belediyesi'nin etkinlikleri kapsamında sahneye çıkan 81 yaşındaki Nejat Uygur bu sabah karayolu ile İstanbul'a dönerken yolda rahatsızlandı.

Tansiyonu yükselen Uygur, Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Nöroloji Bölümüne yatırıldı. Yapılan ilk tetkiklerde, Uygur'un yüksek tansiyona bağlı olarak sol tarafının felç olduğu belirlendi.

Uygur yoğum bakım ünitesine bağlandı. Daha önce kalbinden de rahatsızlık geçiren Uygur'a kalp pili takılmıştı. Hastahane yetkilileri, ünlü sanatçının yaşı ve geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayati tehlikesi bulunduğunu bildirdiler.

MsXLabs Ailesi olarak acil şifalar dileriz.

Cevap
kompetankedi20:04, 14 Eylül 2007 
Nejat Uygur'un durumu düzeliyor

14 Eylül, 2007 17:24:00 (TSİ)

1
nejatuygur21hi
Uygur 10 Eylül'de hastaneye kaldırılmıştı
İLGİLİ HABERLER
Nejat Uygur'un genel durumu iyi


Nejat Uygur kısmi felç geçirdiTiyatrocu Nejat Uygur'un hayati fonksiyonlarının normale dönmeye başladığı ve bugün normal yataklı bölüme alındığı açıklandı.

Nejat Uygur 10 Eylül 2007'de temsil dönüşü Ankara çıkışında yüksek tansiyona bağlı beyin damar tıkanıklığı geçirerek, Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege, "Hastanemize acilen getirilişinden itibaren yoğun bakıma yatırılan ve uzman öğretim üyelerince yoğun bakım tedavisi uygulanan Sayın Uygur'un hayati fonksiyonları normale dönmeye başlamıştır. Bugün saat 15.00'ten itibaren normal yataklı bölüme alınarak, tedavisine titizlikle devam edilmektedir" açıklamasında bulundu.
Cevap
_KleopatrA_14:27, 12 Ocak 2010 
Nejat Uygur
nejatuygur

Cevap
Daisy-BT15:04, 29 Mayıs 2010 

Ödülleri

Önemli tiyatro oyunları

Filmografi

Vikipedi

Cevap
kyle17:10, 2 Temmuz 2010 
ad_nejat_uygur_b_008

Cevap
Daisy-BT19:00, 2 Temmuz 2010 

nejatuygur


Cevap
kyle19:07, 2 Temmuz 2010 
29_595DSC_7566

Cevap
jumong16:53, 24 Temmuz 2011 
Nejat Uygur
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nejat Uygur, (d. 10 Ağustos 1927, Kilis), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
1198177586nejatuygur

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilis'li sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir:
Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur:
13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır.
1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiştir. Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur'un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edilmiştir. Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur son açıklamalarında Nejat Uygur'un artık geçmişiyle yaşadığını söylemişlerdir.

Ödülleri Önemli tiyatro oyunları Filmleri
Cevap
_Yağmur_09:45, 5 Ekim 2011 
Nejat Uygur (1927 Kilis),

Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni.

Güzel Sanatlar Akadamesi'nde öğrenim gördü.Avni Dilligil Tiyatrosu'nda sahneye çıktı (1957).İki yıl sonra kendi topluluğunu kurdu.Çocuksu bir tiplemeye ve söz oyunlarına dayanan bir oyunculuk sergiledi; siyasal olaylardan esinlenen komedileriyle tanındı. Kendisinin de rol aldığı "Cibali Karakolu", "Damdaki Zurnacı" (1970), "Ümit mi Simit mi?" (1973), "Orası Tımarhane mi?" (1980), "Hadi Eyvallah Çarli Efendi" (1984), "Aman Özal Duymasın" (1985) gibi oyunlar sahneye koydu. Sinemada "Cafer Bey" tipiyle tanındığı filmlerde rol aldı.


MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Tiyatro tr Konuları
Benzer Konular
Nejat Tümer
Nejat Yavaşoğulları
Nejat İşler
Nejat Uygur - Aman Özal Duymasın
Nejat Uygur - Hastane mi Kestane mi?