Arama

Naşit Özcan

Güncelleme: 7 Şubat 2010 Gösterim: 6.084 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Naşit Özcan (tiyatrocu)

Sponsorlu Bağlantılar
nasitozcan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Naşit Özcan Doğum tarihi 1957 Doğum yeri Türkiye / İstanbul Ölüm tarihi * Mesleği Tiyatro Oyuncusu, Yönetmen Naşit Özcan (tiyatrocu)

Biyografi

Türk Tiyatro oyuncusu, yönetmen.
1957'de İstanbul'da doğdu. Tuluat Ustası Naşit Bey'in torunu ve tiyatrocu Selim Naşit Özcan'ın oğludur. 1971 yılında Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda yönetmenliğini Ferih Egemen'in yaptığı Ben Çalmadım adlı çocuk oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. 1979-80 döneminde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nun açtığı kurslarda tiyatro eğitimi aldı.
Muhtelif tiyatrolarda çalışan Naşit Özcan 1988'de Şehir Tiyatrosu'na katıldı ve pek çok oyunda rol üstlendi. 1994 yılında "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı oyunda Vicdani rolüyle, 2000 yılında "Kadın ile Memur" adlı oyunda Memur rolüyle Afife Jale Ödülleri'ne en iyi erkek oyuncu dalında aday oldu. Çeşitli TV, sinema ve reklam filmlerinde rol alan Naşit Özcan, tiyatronun yanı sıra seslendirme çalışmaları da yapmaktadır.

Filmografi

Televizyon Dizileri

Şen Dullar Star TV Şaban Askerde (Star TV) Beşi Bir Yerde Kanal D Sihirli Ceket Star TV Pembe Panjurlu Ev TRT Hababam Sınıfı Filmler

Avrenos'un Müşterileri - Fransız/Türk ortak yapımı Tiyatro

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye-İBST 2008 Titanik Orkestrası-İBST 2007 Ay, Uyuyor muydun Afedersin-İBST 2004 Uçurtmanın Kuyruğu-İBST 2003 Kadın ile Memur-İBST 2000 Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım-İBST 1994 Moliere ya da Kara Komplo-İBST 1993 Kafes Arkasında-İBST 1988 Ağrı Dağı Efsanesi-İBST 1989 İkinci Nöbetçinin Sıkıntıları-İBST Resimli Osmanlı Tarihi-İBST Barışa Şans Verin - İBST - 1991 Barış Kervanı-İBST Fareli Köyün Kavalcısı-İBST Deli Eder İnsanı Bu Dünya-İBST Oidipus-İBST Yıldızcı Kral ve Soytarısı-İBST Gölgenin Canı-İBST Kafkas Tebeşir Dairesi-İBST Ben Çalmadım(Ç.O)-Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrosu (1971) Aslan Asker Şvayk-Şan Tiyatrosu Sait Hop Sait-Şan Tiyatrosu Şen Sazın Bülbülleri-Şan Tiyatrosu Boing Boing-Sadri Alışık Tiyatrosu (2003) Tanrım Beni Baştan Yarat-ESEK (2005) Meraklısına öyle bir hikâye (2008)

Yönettiği oyunlar

İsli Sisili Pis Puslu(Ç.O) (2004) Ne Hepsi Ne Hiçbiri(Ç.O) (2000) Çengi (2004 - 2005)

Aldığı ödüller

Afife Jale Tiyatro Ödülleri, Komedi Dalında En iYi Erkek Oyuncu Adayı - Kadın ile Memur (2000) İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu - Uçurtmanın Kuyruğu (2003) S. Naşit Lions Tiyatro Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu - Uçurtmanın Kuyruğu (2003) Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri,En iyi Erkek Oyuncu Adayı - Meraklısı için Öyle bir Hikaye(2009)
Biyografi Konusu: Naşit Özcan nereli hayatı kimdir.