Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Deyim ve Atasözü Yanlışlarından Kaynaklanan Anlatım Bozuklukları

Bu konu Türkçe Dil Bilgisi forumunda _Yağmur_ tarafından 18 Nisan 2010 (08:45) tarihinde açılmıştır.
6686 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 18 Nisan 2010 (08:45) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 18 Nisan 2010, 08:45

Deyim ve Atasözü Yanlışlarından Kaynaklanan Anlatım Bozuklukları

#1 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
DEYİM VE ATASÖZÜ YANLIŞLARINDAN KAYNAKLANAN ANLATIM BOZUKLUKLARI

Deyim ve atasözleriyle ilgili iki tür yanlışlık yapılabilir:

1. Deyimler ve atasözleri, kalıplaşmış söz gruplarıdır. Bu kalıpların bozulması ve bir sözün yerine eş anlamlısının getirilmesi anlatım bozukluğuna neden olur.

2. Bir deyimin ilettiği anlamla, cümlenin taşıdığı anlam arasında bir uyumsuzluğun olması anlatım bozukluğuna neden olur.

Örnek:

Bir koyundan iki deri çıkmaz.
Bir koyundan iki post çıkmaz.

Haydi bakalım seç pirincin taşını.
Haydi bakalım ayıkla pirincin taşını.

Tüm itirazlara göz yummuştu.
Tüm itirazlara kulak tıkamıştı.
Sponsorlu Bağlantılar
Son Düzenleyen _Yağmur_; 21 Kasım 2011 @ 10:15.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.133 saniyede (60.19% PHP - 39.81% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 15:56
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi