PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Türkçe Dil Bilgisi > Anlam Daralması Nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
ThinkerBeLL09:19, 31 Aralık 2012 
Anlam Daralması
MsXLabs.org

Sözcükler, anlamda daralma ya da genişleme yoluyla başka bir anlama geçerek yan anlamlar kazanabilir. Dilde bazı sözcükler önceden pek çok kavramı veya nesneyi karşılarken zamanla bu kavram ya da nesne­lerden sadece birini karşılayacak şekilde kullanılmaya başlanır. Yani bir sözcük, eskiden anlattığı varlık, nesne ya da eylemin ancak bir bölümünü, bir türünü anlatır duruma gelebilir. Sözcüğün, zaman içinde geçmiştekinden da­ha dar bir anlamı, önceden ifade ettiği anlamın sade­ce bir bölümünü ifade eder hale gelmesine “anlam daralması” denir. Bu, genel bir anlamdan özel bir an­lama geçiş olarak da nitelendirilebilir.
Örneğin dilimizdeki;
  • Yemiş” sözcüğü eskiden “tüm meyveler” için kulla­nılırken, günümüzde bu meyve türlerinden sadece bi­ri için, “incir” için kullanılmaya başlanmıştır.
  • Davar” sözcüğü eskiden “sahip olunan mal, mülk, varlık” anlamında kullanılırken, günümüzde sadece sahip olunan küçükbaş hayvan anlamında kullanıl­maktadır.
  • Savcı” sözcüğü eskiden “sözcü, elçi, peygamber”anlamlarında kullanılırken, günümüzde sanıkları ko­vuşturan hukuk adamı anlamında kullanılmaktadır.
  • İl” sözcüğü eskiden “ülke” anlamında kullanılırken, günümüzde ülkenin bir bölümü olan “vilayet” anla­mında kullanılmaktadır.
  • Erik sözcüğü eskiden şeftali, kayısı, zerdali anlamını içerirken, günümüzde bir tür meyve anla­mında kullanılmaktadır.
Görüldüğü üzere bu sözcüklerin anlamlarında bir daralma olmuştur.

Kaynak
Benzer Konular:
Etiketler:
  • anlam daralmasi
  • anlam daralmasi nedir
  • anlamda daralma
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Türkçe Dil Bilgisi Konuları
Benzer Konular
Gerçek anlam, yan anlam, mecaz anlam ve terim anlam nedir?
Anlam daralması hakkında bilgi verir misiniz?
Mecaz Anlam, Gerçek Anlam ve Yan Anlam
5. sınıf düzeyinde yan anlam ve gerçek anlam örnekleri nelerdir?
Yan anlam, terim anlam ve deyim ne anlama gelir?