Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'nin Fiziki, Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası

Gösterim: 4048 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen Mystic@L
Mystic@L
25 Nisan 2006 15:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türkiye'nin Fiziki, Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası

Türkiye'nin Fiziki, Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası

Türkiye Eski Dünya karaları olan Asya, Avrupa ve Afrika'nın birbirine en çok yaklaştığı sahada, Atlas Okyanusu'ndan, bu büyük kara kütlesinin içerlerine doğru 3 000 km boyunca sokulmuş bulunan Akdeniz havzası içinde yer alır. Kabaca paraleller doğrultusunda uzanan Türkiye, doğudaki Asya'dan, batıdaki Avrupa'dan sayılan iki parçadan meydana gelir.

Kuzeyde ve güneyde yüksek kenar dağlarla (Güneyde Toroslar, kuzeyde ise Karadeniz Dağları) çevrilmiş, kabaca dikdörtgen biçimli kütlevi bir kara parçası olarak Asya'nın gövdesinden Avrupa'ya doğru uzanan Anadolu'nun, Asya'nın geri kalan büyük kısmından (Asia major) farklı, ileri bir kültür alanı olması nedeni ile Küçük Asya (Asia minor) olarak adlandırılmıştır.

Kabaca üçgene benzetilen Trakya ise Avrupa kıtasında yer alan topraklarımızdır. Balkan yarımadasından Anadolu'ya doğru huni biçiminde sokulan bu sahaya eskiden Paşeli ve Rumeli adı verilirdi.

Hem bir Asya, hem bir Avrupa ülkesi olarak Türkiye 814 578 km²'lik yüz ölçümü ile (İzdüşüm alanı ise 779 452 km² dir.), İran dışında bütün komşularından ve Rusya Federasyonu dışında Avrupa ülkelerinin her birinden daha geniş yer kaplar. Bu alansal genişlik ve doğu-batı sınırları arasında 1 600 kilometreyi aşan, kuzey-güney doğrultusunda 475-650 kilometre arasında değişen büyük mesafeler, konum, relief ve iklim özelliklerinin etkileri ile birlikte, ülke sınırları içinde farklı coğrafi bölgelerin meydana gelmiş olmasına yol açan başlıca sebeplerden biridir

Biçim bakımından Türkiye toprakları, paraleller doğrultusunda uzanan bir dikdörtgene benzer. Bu dikdörtgen kabaca 42° (Sinop'ta İnceburun 42° 06') ve 36° (Hatay'da Topraktutan (Beysun) köyü civarı 35° 51') kuzey paralelleri ile sınırlanır. Bu konumuna göre Türkiye, termik bakımdan orta kuşağın daha sıcak olan güney yarısında, yer yuvar üzerinde birçok kurak ve yarıkurak ülkelerin sıralandığı subtropikal bölgededir. Fakat Doğu Akdeniz havzaları arasındaki konumu ve yüksek engebeleri sayesinde, kurak subtropikal alanlardan çok daha bol yağış alarak ayrılır. Ülkenin en batı (Gökçe adada Avlaka burnu 25° 40' E) ve en doğu (Küçük Ağrı'nın doğusu 44° 48') arasında yaklaşık 19 derecelik bir boylam farkı vardır.

Doğu ve batı sınırları arasındaki mesafe, Türkiye'yi ortalayan 39° paraleli boyunca 1650 kilometreyi bulur. Ülkenin doğu ve batı bölgeleri arasındaki bağıntıyı ve kaynaşmayı yüzyıllar boyunca güçleştirmiş ve geciktirmiş olan bu uzun mesafe, aynı zamanda Türkiye'nin doğu ve batı sınırlan arasında 76 dakikalık yerel saat farkına da yol açar.
Pasakli_Prenses bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'nin Fiziki, Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası benzer konular

Türkiye'nin coğrafyası ile ilgili görseller ve kısa tanımlarını gönderir misiniz?
selam benim coğrafya ödevim var yardımcı olurmusunuz lütfen proje ödevim konusu türkiyedeki dağlar nehirler akarsular ovalar bunlarla ilgili resimler ve kısa tanıtımı lazım slayt yapacam lütfen yardımcı olun lise 2 dersi nisanda ilk hafta götürmem lazım
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Mart 2013 15:21
Fiziki ve beşeri coğrafyanın alt dalları nedir?
coğrafya okul kitaplrındaki fiziki coğrafyha ve beşeri coğrafyanın altındaki başlıkların ne olduğunu yazarısınızz nasıl bir bilim dalı olduklarını?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 27 Eylül 2012 19:14
Türkiye'nin Coğrafyası hakkında bilgi verir misiniz?
Turkiyenin en batısı ile en dogusunun merıdyenını kactır
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 7 Kasım 2010 22:23
Türkiye'nin Fiziki Coğrafyası (Türkiye'nin Doğal Yapısı)
Türkiye'nin Doğal Yapısı MsXLabs.org & Temel Britannica Ortalama yükseltisi 1.131 metre olan Türki­ye, yüksek bir ülkedir. Orta kesimi çukurluk olan ve kenarlara doğru gidildikçe yükselen ülkenin kıyılarında genellikle fazla genişleme­yen alçak düzlükler yer alır. Akarsu vadileriyle...
Forum: Türkiye Coğrafyası Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Mayıs 2009 22:51
Beşeri ve Ekonomik Coğrafya
Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Coğrafyada inceleme alanı bakımından iki büyük anabilim dalından birisini Beşeri ve Ekonomik Coğrafya oluşturmaktadır. Beşeri ve Ekonomik Coğrafya insan faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan olayları inceler. Beşeri ve Ekonomik Coğrafya isminden de...
Forum: Coğrafya Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Kasım 2006 21:26
 
Sayfa 0.131 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu