Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Müzeler - Askerî Müze

Gösterim: 9143 | Cevap: 1
1
  • 1 Gönderen Daisy-BT
Daisy-BT
11 Aralık 2009 21:16   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türkiye'deki Müzeler - Askerî Müze

Askerî MüzeAskerî Müze, İstanbul'un Şişli İlçesi'nde, Harbiye Cumhuriyet Caddesi üzerinde, 54.000 m²lik bir alan üzerinde kurulu 18.600 m²lik binasıyla bir yapılar kompleksidir. Geniş bir alana yayılan Mekteb-i Harbiye binası, Osmanlı Devleti’ne subay yetiştirmek amacıyla kurulmuş ve 1862’de inşa edilmiştir.
II. Abdülhamid tarafından yaptırılan okul binası, 1936’ya kadar okul, 1964’e kadar Kolordu Karargâhı olarak kullanılmıştır. Binanın güney bölümü Harbiye Orduevi inşa edilene kadar orduevi olarak hizmet vermiştir. 1964’te asıl binanın askeri müze olarak kullanımına karar verilmiş ve 1966’da restorasyonuna Mimar Prof. Dr. Nezih Eldem tarafından başlanarak, 1991’de bitirilmiştir. Başlangıcından bugüne kadar yapıda işlevsel ve mekânsal değişiklikler meydana gelmiş ve bina okuldan müzeye çevrilene kadar gerek iç, gerekse dış görünümü itibariyle birçok değişiklik geçirmiştir.

Askeri Müze, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE)Başkanlığına bağlı, İstanbul Harbiye semtinde konuşlandırılmış bir müzedir.Harbiye semti adını, Askerî Müzenin hizmet binalarının Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Harp Okulu olarak kullanılmasından almakta olup Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK de bu okuldan mezun olmuştur.

Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, askerî kültür varlıkları kapsamına giren eserleri toplar, sınıflandırır, bu malzemelerin bakım ve restorasyonunu yapar, çağdaş yöntemlerle sergiler ve gelecek kuşaklara iletilmek üzere depolar.
Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı,askerî kültür varlıkları kapsamında yaklaşık 55.000 objeye sahiptir ve bu eserlerden 5.000 adedi müze sergi salonlarında sergilenmektedir.
Türk tarihini yaşayan nesillere görsel olarak aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etkiler bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmakta olup Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır.
Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, sahip olduğu tarihî eserleri çağdaş müzecilik tekniklerine göre sergi salonlarında sergilemek suretiyle şanlı tarihimize ait zenginliklerimizi yerli ve yabancı araştırmacılara açmaktadır.
Dünyanın en eski bandosu olan Mehteran Bölüğü, yurt içi ve yurt dışında verdiği konserler ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktadır. Müzenin açık olduğu her gün, 15.00- 16.00 saatleri arasında iki seans hâlinde “Mehteran Bölüğü” konserleri izlenebilmektedir.
Askerî Müze; 1 Ocak, Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci günü ile pazartesi ve salı günleri dışında her gün 09.00-17.00 saatleri arasında halk ziyaretine açıktır.


Bu zincir İstanbul'un fethi gemilerin girişini önlemek için Haliçe gerilmiş.


Kaynak: tsk.tr, Vikipedi

asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
Mavi Peri
1 Ağustos 2012 04:36   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türkiye'deki Müzeler - Askerî Müze

Askerî Müze

Türk tarihinin çeşitli dönemlerine ait askerlikle ilgili silâh, araç-gereç ve eşyanın sergilendiği Harbiye'deki müze. Millî Savunma Bakanlığı'na bağlıdır. Bir bölümü tarih sırasına göre düzenlenmiş olan müzede 12. yüzyıldan günümüze kadarki dönemi kapsayan 57.520 parça eser vardır. Ayrıca askerlikle ilgili vesika, madalya ve tablolar da müzede sergilenmektedir. Müzenin en son bölümü Türk Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ayrılmıştır.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Müzeler - Askerî Müze Konusuna Benzer Konular

Cevap: 3
Son Mesaj: 22 Temmuz 2015 11:14
Türkiye'deki Müzeler - Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
Gönderen: AndThe_BlackSky Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Temmuz 2011 21:09
Türkiye'deki Müzeler - Şefik Bursalı Müze Evi
Gönderen: Daisy-BT Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Mayıs 2010 18:45
Türkiye'deki Müzeler - Cumhuriyet Müzesi
Gönderen: HerHangiBiri Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Aralık 2008 13:27
Türkiye'deki Müzeler - Hüseyin Rahmi Gürpınar Müze Evi
Gönderen: karayel Forum: Türkiye Turizmi
Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Ağustos 2008 19:10
Sayfa 0.207 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu